24. Toruňský maratón
21. 5. 2006 - Toruň, Poľsko

      Vladislav              Peter                 Ondrej                Anton

Poľský bežecký server http://www.maratonypolskie.pl/ je neuveriteľne pružný. Kým sme pohľadali v zákutiach eN disku fotky kvarteta Slovákov, bežiacich 24. ročník Toruňského maratónu a niečo o ich výborných výkonoch napísali, už pružní vystavili obrázky aktuálnejšie. Kliknite na naše staré a uvidíte cieľové nové fotografie. Musíme sa spýtať eN, prečo tak pružný server ešte nezaradil medzi LINKY.  

Vladislav Lipovský ( 2:34 - 5. / 3. M30 ) už v Michalovciach vedel, že v Toruni pobeží. Zo svojho okološíravského času ubral minútu. O pohľade  Vladislava na jeho ďalšie behanie sme už písali v správe 28. 4. 2006
V Toruni bola ideálna, 13 st. teplota vzduch. Lepšie výkony pretekárom odvial silný vietor. Neodvial ale 1000 zlotých, ktoré boli sľúbené za 5. miesto.  
eN sa nazdáva, že Vladislav môže aj z menej exponovaného tréningu behať maratóny pod 2:30. A to je výkonnosť, s ktorou sa na nich nestratí. Svojim Toruňským výkonom sa na 9 sekúnd priblížil k druhej priečke AA 06 rebríka. Inkognito výkon
Maťa Guttmanna ešte odolal. Odolá aj po nasledujúcom Vladislavovom štarte? Určite to bude Rytro, ale či aj Čadca, to je ??? 

V Čadci bude Peter Tichý ( 2:36 - 7. / 4. M30 ) úhlavnejší súper, ako v Toruni. Bežal dlho s Vladislavom. Polmaratón bol sekundu pred ním. Ale v závere sa prejavil oneskorený nástup Pefa do sezóny 2006. eN veští, že v Čadci pobeží ešte rýchlejšie. Bude doma a určite ašpiruje na celkové víťazstvo. 
Aká bytosť riadi kroky Pefove? Cez týždeň vybavoval presunutie 26. Žilinského Hamburgu na nedeľu, aby sa o pár dní vynoril pred prekvapeným eN v Toruni, na siedmom mieste vo výsledkoch maratónu. Makaj Peter, nech červená farba Tvojho mena je už konečne podložená aj Tvojim menom na rebríku SZM.

Svoje plány menil aj Ondrej Evin ( 2:42 - 10. / 7. M30 ). Asi problémy s cestovaním spôsobili rošádu Lodž - Toruň. Nazdávame, že urobil dobre. Zo svojho tohoročného maxima ubral 6 minút. Rozbiehal to na čas pod 2:40, ktorý zatiaľ odolal. Ale nie veľké spomalenie v druhej polovici je predpokladom, že sa mu to už budúci štart môže podariť.   

Jediný, ktorý bežal druhú polovicu rýchlejšie, ako prvú bol Kysučan Anton Šuška ( 3:08 - 40. / 2. M55 ). Jeho excelentné, až trojminútové zrýchlenie po polmaratóne mu vynieslo výborný čas a druhé miesto v M55. 
Umiestňovať sa medzi veteránmi v Poľsku nebýva jednoduché. Kategóriu M40 vyhral domáci
Sławomir Kąpiński za 2:30. Nečudo, že obsadil v celkovom poradí tretie miesto. O to viac treba Tónove druhé miesto vyzdvihnúť. 
Kto vie, či by Anton zabehol lepší čas, keby začal o trošku živšie. Zdá sa nám, že jeho začiatok bol až príliš opatrný.

V Toruňských výsledkoch našiel eN jediného Českého borca. Začína ho podozrievať, že tajne útočí na Český rekord v počte odbehnutých maratónov za kalendárny rok. Keď sa stretnú, musí sa ho na to spýtať. 
Tým Čechom bol
Petr Hrček ( 3:27 - 100. / 21. M45 ). Jeden Diplom, za Český rekord v maratóne na najkratšom okruhu už má Peter u eN istý. Rád mu urobí aj druhý, prestížnejší za počet maratónov za kalendárny rok. 
To by ale musel prekonať
Vašíka Krejsů, o ktorom eN nevie, či svoj rekord 40 maratónov z 2004, v roku 2005 prekonal, alebo nie. Zistíme, lebo Václav, ktorý sa po Pustevnách už snáď po 280-ty krát dušoval, že  končí s maratónom, opäť svoje predsavzatie nesplnil. Ak sa s ním eN stretne, opýta sa, koľko ich dal minulý rok. 
Vy sa zatiaľ zoznámte s Petrom Hrčekom z Brandýsa nad Labem, ak sa nepoznáte. Ak sa poznáte, pozrite sa, ako dobieha do cieľa v Toruni. 

Toruň je jeden z mála maratónov, kde pretekári neprajú víťazovi, aby zabehol traťový rekord. Dôvod je na obrázku. Automobil LOGAN dostane víťaz, ak zabehne 2:13:54. Ak nezabehne, losuje sa majiteľ medzi pretekármi. 

Vy by ste hnali víťaza vpred za lepším časom? eN rozhodne nie :-) .  

Zapísal eN 21. mája 2006