foto: http://www.knmatletik.wgz.cz

ŽILINSKÝ HAMBURG č. 44/5
Žilina, 11. 3. 2007

Keď si eN pretrel oči, bežec Írskeho pôvodu bol ostrejší, ako v správe z 12. marca 2007. Medzník v histórii Žilinských Hamburgov, keď po Česku a Poľsku a Slovensku, štartoval na Bôriku aj bežec z Írska, eN prespal.

Nikoho sa Íra nespýtal, koľko bežal a aký mal čas. Kto už dnes vie po Írsky a ktorý Ír naopak po Slovensky? Ale ako teraz máme zaradiť Íra, do výsledkov, keď nevieme ani jeho meno? Keby eN nezaspal, spýtal by sa. Ale on zaspal. Bol odsúdený zostať sprostým, našťastie nie na dlho.

Už vieme, že írsky seter bežal s Milošom Vojtekom ( 1:10 - 15 km ) a nesmel ho predbehnúť. Mal teda rovnaký čas. Keby mohol utekať tak, ako mu štyri nohy narástli, vyhral by nie len ŽH44, ale snáď i každý iný maratón. Čo už s tým? Psí život.

Výsledky z prezidentskej kancelárie na eN planétu dorazili. Meno havka a bežca v modrom, ktorí sprevádzajú Miloša však neuvádzajú. Zistíme, doplníme. 

Zistili sme, dopĺňame. JaRu, znalec Žilinskej bežeckej scény pošepkal, že: bežec v modrom je Miro Mladenka ( 1:10 - 15 km ) z CyS Žilina a bežec v hnedom je Riki ( 1:10 - 15 km ), Slovák Írskeho pôvodu. 

Našťastie meno víťaza sme vo výsledkoch našli. Bolo by smiešne, keby prezidentská kancelária zabudla na prezidenta. 

Šaňo Simon ( 3:55 - 1. ) volil po rýchlej sobote inú taktiku. Spomalil o 13 minút. Nectil teóriu RunDr. Krumera, že na druhý deň sa má utekať rýchlejšie. Nezainteresovanému divné, nám nie. 

Na jeden maratón Šaňa treba hľadieť, ako na jeden kilometer zo 60 km behu. Nezabúdajme, že má v pláne ťah koňom na B8. A nie len to. Tých 60 kúskov by chcel stihnúť nie za kalendárny rok, ako predpisuje pravidlo na Forestovej kóte, ale do 17. 11. Vedy bude mať 60 rokov. Tomu podriaďuje taktiku behu.

Keby eN nezaspal, určite by utekali rýchlejšie, lebo Šaňo sa na Bôriku nerád necháva predbehnúť. eN zase rešpektuje, že je tam doma, ale nerád za ním dobieha s veľkou stratou. Ale to je iba keby. Realitou je 405 maratónov za život a 11 v tomto roku. Čo bude, to bude, ak bude? Počkajme si.

Kto iný by mal prevratnú Teóriu rekreačnej relativity obhajovať viac, ako jej objaviteľ. Dostal za ňu od SZM a.s. akademický titul, aký nemá nikto iný na svete. 

Mirek Krumer ( 3:57 - 2. ) si to uvedomuje a aj sa podľa toho správa. Neklesol na duchu po sobote, kedy sa mu nedarilo priam zúfalo. Neprestal veriť svojej teórii. 

V prezidentskom paláci zregeneroval sily a na druhý deň bol o 16 minút rýchlejší. Priemerné zlepšenia u neho bývajú 10 minút. Že toto posledné bolo nadštandardné, aj on určite pripisuje podštandardnej sobote.

eN neľutuje, že prespal jednu akciu. Ale na Bôrik potreboval ísť z iného dôvodu. V článku, ktorého hrdinom bude Kráľ Jiří I. z Přerova, má pár bielych miest. Chcel ich zaplniť.

Jirko Březina ( 4:25 - 3. ) prišiel, lebo sľúbil. On zaspávanie nepozná. eN by sa divil, keby na čo len jeden z množstva maratónov, ktoré chcel utekať zaspal. 

Sľúbil, že na ŽH44 príde, prišiel. Odbehol a získal svoju 411-tu akciu. Možno to už bola jeho 412-ta. Ale to nemôžeme tvrdiť skôr, kým tú jednu spornú neprekonzultujeme s Ottom Seitlom, čoby hlavou 100 MC CZ. 

Každopádne je aj 411 najviac vo V4. Ale Andy Maczó útočí. Behá viac etapové dlhé behy, len tak hrmí. A len tak hrmí aj medzi Tatrami a Dunajom. Koruna V4 v dohľadnej dobe zmení majiteľa. 

Ale Koruna Česká je na Jirkovej hlave usadená dobre. Tá majiteľa meniť tak skoro nebude. Musí ešte pár rokov hrmieť, kým sa tak stane.

Peter Gajdoš ( 2:04 - 4., 30 km ) prišiel na Bôrik vyklusať vraj kruté bežecké preteky na lyžiach, ktoré absolvoval na Orave. Preto bežal iba 30 km a nie maratón, ako máva vo zvyku.

Intenzívny sobotný tréning zo ŽH43 vyháňal z tela ľahším behom aj Peter Tichý ( 1:31 - 5., 1/2M ). 10 km bežal, čoby konzultant, spolu so Števom Belkom ( 1:39 - 7., 1/2M ) za  46:01. Potom prestúpil do vlaku zrýchleného a našiel si kupé Len pre Kysučanov. 

Peter Gajdoš a Tóno Kuba (1:23 - 8., 20 km) dovtedy putovali tempom o pár sekúnd na km pomalším. Po nastúpení Pefa vlak zrýchlil. Pefove päťky s nimi boli 20:38 a 20:26. Tóno vystupoval na stanici 20 km, dvaja Petrovia až na stanici 30 km. Pefo nastupoval neskôr, teda sa na ŽH44 povozil vzdialenosť 1/2M.

Svoju tradičnú 1/2M dávku si neodpustil Ľubo Líška ( 1:35 - 6., 1/2M ). Asi si potreboval overiť, či teória RunDr. Krumera šitá na maratón, platí aj na polovičnej vzdialenosti. Overil a zistil, že platí. Bežal o 2 minúty rýchlejšie, ako v sobotu.

Ľubo Damaška ( 0:33 - 10., 7 km ) sa na Bôriku povozil iba málo. Chcel urobiť fotky pre svoj web, ale foták nenechavcom k dispozícii nechať nechcel. Pefo sa na neho hneval. Jeho auto bolo k dispozícii. Ale Ľubo ho asi počas behu nechcel otravovať. 

My sa na Ľuba nehneváme. Len vďaka nemu máme fotky. Nevedia chlapci, ktorí sa o weby nestarajú, že nástenkársky život prináša aj také problémy, aké oni nepoznajú.

Zmeníme tému na výsledkotvorbu. Znalým je to jasné, neznalým pripomenieme, že výsledky Žilinských Hamburgov sú zoradené najskôr podľa odbehnutej vzdialenosti, až potom podľa času. 

Pozerať sa na takto zoradené výsledky okom, akým hľadíme do iných výsledkových listín z bežeckých pretekov je zavádzajúce. Evidentne lepší bežci na nižších priečkach, to je špecialita ŽH. 

Na ŽH nie je zakázané pretekať. Ale nie je to ani vecou prvoradou. Prvoradým je samotný beh. Či je to beh súvislý, vyššou intenzitou, či regeneračný, alebo intervalový tréning, to si rozhodne bežec samotný. Ide hlavne o beh, o poradie až v druhom rade. 

Dumali sme, že podmierečné vzdialenosti budeme uvádzať bez poradia. Ale to v nás evokovalo dojem, že bežci vzdali. A to sa nám zdalo ešte viac za vlasy pritiahnuté, ako je teraz, lebo ŽH "vzdal" nepoznajú. 

eN mal jedinečnú priležitosť byť vo výsledkoch pred Tónom K., Pefom, Petrom G. a inými lepšími bežcami, akým je on sám. Nevyužil ju. Dobre mu tak.

Zapísal eN 11. 3. 2007