stoja sprava: 1. Šaňo Simon, 3. Míra Krumer, 2. Miro eN Kriško
foto: Samo Spúšť

ŽILINSKÝ HAMBURG 33 / 10
Žilina, 16. 9. 2006

Tuším má ten piaty dáky čudný výraz
Nenazdali sme sa a už sme len štyria
Ale aj ten štvrtý netúži do raja
nenapádne zdúchol, a sme iba traja

Milan Lasica, Bolo nás jedenásť, úryvok
obal LP zľava:
1. Milan Lasica, 1. Jaroslav Filip, 1. Július Satinský

Bolo nás jedenásť. Poznáte túto krásnu pieseň Jaroslava Filipa, ktorá má rovnako krásny text od Milana Lasicu? Boli traja a ich rovnomenný album patrí podľa eN medzi najlepšie muzikantské a textárske počiny v dejinách slovenskej "Pop Music". Boli traja, už je iba jeden. A aj pán Milan je vraj chorý. Odchod pánov Jula Satinského a Jara Filipa bol obrovskou stratou pre veľmi vzácnu kultúrnu kultúru na Slovensku. Keby aj ...

Ako len mohol Milan Lasica v spomínanej piesni tušiť, čo sa stane štvrť storočia po jej vzniku (1981), v Žiline 16. 9. 2006? Fakticky zostali len traja. Traja, ktorí mali dostatok odhodlania utekať po prvej, aj druhú etapu DvojHamburgu. 

Peter Pefo Tichý (1:18 - 4. / 1. Men's 14 km Walk) sa na Bôrik dostavil neskôr. Odpochodovaním plánovanej dávky si odfajkol prvý bod zo svojho denného plánu. Potom naložil dcérku so starkou do auta a šiel si na plaváreň odfajknúť bod č. 2, plávanie. Splnenie prvej dvojice bodov mu určite spríjemní bod č. 3, rodinnú oslavu. Neoslavuje sa dobre, keď je oslava jediným bodom denného scenáru. Peter to vie. Vie, že ho o pár dní čaká Ostravský maratón. Vie, že bez č. 1 a č. 2 by určite neuspel. Vie, že ani 1. a 2. nezaručí ostravský úspech, ale bude oveľa pravdepodobnejší, ako by bol bez nich. 
Pefo dokonca vie, ako prekabátiť eN lenivú krysu. Pochodoval každé kolo iba o pár sekúnd pomalšie, ako traja bežci. eN so svojou krysou utekal pár metrov pred ním a stal sa zázrak. Jeho krysa po prvý krát od vtedy, ako mu ju osud zavesil na krk, poprosila, aby utekal rýchlejšie. Po včerajšej skúsenosti, kedy beh a debata s vyklusávajúcim sa Pefom, uberal eN kyslík a vyháňal jeho tep nad 150 bpm. Vedľa toho uja už utekať nechcela. 
Pefo vie ako vybabrať s lenivou krysou. Nečakaná včerajšia akcia je jeho 48-ma. Ostrava by mala byť 49-ta. 100 km v Taliansku, kde Pefo pravidelne chodí chodiť, by ho po ročnom poste člena bez portfeje mala konečne zavesiť na rebrík. To by znamenalo, že si Jožko Liskaj cez zimu orazí. Uvidíme.  

Duch pán Alberta Einsteina sa na fotografii  Mírka Krumera ( 4:00 - 3. ) nezjavil náhodou. Míra 16. 9. 2006 obhájil na Bôriku svoju prevratnú Teóriu rekreačnej relativity (TRR), ktorou bol nedávno eN šokovaný podobne, ako kedysi obec fyzikov teóriou pána Alberta. 
Podľa svojej TRR by mal Mirek v druhý deň utekať rýchlejšie, ako utekal prvý deň. A predstavte si, on rýchlejšie utekal. O 8 minút a jednu sekundu! Ide o tak prevratný obrat v teórii behu, že SZM a.s. mu musí udeliť doktorát. Urobíme to ale v samostatnom článku. 
Začal rovnako, ako včera. Bez bázne a hany. Ale na rozdiel od prvého dňa DvojHamburgu mu to vydržalo až do konca. TTR nepustí. eN ho prvý krát dobehol až na 32 km. Posledné dva okruhy utekal za 10 a pol minúty. Tak rýchlu koncovku nemali ani Šaňo, ani eN.

Neďaleko Ostrova, kde býva Mirek, sa tiež utekal 16. 9. maratón. Na trati, kde sa usporadúvajú kultové ceny Monaka, oslavoval Karel Tužimský 50-ku. Ako inak má bežec oslavovať 50-ku, ako behom 50-ky? Na prianie zberačov vypísal aj súťaž na 42,195 km. 
Zdalo sa nám nelogické, keď Mirek cestoval stovky km do Žiliny, miesto pár kilometrov do Slatiňan. Už chápeme. 
Mirek poľuje na Český rekord Karla Budíka v odbehnutí prvej stovky maratónov za počet dní. Maratóny behá iba štvrtý rok. Za prvé tri ich odbehol 30. Toho roku už 32! Má spočítané, samozrejme ak mu vydrží zdravie, že na budúci rok by mohol Karla o pár týždňov prekonať. 
Po tejto informácii už určite chápete aj Vy, prečo Mirek pricestoval do Žiliny, prespal u Šaňa, za jedno cestovné získal dve akcie, ale hlavne obhájil svoju prevratnú Teóriu rekreačnej relativity. Gratulujeme.

Šaňo Simon ( 3:41 - 1. ) nerozumel, čo to eN zo začiatku vystrájal. eN rozumel. Prišiel absolvovať druhý maratón s jediným cieľom. Neutekať nad 4 hodiny. Nečudo, že ho Šaňo predbehol už medzi 7. a 8. kilometrom. 
Ďalej sa už rútil o trochu pomalšie. Druhé kolo mu mohol dať na méte 1/2M. Ale nedal. Nazdával sa, že eN má problém a myslel si, že keby mu naložil veľa kôl, neuniesol by ich a vzdal by. 
eN problém nemal. Cupkal si na 120 - 127 tepoch. Čas, ani Šaňo ho nezaujímal. Na Bôrik nechodí pretekať. Chodí tam zbierať bežecké kilometre, ktorým sa na jeho planéte nejako nedarí. 
Šanike mal skoro dve kolá náskok. Je majstrom obrany pozície na Bôriku. Nemal sa kde ponáhľať. Iba nechápal, prečo je eN tak pomalý.  33-tí Žilinský Hamburg je jeho 33-tí tohoročný maratón nášho vodcu. Snáď sa 33-ka neprejaví tak tragicky, ako sa prejavila kedysi dávno u iného vodcu.
Okolo reštaurácie Kamélia, veliteľského to bunkra ŽH, už dokončili peknú vonkajšiu dlažbu.  Prezidentovi sme z nej vyrobili 376-ku, aby nezabudol, že toľko maratónov má na svojom účte v SZM banke. Je to o 103 viac, ako druhé najvyššie konto. 

V prezidentskej sekcii tvrdíme, že Miro eN Kriško ( 3:41 - 1. ) bežecký problém nemal. Ale on jeden vážny problém počas behu riešil. 
Dumal nad tým, aký zmysel mala terakotová armáda cisára Jing Čeng, vládcu štátu Čchin, podľa ktorého sa nazýva dnešná Číne. Meno Jing Čeng sa márnivému cisárovi zdalo príliš všedné, preto si ho zmenil na "š chuang-ti" - Prvý z desať tisíc cisárov. A Prvý si mohol dovoliť nechať vyrobiť na prvý pohľad tisíce kusov zbytočností, ktoré v konečnom  dôsledku premenili márnivosť na nesmrteľnosť. V roku 1974, keď hlinenú armádu objavili a vykopali, márnivý cisár po 23 storočiach opäť ožil.
Každý zberač si vlastne buduje svoju hlinenú, na prvý pohľad zbytočnú armádu. Či ho dokáže zmeniť niekedy na nesmrteľného, nevieme. Ale to nevedel ani Jing Čheng a predsa budoval.
Túlačky eN po starovekej Číne prerušil 1/2M. eN si prvý krát pozrel čas, ktorý bol iba 5 minút pod dve hodiny. Príliš blízke motanie okolo štvor hodinovej priepasti. Preto sa musel s Čínou rozlúčiť a trochu pridať. 
eN si nemôže vyrobiť 192-ku z rovnakého materiálu, z akého sme ju vyrobili Šaňovi. To by bola neprípustná prezidentorovnosť. Povolili sme mu ju napísať na jeho hlinenú armádu.

Márnivosť nechýba ani eN. Keď už jeho číslo nie je vyššie, tak si ho nakreslil aspoň väčšie. Či mu to prinesie nesmrteľnosť sa príďte priatelia presvedčiť v roku 6280.