Zľava: Mirek Krumer, Peter Tichý, Šaňo Simon, Miro eN Kriško
foto: Samo Spúšť

ŽILINSKÝ HAMBURG č. 43/4
Žilina, 10. 3. 2007

Pusté bolo ranné fotenie aktérov 42 edície ŽH. Predpísané kôrum bolo dodržané, utekalo sa.

„Krev je víc než voda a volá Šaňo jeď." Šaňo poslúchol volanie južnej krvi a absolvoval odpoludňajšiu piatkovú cestu do Dunajskej Stredy. Posedel s kamarátmi, oslávil 400-vku a ráno sa vrátil do Žiliny. Bez neho by na Bôriku nebol stolček prestri sa, kľúčová to rekvizita ŽH. Ponúkame Vám krátky filmový dokument, ako má Šaňo vymakanú stolčekovú logistiku.

Oslava na Maďaroch zabránila Šaňovi Simonovi ( 3:42 - 1. ) natlačiť do seba večer blbosti, ktoré sa na Bôriku počas behu tlačia spodkom von. Kríky ignoroval a to sa s ním potom ťažko súťaží. 

Začal voľnejšie, ako zvyčajne, ale po polovici a hlavne v závere bol o hodne rýchlejší. Čas ktorý zabehol, je season best. Po behu dumal, či to nebolo pred nedeľou zbytočne rýchle, ale čo je doma, to sa počíta. Bol so svojim výkonom spokojný. 

Bežal bez problémov a hlavne rýchlejšie, ako očakával. Za 69 dní v roku 2007 stihol odbehnúť 10 maratónov. Na rebríku mu naskočila 404-ka. 

Miro eN Kriško ( 3:44 - 2. ) cítil celý týždeň, že po prvom marcovom double nie je zahojený. Cítil to aj počas behu a navyše mu bolo v pustom štartovom poli dlho. Zabudol si pripnúť vysielač k testeru, nemal sa s čím zabávať. Asi si ho bude musieť dať voperovať do tela. 

Šaňo sa k nemu po polovici priblížil na dopľutie, čiže mal skoro kolo náskok. Nepredbehol ho. V druhej polovici eN o pol kola stratu znížil. Keby chcel viac, musel by nasadiť forsáž, čo by pred nedeľou nebolo rozumné. 

Od 12-teho až po 38-my km len tušil, koľko km odbehol. Jeho počtár Šaňo bol pred ním a nepredbehol ho, nemal sa koho opýtať. Tiež ho výsledný čas milo prekvapil a tiež bol spokojný. Má na rebríku peknú 211-ku. Má už deväť kúskov v tomto roku. Má tradičné problém, že nemá v čom behať. Má bobky, čo telo povie v nedeľu. Má pocit, že veci sú v normále, lebo si konečne odfotil pekné typové označenie autobusu, ktorý ho do a zo Žiliny preváža.

RunDr. Mirek Krumer, CsRek. ( 4:14 - 3. ) netrafil deň. Po výbornom ŽH42, kedy si zabehol Bôrikový osobák, Bol ŽH43 o 20 minút pomalší. O to ľahšie sa mu bude potvrdzovať, že jeho druhý maratón za dva dni býva rýchlejší. Ak by mal dodržať minuloročný trend zlepšenia sa v druhom dni, mal by ŽH44 utekať za 4:04. Ale je celkom možné, že bude pod 4:00, lebo Mirek je doktor behu a vie sa liečiť. 

Mirek pracuje s kameňom. Píli, leští, štiepi, láme, brúsi. S príchodom jari je dopyt po kameni väčší, je treba pracovať viac, ruky viac bolia, únava rastie.

eN sa nazdáva, že to nie je jediná príčina bolesti svalstva rúk u Mira. Podľa neho ide o deštrukciu svalovej hmoty z dôvodu nedostačeného prívodu energie vtedy, keď ju telo potrebuje. To je počas výkonu a hlavne tesne po ňom. Pomáha si spaľovaním bielkoviny, ktorú berie z menej zaťažených svalov. U behu sú to horné končatiny a svalstvo hornej časti trupu. Tento proces sa prejavuje zvýšenou citlivosťou svalstva.

Utekali aj podmiereční Pefo, JaRu a Ľubo Líška. O nich až večer, lebo eN musí ísť búvať. Nerád by ráno zaspal.

Zapísal eN 10. 3. 2007

Stalo sa, eN zaspal. Zakódovaná tragika v 44-ke funguje. K 44. popraveným po vzbure v Kragujevaci pribudol 44-tý ŽH, ktorý je ďalšou čiarkou v dlhom zozname zmeškaných maratónov eN. 

Ale to trochu predbiehame. Skôr ako eN zmeškal ŽH44, dokončili svoje podmierečné vzdialenosti

Peter Tichý ( 2:39 - 4., 30 km ), ktorý prišiel na okruh v Sade mieru dobiehať zameškané po týždňovej pauze spôsobenej chorobou. Tá si mrška vybrala práve ten týždeň, kedy mala vrcholiť tréningová usilovnosť pred chodenckou 50-kou. 

Pefo štart v Dudinciach  neškrtol. Napriek priekom, ktoré mu choroba robí, chce 50-ku pochodovať. Preto pochodoval aj na Bôriku. Striedal tempo pomalšie s rýchlym. Už vidí aj za Z50-ku. Keby mu chodecké nohy na nej nešli podľa predstáv, nelámal by ich nasilu a o týždeň na to by vyskúšal na TBC, či by sa im nepodarilo utekať lepšie.

Šarkana na Bôriku púšťal aj Jano Ružbarský ( 1:31 - 5., 1/2M ). Natočil tradične 1/2M, ale nie rovnomerným tempom. Striedal svižne 2 km úseky s medziklusom. 

JaRu si pochvaľoval, že sa mu úseky behajú lepšie, keď behá spolu s maratóncami. Má motív. Dobieha a predbieha ich. Je to zábavnejšie, ako súperiť len sám so sebou, čiže iba so stopkmi.

Ľubo Líška ( 1:37 - 6., 1/2M  ) absolvoval svoju tradičnú polmierečnú dávku vo voľnejšom tempe. Chodieva na Bôrik neskôr a štartuje tak, aby končil spolu s maratóncami. Môže sa potom zúčastniť záverečného vyhodnotenia pri pive. 

Po ŽH43 sedeli na vyhodnotení štyria. Rundu platili iba traja. eN by mal cvakať na ŽH44. Že by, hajzlík jeden, práve kvôli tomu "zaspal"?

Zapísal eN 11. 3. 2007