Žilinský Hamburg 28 / 5 - Štedrovečerný

Žilina, 3. 6. 2006

Jediná hviezda stačila k tomu, aby Troch mudrcov z východu priviedla tam, kde sa klaňať chceli. 358 hviezd nestačilo, aby to urobil aj eN. Má však ospravedlnenie Písmom podložené. Aj Traja králi pár dní meškali.

Alexander Simon ( 3:38 - 2. ) oslávil odbehnutím maratónu č. 358, ako prvý Slovák, Zberačský štedrý večer. 
Len vďaka mailu od neho môžeme o 28. ŽH niečo napísať. Napriek tomu, že si eN Zberačský štedrý večer vymyslel, mnoho dní pred ním o ňom v písal správach, Diplom pre Šaňa vyrobil, paradoxne ku stolu štedrovečernému nezasadol. Zaspal. Deda Mráza neprivítal.
Teplota okolo 10 stupňov, ktorá bola počas behu, vyhovuje nášmu oslávencovi. Bežal však tempom, ako keby bolo o 15 st. viac. Príčinou nebol miestami silný vietor, ktorý by mu až tak neprekážal, ale jeho stále boľavá šľacha nad vonkajším pravým členkom. Pokúsil sa ju ráno ukľudniť Ibuprofenom. Šľachu neukľudnil, žalúdok rozdráždil. Ale podľa jeho slov bežal zadržane, lebo v pondelok odchádza do Talianska na dovolenku a nechce, aby ho tam noha otravovala.
Klaňanie eN a Diplomové dary príde na rad až o dva týždne, pred maratónom do Rytra. Zatiaľ len nástenková gratulácia k 358. hviezde. eN škoda č. 1, že nie na mieste.

Prvého Slovenského Deda Mráza si dokázal prísť uctiť z Brandýsa nad Labem Petr Hrček ( 3:29 - 1. ). Stovky kilometrov cesty bolo pre neho menšou prekážkou, ako desiatky kilometrov pre eN. Pricestoval v piatok, prespal u Šaňa a v sobotu s prehľadom potvrdil, že jeho minulý rok ostro sledované Žilinsko Hamburgové osvietenie bohyňou Niké stále trvá. Už 292 deň. Kvalitné baterky používa slečna bohyňa. Tretí štart na Bôriku, tretie víťazstvo. Petr, gratulujeme k hatricku.
eN škoda č. 2, že nie osobne. 

Náš Šaňoprezident zohral úlohu Deda Mráza zodpovedne. Pripravil pre eN darček v podobe štartu Martina Milovníka ( 3:56 - 3 ), ktorý sa prišiel na Bôrik rozlúčiť so Slovenskom. Už v stredu odlieta do USA, po druhý krát utekať najdlhšie jednorázové bežecké podujatie na svete - The Self Transcendence 3100 Mile Race. 3100 míľ je priatelia 4988.966 km. 
Martin bežal svoj rozlúčkový beh podľa jeho slov výrazne rýchlejšie, ako plánoval. Na spomínanom podujatí potrebuje vedieť bežať oveľa pomalšie, ale oveľa dlhšie a hlavne mnoho dní po sebe. Prajeme mu, aby zo svojho 60 dňového osobáku na 3100 míľ pár dní ubral. 
Martin je pôvodom Žilinčan, Šaňo dokonca s jeho otcom študoval v jedného kruhu na vysokej škole. 
Šaňo ho samozrejme vyzval, aby zosumarizoval svoj bežecký život do akcií. Určite ich má 16 rokov behania viac ako je potrebné k vystúpeniu na rebrík. Veď len jeho minuloročný denný priemer na 3100ke bol 83 km. 60 dní po sebe. Každý deň je možné považovať za samostatnú akciu. Podklady sa na nete nachádzajú. Ak si tento rok bude dennú dávku zapisovať, ušetrí si neskoršiu prácu, ak by chcel byť okrem SCH aj SZMák. Na veľa vecí by sa eN vedel Martina spýtať. 
eN škoda č. 3, že sa nespýtal. 

Šaňo nerozumie slovu zaspať. Podobne aj Jiří Březina ( 4:11 - 4. ). Práve preto sú obaja v čele národných rebríkov v počte klasických maratónov. Pre číslo 373 si prišiel Jiří, ktorý bol Český Dedo Mráz už minulý rok. A bude ním asi aj o týždeň. Do Čadce nám prinesie darček. Budú to Maratónske tabuľky 2005, ktoré mu do Přerova posiela pan Dvořák z beh.cz. 
Bežať 28. ŽH Jirko neplánoval. Napriek tomu ho odbehol. eN svoj štart plánoval, ale napriek tomu nebežal. Naoko podobné, v skutočnosti diametrálne odlišné. eN chcel Jiřího poprosiť o službičku ohľadne prinesenia Tabuliek, lebo dohoda vznikla o ňom, ale bez neho. 
eN škoda č. 4, že nepoprosil. 

Peter Tichý ( 2:20 / 30 km  - 4. ) poňal účasť na ŽH ako dlhý, beh. Muníciu ťažkého kalibru si šetrí. Bude ju potrebovať o týždeň v Čadce. Tam chce byť rýchly, tam chce byť úspešný. Preto nebežal celý maratón.
Doma by sa podľa jeho slov určite na viac kilometrový tréning neodhodlal. 
Dokonca mu Hamburg rozdelil rodinu. Do Liptovského Jána, vyrazil za ženskou časťou so synom až po ňom. Pefo z Jána mailoval, že rodinka je už spolu.
Pôvodný plán, bežať dve hodiny si po easy polmaratóne s kamarátom Jurajom Čuntalom ( 1:40 / 21,1 km - 8. ), novicom na ŽH, predĺžil na 30 km. Zvyšných 9 km už bežal svižnejšie, ale ostrou muníciou nestrieľal. Kto chce vidieť ohňostroj v podaní Pefa, prídite naň do Čadce.

Prednedávnom nám Pefo poslal foto syna. Vyhral v KNM 800 m. Až dnes máme dôvod zavesiť juniora na nástenku.  

Peter Tichý junior ( 2:05 / 21,1 - 9. ) totiž  28. ŽH bežal tiež. So Šaňom. Tri krát si dal na jedno kolo pauzu. Aby mal predstavu, asi akým tempom bežal, Šaňo prestávkové km odpočítal z jeho času. Vyšiel mu čas 2:05:40, ktorý ale nie je dôležitý. Dôležité je, že podľa slov Šaňa bežal Peťo s radosťou, bez nútenia a bez viditeľných známok únavy. Pefovi, určite k jeho radosti, rastie v synovi veľmi vážna bežecká, ale i chodecká konkurencia. 

Vráťme sa o štvrť storočie dozadu a pozrime sa, ako sa Pefo ( č. 33 ) láme o prvé miesto. V roku 1981 to v Námestove o kúsok nevyšlo. Vyjde to v Čadci 2006? To eN nevie. Vie však, že keby nezaspal a dobehol celý maratón, mohol byť vo výsledkoch pred Petrom Tichým. 
eN škoda č. 5, že nebol. 

Polmaratón ešte utekali Jožo Bebjak ( 1:40 - 6. ), ktorý sa do šichty vyvenčiť trolejbus ponáhľal a Vlado Krčmárik ( 1:40 - 7. ), ktorému dnes bolo na hojdačke chladno, tak radšej utekal.

Rekordný počet, deväť ľudí si sadlo ku Zberačskému štedrovečernému stolu. Naozaj štedrá večera. eN medzi nimi nebol. Keby bol, mohlo byť číslo dvojciferné.
eN škoda č. 6, že nebolo. 

V historickom Žilinsko Hamburgovom rebríčku pribudol na druhú priečku s dvadsiatkov štartov Jirko Březina. Delí sa o ňu s eN, ktorý prespal možnosť byť nad Českým kráľom. Ale zdieľať s ním jednu priečku je skôr česť ako škoda.