XXV. Liptovský maratón, Liptovský Mikuláš, 12. 11. 2005
NeSZM story

Only SZM story je tu.

 

Hmla, teplota 5 - 9 st. C, vlhko, ale vietor slabý až žiadny. Počasie vhodné na rýchle časy. Väčšina zo 122 maratóncov, ktorí odštartovali z námestia v Liptovskom Mikuláši to využila.  

Teraz nepíše nástenkár, ale jeho druhé ja, samozvaný profesor maratónu na Hornej Nitre. O trestuhodne nezvládnutom vyhodnotení M SR v maratóne veteránov sme sa okrajovo zmienili v hodnotení organizácie LM 05. 
Škaredý pohľad profesora mieri opäť na SBS. Propozície M-SR veteránov v maratóne sľubujú: prví traja v každej 

kategórii obdržia Diplom, medailu a vecnú cenu.
Najrýchlejší reprezentant Hornej Nitry, Prievidžan
Ondrej Hanzlík ( 2:52 - 15. / 9. M40 ) bol v M45 druhý. Trpezlivo čakal na neskoré vyhodnotenie. Dočkal sa ho, ale vecnej ceny nie. Keby nebola sľubovaná, nič sa nedeje, ale ak niečo sľúbim, je slušné to aj splniť. Keď to splniť nemôžem, tak sa ospravedlním, alebo aspoň vysvetlím, prečo som slovo nedodržal. Nech je Ondovi odmenou aspoň pochvala profesora za prvý tohoročný čas v maratóne pod tri hodiny na Hornej Nitre. Starnú chlapci, starnú aj tam. 

A opäť do veselej kože nástenkára. 
Štart
Petra Tichého ( 2:32 1. / 1. M20 ) nebol istý. Počas behu ho bolelo koleno, preto v tréningu iba chodil. Telesne sa necítil najlepšie, ale v hlave to mal poukladané dobre. Prostocviky s nerovnomerným tempom a nepokojný, súperom až na nervy lezúci beh, ktorým rád deptá súperov Jaroslaw Kostrzewski ( 2:32 - 2. / 2. M20 ) ho nezaskočili.

"Bolo to ťažké, reagovať na časté zmeny tempa. Nechcel som Jaroslawa pustiť, ale nevedel som sa od neho ani odpútať. V meste som už začínal skladať zbrane. Súper bežal aktívne, cítil som, že už mám dosť. Nebyť priania syna, šliapajúceho celú trať za mnou na bicykli, aby som sa ešte raz pokúsil odpútať, neviem, či by som dokázal vyhrať.

Stávka na poslednú kartu našťastie vyšla." My len dodávame, že priania synov sa otcom oplatí plniť. 

O tretie miesto v absolútnom poradí a o prvé v M40 bojovali minuloročný víťaz, Moravák Igor Heleš ( 2:39 - 4. / 2. M40 ) a Paľo Faško ( 2:38 - 3. / 1. M40 ). Po rozhovore s nimi vieme, že rozhodovala zima. Paľo zvolil dlhé rukávy a zakryl aj stehná. Napriek tomu povedal: "Bola mi zima, tak som sa musel ponáhľať do tepla." Samozrejme že žartoval. Bežal Výborne. Nezačal v čele. Útočil zozadu.    

Postavička v žltom letnom tielku vo vedúcej štvorici je Igor Heleš. Z obrázku je zrejmé, že volil rýchly začiatok a ľahký odev. Nástenkár si pamätá, že mu žlté ľahučké tielko ukazoval v lete a pochvaľoval si z vnútra všitý strieborný pásik. Vraj ochladzuje. Vtedy sa to zdalo nástenkárovi nie moc účinnéné. Pri Liptovskej Mare pásik fungoval podľa slov Igora bezchybne. Ochladzoval ho až príliš. Premrzol, stratil 

tretiu figuru, ktorá sa črtala istá, keď zo štvorice predčasne odstúpil Vladislav Lipovský.  Výsledný čas bol preto o pár minút pomalší, ako znel jeho plán. 

Vytrestala ukážkovo Monika Kováčová ( 3:08 - 1. FFF ) nástenkára za to, že ju neoznačil ako spolufavoritku LM 2005. Bežala vynikajúco. Predbehla ho nielen v konkrétnom maratóne o pol dňa, ale hlavne v AA SR 05 rebríku. 
Potupa preveliká mu srdce trhá. Na jeho pokusy obhajovať sa, že Monika nebola v štartovej listine, odpovedáme: A - si nástenkár máš vedieť, B - ak nevieš, nehádaj, trénuj.

Tadeusz Jaszek ( 2:50 - 11. / 1. M50 ) je ďalší Poľský maratónec často štartujúci a zo zásady víťaziaci na vytrvalostných behoch na Slovensku. Tadeusz si vie hravo poradiť aj s našou bežeckou ikonou. Zdolal ho v Žiline a zdolal ho aj v Liptovskom Mikuláši.  
Spomínanou ikonou je druhý viceprezident SZM, po LM už 

221 akciový Petr Polák ( 2:56 - 21. / 2.M50 ). Peter si určil pred štartom výkonnostný cieľ -  2:57:00. V cieli bol veľmi nespokojný, lebo plánovaný čas nedokázal  splniť. Bežal o 5 sekúnd rýchlejšie. Srandista je ten Peter. 
A ešte náhoda, ktorá sa často nestáva. V LM 05 dosiahol Peter na sekundu rovnaký čas, ako v LM 04.  

Tretí v M50 bol našou hvezdárňou ostro sledovaný Štefan Polc ( 3:02 - 29. / M50 ). Potvrdil naše astronomické pozorovania zapísané na odovzdanom diplome a sľúbil, že dodá zoznam svojich maratónov. Má ich už vraj vyše 70. Pozdravujeme starostu v Dobrej Nive. Štefan totiž v spolupráci s Obecným úradom rieši  všetko, bodka, všetko. Verejná správa pre ľudí. A vraj sa to nedá.

Štefanova Polcova Dobrá Niva leží neďaleko vyškrtnutého mesta. A z tohoto mesta, ktorého názov nesmieme na nástenke zverejniť, prišiel do Lipt. Mikuláša, videl a vyhral Jano Hazucha ( 3:11 - 41. / M60 ).
S veľkým odstupom za ním dobehol
Ervín Podžorný ( 3:25 61. / 2. M60 ). Tretí, k radosti nástenkára, dobehol náš člen Eugen Pastor ( 3:29 - 68. / 3. M60 ). Trochu zaostal  

za výborným výkonom z MMM, ktorý by mu stačil v LM na miesto druhé. Bežal pekelnú akciu č. 66.. Podľa jeho dobrého výkonu ale poverčivá nie je.


SZM story je tu.