zľava: Miro eN Kriško, Jano Ružbarský, Ondrej Hanzlík, Miro Lietavec,
Peter Tichý, Pepa Kubále, Šaňo Simon, Mirek Krumer, Štefan Szöllös
foto: Samo Spúšť

38. Žilinský Hamburg - Žilina, 9. 12. 2006

Nové tváre, nové udalosti, nové disciplinárne opatrenia, nové zážitky, neuveriteľne príjemné počasie vzhľadom na dátum. To je 38. ŽH.

Začneme hrešením. eN si bol vedomí, že celú trať nezvládne, ak čo len trochu preženie tempo v jej prvých dvoch tretinách. Naprávač mu bolesť zo stehna vo štvrtok vyhnal. Napravil mu krivú križovatku, z ktorej bolesť do nohy vystrelovala, ale trénovanosť do neho nenalial.

Peter Tichý ( 2:42 - 7. / 1. 30 km chôdza ) už v týždni avizoval, že plánuje chodecký tréning. Kráča tempom veľmi blízkym tempu behu eN. Ak by kráčal pred eN, mýlil by automatického pilota, ktorý mal za úlohu dopraviť zanedbané šasi eN do cieľa bez škrípania zubov v závere a hlavne v čase menšom, štyroch hodín.

Preto eN, umiestnil k trati upozornenie. Domnieval sa, že modrá značka je dosť veľké, aby ju chodec Pefo videl. Prvých 20 km bol chodec disciplinovaný. Videl, rešpektoval. Kráčal asi 200 m za eN. Potom sa mu buď zrak zakalil, alebo pokazilo centrum rešpektu, dobehol, dokráčal eN.

Ten nemal dovtedy so svojim automatickým pilotom žiaden konflikt. Po pripojení sa chodca nastali. Pefo zahlásil, že kráča 25 km.

Každé bežecké ego nesie ťažko, keď ho predbieha predchádza chodec. Po 25 km nebolo ďaleko, bežecké ego eN poprosilo jeho automatického pilota, aby na pár km máličko zrýchlil. Nie dramaticky, rečniť sa dalo. eN sa dozvedel o zaujímavých plánoch Pefa. Vám ich zatiaľ nepovieme, lebo... 
Chodecko bežecká dvojica minula rečniac métu 25 km. Pefo neskončil, ale zrýchlil!

Vôbec nerešpektoval modré upozornenie, neprešiel na druhú stranu, ale začal kráčať pred eN a ťahal jeho ego za sebou. Automatický pilot silne protestoval a eN ho vyhnal na miesto druhého pilota. 

Pefo odkráčal 30 km. eN to za ním "uplápolal", ale platil za to. Jeho automatický pilot riadenie odmietol prevziať. Preložil si nohu cez nohu a iritoval nemiestnymi poznámkami typu: Ja by som už teraz Šaňa začal dobiehať, Ja by som už Míru Krumera predbehol aspoň o kolo, Ja by som sa tempom nad 6 minút určite nevliekol, Ja by som sa nepotkýnal a zápalky, ležiace na zemi, Ja by som od 35 km začal zrýchľovať, Ja by som si odmeral čas od 40 km do cieľa, Ja by som sa nemusel obávať, či dám pod štyri hodiny, Ja by som ...

Keby bolo možné automatického pilota zabiť, už by mal na Bôriku hrob a eN by bol vrah. Ale bol si vedomí, že pilot má asi opäť pravdu.

Šano a eN na Zasadnutí v Lavičkovej pracovni prezidenta SZM
foto: Ondrej Hanzlík

Miro eN Kriško ( 3:59 - 5. ) bol v cieli veľmi šťastný. Nie príliš veril tomu, že 37. maratón v sezóne dokončí. Neveril ani tomu, že sa na jednu akciu priblíži k Jojovi Hlávkovi a k jeho 4. priečke na rebríku SZM.

Napriek dlhému tréningovému výpadku a len pred dvomi dňami utíšeným bolestiam v stehne, ho štvorhodinový démon, ktorého sa bojí ako čert svätožiare,  nedobehol. Nechýbalo k tomu veľa. Iba 58 sekúnd. Je pravda, že už "bežal" aj pomalšie. Ale vtedy odkráčal minimálne 4 km.

Teraz kráčať nemohol. Je disciplinovanejší chodec, ako Pefo. Určite by na druhú stranu štvorhodinovej hranice prešiel. Dodržal by príkaz na modrej značke, ktorý Pefo trestuhodne nerešpektoval. 

Chceli sme Pefa vyhrešiť, ale automatický pilot povedal, že on na vine nie je. Chybovosť ich hlásení je blízka nule. Ale kto je potom na vine?  Kto nesie zodpovednosť za pomalý beh eN, ak nie Pefo? Cvak, vypli sme pilota, nech už netára.

O víťazovi 38. ŽH vieme, že jeho meno je Josef Kubále ( 3:01 - 1. ), jeho bydlisko je Mladá Vožice v Južných Čechách, jeho maratónske číslo je nad 50 kúskov, jeho osobák je pod tri hodiny, jeho žltý dres za minulé víťazstvo v Hamburgu  mu zostáva, jeho nové modré "plavkotrencle" boli sexi, jeho pevné predtýždňové predsavzatie utekať "dabl" nebolo až také pevné, jeho dojem, že utekal zle je iba jeho dojem, lebo jeho podávač občerstvenia z minulého týždňa podával občerstvenie sebe, lebo tiež utekal.
Nevieme, prečo sa Pepa po svojom víťazstve vytratil ako duch. eN s ním prehodil pred štartom len „Ahoj", po behu ani to. Len od Pefa, ktorý s ním po maratóne prehodil zopár slov, vieme, že sa mu neutekalo dobre. Z jeho dosiahnutého času by sme to nevyčítali.  Vlak 11:45 bol veľmi silný magnet.
Domnievame sa, že Pepan má sexi aj iné partie, ako stredné. Napríklad horné. Čo poviete? Možno sa tak ponáhľal nie do Mladej Vožice, ale do "Halivúdu".

Zatiaľ išla reč o postavičkách, ktoré sú na Žilinskom Bôriku ako doma. Anály Žilinských Hamburgov majú ich zložky v kartotéke. 38. ŽH dal podnet prezidentskej kancelárii na založenie nových troch.

Ondrej Hanzlík ( 3:03 - 2. ) bol na Bôriku novic, ale na Nástenke už zložku má. Pár krát v roku 2006 pomohol eN nepravidelnou linkou na trase Planéta eN - dejisko maratónu a späť.
Nemal príliš dobrú maratónsku sezónu. Odbehol päť maratónov. Len ten prvý, Prievidzský Chodbový, na ktorom utvoril Slovenský rekord v sálovom maratóne na 135,27 metrovom okruhu a ten posledný 38. ŽH, boli za jeho možnosťami vzdialene menej, ako veľa.
 
Ondrej býva od eN asi 150 metrov a viac krát avizoval, že sa chce raz na Bôrik nie len pozrieť, ale aj utekať. 
eN dorazil s Ondrejom na Bôrik a po skúsenostiach z minula ho donútil pristáť v parku, kde bežne parkuje Pefo a Peter Gajdoš. Ale čo je dovolené KNM, nie je dovolené Planéte eN. 

Odbočka od Ondreja.


Pár minút pred štartom prikvitla Mestská polícia preveriť telefonickú sťažnosť, že v parku sa koná Rallye. 
Trochu kratšie, ale predsa len štyri ruky zákona overili totožnosť z eN "tabulečky SD 054243", lebo Šani ju po skúsenostiach s malými Indoeurópanmi na Bôrik radšej nenosí. Povolili jedno auto ponechať na tvári miesta, čoby šatňu a dve chlapci behu chtiví preparkovali. To ocenil fotograf Samo Spúšť, lebo jedno z áut mu zakrývalo výhľad z jeho natvrdo zabudovaného statívu.
Škoda, že neprišiel mestský ZA policajt Jano Murárik, kamarát eN. Kedysi spolu na eN planéte behávali. Jano má pre rallye pochopenie. Raz viezol prievidžanov na preteky do Zvolena a skoro rozmlátil päsťou prístrojovú dosku Žigulíka, lebo dokázal ísť iba 140 km/hod. 


Návrat k tracku Ondrej.

Nováčik na 1016 metrovom okruhu v parku krúžil v pohode. Príjemné počasie ju ešte zvyšovalo. Maratón v trenkách 9. decembra, to sa nepodarí každý rok. Dosiahol najlepší čas sezóny. 
Bol rád, že si ŽH zabehol. Potreboval sa ubezpečiť, že maratóny pod tri hodiny sú ešte v jeho silách. Vraj o tom, po troch nevydarených, už silne pochybovať. 
Po 38.ŽH opäť verí, že rok 2007 nebude pre mesto Prievidza, ktorá sa pamätá na maratóny aj pod 2:30, rokom bez výkonu pod tri hodiny. eN tomu nie len že verí, ale Ondrejovi, ako profesor maratónu na Hornej Nitre to priam prikazuje.

Miroslav Lietavec ( 3:26 - 3. ) je zo Špačiniec. A Špačinský trojuholník nie je Bermudský. Miro cestu na Bôrik našiel. Druhá nová a tiež "mierečná" tvár. Je nová akvizícia nie len na Bôriku, ale aj na rebríku SZM. eN ho spoznal v Trnave, kde mu odovzdal prcízne podložený zoznam svojich maratónov.
V Trnave, bežal eN s Mirom veľký kus spolu. Taký istý kus to bol aj na Bôriku. Len s tým rozdielom, že bol medzi nimi, keď Miro dobehol do cieľa. 
Vždy keď dobehol eN o kolo, prehodil pár viet a nezabudol sa pochváliť, že sa mu beží výborne. Nemusel, bolo to na ňom vidieť. Zabehol si, podobne ako Ondrej, najlepší čas v sezóne. V spomínanej Trnave mu nevyšiel koniec 3:42. MMM zlepšenie na 3:28 a ŽH za 3:26.
Stop, stop, stop. Ak niekto začína rozbiehať zbierku na premeranie ŽH, nie je to potrebné. Máme certifikát z prezidentskej kancelárie, ktorý matematike rozumie obzvlášť dobre.
Výborné časy nováčikov sú výsledkom eufórie z uvoľnenej atmosféry ( s pribúdajúcim počtov štartov žiaľ eufória klesá ), výborného počasia ( Ondrej aj Miro utekali v trenkách ) a toho, že im eN držal palce ( Čo už len k tomuto máme dodať? ). 

Keby si Šaňo Simon ( 3:54 - 4. ) na začiatku roka tipol, koľko odbehne v roku 2006 maratónov, určite by na vianoce zhrabol výhru tak, ako pred 38. ŽH v stávkovej kancelárii. Špecialista na remízy bral za smiešny vklad 30 Sk balík vyše 5000 Sk! A to športu nerozumie! Rozumie iba matematike. 
K 400-vke sa Šaňo približuje presne podľa plánu. Cíti že je práve obdobie, kedy sa mu dobre nebehá, ale vie aj to, že dobrý zberač z vlaku nevyskakuje. Plán je zameraný na počet a ten Šaňo úzkostlivo dodržuje. 392 je jeho číslo po sobote. Vedel, že v nedeľu beží opäť, preto nezvolil svoj obľúbený formát behu, s raketovým začiatkom. Asi na 15 km strihol napriek tomu eN o kolo. Prilepenie Pefa k eN a jeho magnetický chrbát náskok kola a pol zredukovali na necelé kolo. 
Viac si o prezidentových číslach pohovoríme zajtra. Nepochybujeme, že druhý krát v histórii maratónu v Česko - Slovenskom priestore dosiahne bežec za kalendárny rok počet ... Šaňo dobehol svoj 49-ty maratón v roku 2006.

Nie je náhoda, že RunDr. Míra Krumer ( 4:05 - 6. ) stojí na hornom obrázku vedľa Šaňa. Nie je náhoda, že náš prezident stojí o kúsok vpredu. Ten kúsok sa dá presne definovať. Sú to presne dve akcie. 
Tak vyrovnaného súpera, zberača Šaňo ešte nemal. Mirek sa zjavil v tomto roku medzi zberačmi a urobil vietor nevídaný. Aj s pomocou 10-tich ŽH, ktoré by bez Šaňa nemal, už po šiesty krát v tomto roku prekonal Český rekord v počte odbehnutých classic maratónov za kalendárny rok. Pýtate sa, kde sa plánuje zastaviť? Aj to vieme.
Na tzv. Jirkovej ročníkovej méte. To znamená, za kalendárny rok odbehnúť toľko maratónov, aký je ročník narodenia, samozrejme bez 1900. Jirko Březina, ktorý tento víkend na Bôrik pre rodinné povinnosti nepricestoval, je ročník 39. Toľko maratónov odbehol v roku 2003, čo bol Český rekord. Míra je ročník 1949. Dnes 47, zajtra 48, Cys ??.
Zberačskú matematiku dr. Krumera si prelúskame tiež v story o 39. ŽH.

Šesť mierečných sa na 38. ŽH zišlo. To je vysoké číslo. Šaňo chce mať zo ŽH niečo, ako Hospodu na Mýtince. Nechce, aby tam "lezli lidi". Stačí pár ortodoxných zberačov. Ale keby ich niekedy prikvitlo sto, nevyhnal by ani jedného, napriek tomu, že po tom netúži. 
Dnes prišlo deväť. To je jeden kúsok pod užitočným zaťažením, "alles ist ordung".

Podmierečné dávky si dokrúžili už spomínaný walkman Pefo. 1/2M absolvovali skoro celý plece pri pleci Jano JaRu Ružbarský ( 1:39 - 8. ), modrý krotiteľ Žilinskej bežeckej stránky a ďalšia nová tvár na Bôriku,
Štefan Szöllös
( 1:40 - 9. ) v žltom. Štefan oznámil zopár novinie zo svojho života. Jednu menej podstatnú, že má novú spolubývajúcu a druhú veľmi podstatnú, že sa vracia k behaniu. Len začína, preto iba 1/2M. Vzhľadom k prestávke, je Pištove tempo 4:50/km na polmaratón veľmi sľubný začiatok.
eN cítil v tele Štefana decilitre eNdorfínov, ktoré ho nenechali v kľude ani po 1/2M. Naklusal ešte pár km s pomalými mierečnými. 25 km mu na úvod už bohate stačilo.  
Tretia nová tvár na Bôriku má pod kapotou oddýchnuté kone, ktoré utiahli maratón za 2:30! Len ich treba opatrne zobudiť, aby sa nezľakli a neublížili si. 50-nici, značte si Pištu v plánoch na sezónu 2007 do kolónky nebezpečný súper.

Zapísal eN 10. a 11. decembra 2006