18. december 2006

4. roč. "Vianočný beh CyS pre malých aj veľkých" 

Žilina 16.12. 2006

Nebyť ochoty CyS ( Cyklistický spolok Žilina ), ktorí 4. Vianočný beh CyS pre malých aj veľkých,  spolu s CVČ ( Centrum voľného času v Žiline ) organizovali, medzičasy by chlapci utekajúci, ani Vy nevedeli.

Organizátor splnil želanie maratóncov, aby mohli odštartovať nie od Kamélie, kde bol štart všetkých kratších tratí, ale z miesta, kde sa štartujú Hamburgy. To je posunuté cca o 300 m. 

Rozhodcovia museli túto vzdialenosť ku štartujúcim maratóncom prejsť, aby spustili stopky, rovnako ako ku každému finišujúcemu, aby ich zastavili. Cieľ bol od Kamélie iba 160 m. Vďaka tomu sa pretekári výborne orientovali v čase a priestore. Mohli merať časy na 5 km úsekoch a Vy si môžete pozrieť, ako utekal víťaz. Hamburgová trať má totiž označený každý kilometer trate. 

5 km 10 km 15 km 20 km 25 km 30 km 35 km 40 km 42, 195
20:09 39:56 59:28 1:18:30 1:37:41 1:56:32 2:15:57 2:35:20 2:43:39
20:09 19:47 19:32 19:02 19:11 18:51 19:25 19:23 8:19

Pefo sa počas krúženia bavil ako Bobino naháňajúci autá. Jednotlivé 5-ky to síce neprezrádzajú, ale podľa jeho slov sa hral s tempom. Čas si krátil behom s pretekármi štartujúcich na kratších tratiach. Tí totiž štartovali neskôr. Po rýchlejšom úseku s nimi si zbytok, zostávajúci na métu 5 km úseku trochu "orazil".  Výnimkou bolo 10 km spolu s Karolom Džalajom, ktorú dal za 38:02. Vďaka nej mal druhú polovicu rýchlejšiu, ako prvú - 1:22:34 a 1:21:05. 

Zľava vzadu: 1. 1/2M-Matej Vyšňa, naj chodec
Zľava vpredu: Pefo, Karol Džalaj
foto: Petr Wala

Pefo zisťoval, či sa bude CyS, keď sa utekal na Žilinsko Hamburgovej trati, započítavať do historickej tabuľky ŽH. Šaňo s eN túto otázku očakávali a môžu z "voleja" povedať že NIE. 

Dôvody: neorganizoval ho DS Žilina, vyberal sa, aj keď symbolický 20 Sk, štartový poplatok, bola vypísaná finančná prémia za prekonanie traťovóho rekordu.

Pefo si príklad zo Sergeja Bubku neberie. Nezlepšuje rekordy po 1 cm, ergo 1 sekunde. Zrazil zo svojho rekordu hneď 10 minút. Ak náhodou o rok na Bôrik napadne sneh, budú mu za 1000 Sk prémiou za rekord labky prešmykovať a bude to teda tvrdší oriešok, ako toho roku.

eN si miesto behu na Bôriku spytoval svedomie doma, preto Vám nevie povedať veľa pikošiek. Iba tieto.

eN vyrobil Pefovi za odmenu, že tak rýchlo utekal a zaznamenal pre SZM štvrté víťazstvo v maratóne po sebe, obrázok na jeho stránku. Kto vie až kam hľadí dvojnásobný olympionik spod svojho bieleho šiltu?  

Peter Gajdoš ( 2:52 - 2. ) dokázal ubrať 7 sekúnd zo svojho výborného času, na 37. ŽH, ktorý bol traťovým rekordom KNM na Bôriku. O rekord Bôrikový síce prišiel, ale rekord ŽH mu zostáva. CyS nie je ŽH. 

Peter Lazár ( 3:17:14 - 3. ) sa na 37. ŽH, ktorý Peter Gajdoš vyhral, iba zastreľoval. Bežal 1/2M za 1:41:42. Mieridla nastavil výborne. Na CyS utekal rýchlejšie. V priemere 1/2M za 139:07.

Posledný bol prvým. O Cys maratóne Mira Stroku ( 3:25 - 4. ) to aspoň tvrdí náš AA SR 06 rebrík. Bol to prvý Mirov štart, na poslednú chvíľu. Minulý rok mal najlepší čas 3:21, dá sa povedať, že sa mu podarilo udržať kontakt s minuloročnou sezónou. Lebo ak borec po 50-ke beží rovnaký výkon, ako pred rokom, de facto sa zlepšil. Ak beží o trochu pomalšie, drží si rovnakú výkonnosť. Len treba zložiť absolútntne okuliare.  

Zdeno Bohuněk ( 3:29 - 5. ) naberá obrátky. Každým štartom po ročnej pauze sa zlepšuje. Určite ho potešil čas pod 3:30. Len na MMM nesmelo rozprestrel svoje krídla a odvtedy už na nich doplachtil 6 krát do cieľa. Silvestra oslávi na siedmej priečke rebríka SZM, s balíkom 160 akcií.

Šaňo Simon ( 3:37 - 6. ) už dlhé roky inú priečku, ako prezidentskú nepozná. V roku 2006 si pripísal 51 akcií. S eN debatovali o možnosti, ešte ich posunúť o tri.  Šaňov Slovenský rekord je 54 kúskov.
Podľa jeho slov by nemal
problém odbehnúť ich do konca roku aj viac, ako tri. Ale nevidí dôvod naháňať sa. Bez problémov zostreľuje v posledných týždňoch po dve ružičky za týždeň. 
Ešte by vydržal, chýba mu však jednak motivácia, ale hlavne mu velí rozum. Nemal v pláne toho roku ani 50 maratónov. Posledné dvojštarty na Bôriku bola skôr pomoc Mirovi Krumerovi k cieľu 49 kúskov. 
Tým netvrdíme, že Šaňo už nemá zberačské ambície. Má a veľmi veľké. Merajú pol tisícky. To je jeho méta, na ktorú sa zahľadel. Naháňanie sa za ročnými rekordmi by jej dobytie mohlo skomplikovať.

Zľava: 2. Peter Gajdoš, 4. Miro Stroka, 5. Zdeno Bohuněk, 6. Šaňo Simon, 
Foto tretieho Petra Lazára nemáme. 
foto: Petr Wala   


Keď cez knihu eN pozýval Štefana Szöllösza ( 3:43 -7. ) na CyS, ani vo sne ho nenapadlo, že si z ponuky zvolí maratón. Od jeho návratu k behaniu ešte neuplynulo veľa času. Telo dostalo ešte málo podnetov na to, aby vedelo vytvoriť väčšie energetické rezervy, aké potrebuje nebehajúci jedinec. Štefanove palivové nádrže sa vyprázdnili a cieľ bol ďaleko. Len Šaňove dextrínove cukríčky Štefana udržali na trati a doviedli do cieľa. 
Doba od čias, keď behával Štefan za 2:30 pokročila. Trh ponúka veľké množstvo energetických prípravkov, ktoré dokážu stavy panického hladu a slabosti zahnať. Ale stále platí, že tým najlepším je rozumný tréning.

RunDr. Mirek Krumer ( 3:56 - 8. ) splnil svoj cieľ na rok 2006. Dobyl ročníkovú kótu. Odbehnúť 49 maratónov vyžaduje vypätie v mnohých rovinách. Fyzická, finančná, časová, motivačná, organizačná. 
Nebojíme sa povedať, že Český rekord Mirek prekonal aj vďaka 11-tim ŽH. Predpokladáme, že budú pripomienky k regulárnosti. Ale karavána zberačov musí ísť ďalej. Nemôže brať do úvahy tieto pokusy zastaviť ju. Spochybniť sa dá všetko. Tí, čo Hamburgy behajú, vedia, že akciesú viac kóšér, ako na mnohých "regulárnych" podujatiach.
Keby eN nezaspal, zistil by, ktorý Mirov maratón mu chýba. Chce mu vyrobiť Diplom, ale má iba 48 maratónov. 
Keby nezaspal, už by to vedel. A ešte mal v pláne pokúšať Mira, či nechce urobiť doma, na Ostrove Štefanský Ostrovný Hamburg. eN bude v tom čase v Skutči, skrátilo by mu to dlhú chvíľu a RunDr. by zaokrúhlil svoje číslo na 50. 
A možno je aj dobré, že zaspal. Hrozilo by obom Mirom, že ich pani doktorová jednou ranou zabije oboch. A eN ešte neplánuje umierať, tobôž tak ďaleko od svojej planéty.

Karlík Budík ( 4:08 - 9. ) prišiel opäť. Pred týždňom skúmal regulárnosť Hamburgu, teraz utekal oficiálny maratón s rozhodcami. Bolo by zaujímavé hľadať, v čom sa líšili. Karel ale nepatrí do skupiny odporcov ŽH. Má za sebou zopár ŽH štartov a veríme, že ešte veľa pred sebou.

Zľava: 7. Štefan Szöllös, 8. Miro Krumer, 9. Kerel Budík, 10. Jirko Březina  
foto: Petr Wala   

Chlapci z Moravy prísť na Bôrik dokážu a eN zo svojej  planéty, len 70 km vzdialenej nie.
Keby Jirko Březina ( 4:10 - 10. ) počúval hlasy Jeziniek, divožienok s pochybnou povesťou, keby si pred cestou na Bôrik chcel ešte poležať, nemal by na svojom konte 405 maratónov. Nepripravovala by sa korunovácia. Ani znovu nastolenie osvieteného absolutizmu by nebolo zberačskou témou dňa. Jirko sedí na Českom klasickomaratónskom tróne už nejaký ten piatok. Na absolútnom sedí Otík Seitl. Oprávňuje ho k tomu 408 akcií. Jiřího dlhoročné skracovanie Otíkovho náskoku sa chýli ku koncu.
Kedy a kde? Počkajme si, Jiří nemá rád predbiehanie udalostí, nemá rád ani silné reči. Je to rytier skutkov.

Vieme, že Peťo Wala utekal 1/2M, nevieme, prečo mimo súťaž. Vieme, že fotil maratóncov, nevieme kde sa stratil tretí v poradí. Vieme, že celé, neorezané fotky nájdete, ak navštívite jeho stránku, alebo jeho fotogalériu

V oficiálnych výsledkoch maratónu CyS je jeden riadok voľný. To je trest rozhodcov za to, že eN zaspal. Krásna ukážka rozhodcovského poetizmu:

Pokojný večer na vŕšky padal

Na sivé polia

Tým bielym riadkom vo výsledkoch

Ranu moju solia

Cyklistov akciu z Bôrika

Som nepriniesol ja

Kričí prázdno z riadku môjho

Veď strom si nepolial