6. apríl 2007

Záplava červených ... a teraz buďte múdri. Tenisiek? Maratóniek, či nebodaj botasiek, adidasiek, cvičiek,...? 

Ani BO, nová skratka slovného spojenia - bežecká obuv od Ďuriho Fotula neobstojí. Nesmú bežať. 

Aby červené tichošlapky zákaz neporušili, bol posilnený rozhodcovský dohľad. Kto bežal, rozhodca mu cvikol kupón na lýtku. 

Takéto sa fakt včera stalo. eN bol v Handlovej očitým svedkom. Ale dnes o tom hovoriť nemôžeme. Musíme sa venovať trom fešákom, ktorí bežať mohli a rozhodcovia im lýtka nechali celé.

Peter Tichý, Vladislav Lipovský, Michal Kavacký

Nestáva sa v poslednej dobe príliš často, aby traja Slováci v jednom maratóne atakovali hranicu 2:30. Ale stalo sa.

2. TBC bol svedkom tohto ojedinelého úkazu. O dvoch borcoch z hore vystavenej trojici sme pred štartom informácie mali. Nevedeli sme, že  v Bratislave bude bežať Michal Kavacký ( 2:30 - 5. / 4. M18 ). Jeho výkon bol pre nás to väčší a hlavne milším prekvapením.

Michal sa po svojom prvom, raketovom maratóne za 2:26, mierečným behom dlhé roky nevenoval. Behal kratšie trate. Iba v posledných sezónach sa neúspešne pokúšal o podobný výkon. 

Dve sezóny sa mu to nedarilo. Na vlastnej koži si vyskúšal, že príliš vydarená maratónska premiéra prináša krátkodobú radosť, ale hlavne dlhodobé starosti, pri pokusoch výkon zopakovať. 

Sledovali sme Michalove pokusy od Trnavy 2005. Vetou v Trnavskej story, že o Michalovi toho veľa povedať nevieme, sme  nahnevali Maťa Dobromuža, ktorý proti nej protestoval. Ale my sme o ňom fakt v pamäti nemali žiadne poznatky, lebo behal iba behy podmierečné, ktoré sledujeme menej pozorne.

Po prekopnutej Florencii, tiež v roku 2005 (správa 29. a 30. 11. 2005) sme už otvorene priznali, že nerozumieme tomu, prečo Mišo nebehá maratón pod 2:30.

Po TBC sa nám okolo Miša vyjasnilo. Podal výkon, ktorý korešponduje s jeho výkonnosťou na kratších tratiach a hlavne už máme s ním kontakt a môžeme Vám ukázať panoramatický pohľad aktívneho učastníka TBC:

Ahoj eN, 

dočítal som sa, že by si bol rád, ak by som poslal nejaké svoje postrehy z TBC.

Aj keď sa zväčša zdržujem v BA, minulý rok som TBC nebežal. Odradilo ma vysoké štartovné a potom som si, ako väčšina tých, čo neboli a mohli byť, "bil hlavu o stenu". 

Počul som hodne sťažností na predchádzajúci ročník. Ale tento rok to vzali do rúk bežci, tak som veril, že to bude OK.

Tohtoročná organizácie TBC, bola podľa mňa na výbornú

Samozrejme že nemám toľko skúseností z maratónov, ako členovia SZM, ale pár som ich už odbehol, takže môžem porovnávať.

Starostlivosť o bežcov bola príkladná. Prezentácia v pohode. Spomienkové tričko, po dobehnutí pre každého medaila a igelitka s drobným občerstvením. 

Pasta párty na Hviezdoslavovom námestí - super. Na výber dva druhy cestovín a 4 omáčky: syrová, čínska s brokolicou, rajčinová a ešte jedna ( tú som neskúšal takže neviem ). K tomu si si mohol naložit syra ( strúhaného ) koľko si chcel. Na pitie minerálka. V pohode si dostal aj repete. Kto mal málo, bolo ešte pečivo. 

V cieli na pitie "ionťák", ale aj čapované pivo či Redbull.

Trať, aj keď je to kvázi mestský okruh, nebola rovná. V centre výbeh cez námestie SNP, 2x výbeh na Nový most, 2x výbeh na Starý most a 2x vlna na ceste v Petržalke. K tomu pre Bratislavu typický vietor a na toto ročné obdobie aj pomerne teplo, pre mňa na hornej hranici únosnosti. 

Občestvovačky boli umiestnené v pohode, osviežovačky tak isto. Sem tam boli problémy pri podávaní nápojov. Najmä tých, čo mali pretekári vopred pripravené. 

Tento rok bol okruh zmeraný presne. Ručil za to osobne Laco Findl, ak sa nemýlim. 

Trať, ktorá viedla mestom, nemala ostré zákruty, trasa bola vybratá OK

Ak mám poznatky o trati zhrnúť, organizátori urobili kus dobrej roboty.

Teraz k môjmu behu

Začal som opatrne. 1 kilák cca 3:40 - Poliaci, Maďar, Vlado, Pefo a pomalší polmaratónci začali trochu svižnejšie. Keď som ale zacítil nepríjemný vietor a to sme boli ešte len v meste, rozhodol som sa dobehnúť ich. 

Prvých 5 KM sa bežalo v meste. Niekde na 6 km, pri výbehu na Nový most do Petržalky, som skupinku dobehol. Ale stále som mal pocit, že je tempo trochu svižnejšie, ako som chcel. 

Na rovine v Petržalke som radšej s Pefom a V. Bukovjanom skupinu pustili. Dobehli sme ich opäť na hrádzi, okolo 18 km. Potom sme bežali spolu do druhého kola. 

V stúpaní cez námestie SNP mi skupina ušla. Dobehol som ich, ale iba na chvíľu. Vo výbehu na Nový most, cca 27 km sa opäť vzdialili. 

S Vladom sme ostali sami. Niekde za nami bol ešte Pefo. Proti vetru ťahal Vlado. Okolo 35 km nás, keď nás začal dobiehať Pefo, som sa trochu vzdialil Vladovi. 

Ale na 40 km sme už boli všetci traja pokope. Pri výbehu na most som chalanom trochu ušiel. Vlado to ešte na moste dotiahol.

V klesaní z mostu sa mi opäť podarilo urobiť si malý náskok, ktorý som udržal až do cieľa.

Výsledný čas už poznaš ( 2:30:13 ). Je to môj druhý najrýchlejší maratón. Bežal som zhruba to, čo som očakával, takže som maximálne spokojný.

Chcem sa poďakovať najmä Vladovi, ktorý mi hodne pomohol proti vetru.

Ešte medzičasy, dúfam že som ich zachytil správne

5 km 10 km 15 km 20 km 25 km 30 km 35 km 40 km 42195
?:??:?? 35:12 53:03 1:10:27 1:27:20 1:44:52 2:03:44 2:22:37 2:30:13
?:??:?? ?:??:?? 17:51 17:24 16:53 17:32 18:52 18:53 7:36

S pozdravom Michal Kavacký, alias Michalk.

Niet nad slová bežca, ktorý kvalitu 2. TBC testoval na vlastnom tele.

V podobnom duchu sa o 2. TBC vyjadril aj druhý, čiže tretí, z dnes sledovanej trojice, Peter Tichý ( 2:30:37 - 7. / 6. M18 ). 

Pefo napísal bezprostredne po príchode domov do Knihy:

Pefo

Napriek tomu, že po vlaňajšku sa na TBC spustila vlna kritky ( osobne som sa ho nezúčastnil, preto nemôžem posúdiť ), na tohtoročný TBC maratón som sa tešil. Napriek tomu, že som pred týždňom absolvoval chodeckú 50tku v Dudinciach. 

Môžem bez okolkov povedať, že moje očakávania sa naplnili. Počnúc príchodom na prezentáciu, pohľadom na pekné mladé dievčatá, ktoré bežcov veľmi ochotne s úsmevom na tvári, bez čakania zaprezentovali a dali pokyny k organizácii. 

Pasta party v pohode, občerstvovačky tiež, v cieli občerstvenie-či iónové, energetické nápoje, ale aj zlatý mok.

Podľa toho, ako som vnímal celkovú atmosféru aj so sprievodným programom podujatia, či medzi divákmi, ale hlavne medzi bežcami, pre ktorých by mal vlastne maratón byť, verím,že tento ročník bol určite dobrým reparátom.

Budem držať palce organizátorom, aby v načatom trende pokračovali. 

TBC maratón, podľa toho, ako som ho dnes vnímal má perspektívu, aby sa medzi bežcami stal obľubeným maratónom.

Neskôr ešte poslal mail, ktorom spomenul ten istý problém, ktorý nahryzol Mišo. Vlastné občerstvenie:

To, čo som napísal do Knihy, nebolo žiadne klišé. 

Myslím, že naozaj to bolo v pohode. Možno, keby pri vyhodnotení pozvali na pódium viacerých, nie len prvých troch....

Čo sa týka priebehu, do 8 km 10 členná skupina. Potom, po 8 km sa vytvorila skupina s Poliakmi + Vlado. Ja som bežal s Vlastom Bukovjanom a Mišom. Ten sa postupne dotiahol na nás zozadu....

Vraj sme začali rýchlo, vravel potom Mišo. Mne sa to rýchle nezdalo. On mal však pokyn od Milana Slivku ( tréner ), začať 3:35 / km. 

Čelo bolo asi 300 m pred nami. Od 15 km zaostal trochu Vlasto, ja s Mišom som sa postupne dotiahol na špicu. V centre na 20 km mi ušli. Mišo s Vladom sa vyviezli s Poliakmi. V protivetre im ale Poliaci ušli. 

Jediné, čo zahaprovalo, nepodali mi vlastné občerstvenie na 10 km. Na 15 tom, kde som mal gel prilepený k fľaši, ho odlepili a dali mi len fľašu...

Ale na bicykli šiel Laci Findl. Povedal som mu to, a v druhom kole už podali fľašu aj s gelom. To, že mi pri otváraní vypadol, je už moja chyba...

5 km 10 km 15 km 20 km 25 km 30 km 35 km 40 km 42195
17:36 35:12 53:01 1:10:28 1:27:33 1:45:23 2:04:13 2:22:39 2:30:37
17:36 17:36 17:49 17:27 17:05 17:50 18:50 18:26 7:58

Uznávame, že strata dvoch energetických gelov mohla ovplyvniť priebeh pretekov na 40 km, keď Pefovi Michal s Vladislavom v stúpaní na most ušli. Ak by sa s nimi udržal, potom nasledovalo klesanie až do cieľa a Pefo je dole kopcom silný.

Ale to sú iba dohady.

Faktom je, že inak hodnotí podujatie bežec, ktorý splní svoj cieľ a beží podľa svojich predstáv a inak ho hodnotí bežec, ktorý svojim výkonom nenaplnil svoje predsavzatie.

Vladislav Lipovský ( 2:30 - 6. / 5. M18 ) mal v pláne utekať veľmi rýchlo. V tréningu na jarný maratón sa mu darilo. Dokázal behať intervaly v kvalite, ktorá naznačovala, že výkon 2:25 a lepší je reálny.

Zvažoval, či bežať maratón v Maďarsku, alebo v Bratislave.

Dal prednosť TBC a bratislavský vietor rozfúkal jeho nádeje. Čítali sme, že ťahal s Mišom proti vetru dlhú špicu. 

Vladislav to vidí inak. Z jeho riadkov nevyplýva, či vlastné pitie nemal, alebo mu ho nepodali. Ak nemal, naše tvrdenie, že na obsluhu pri vlastnom občerstvení sa sťažovali všetci traja, bolo voči TBC skrivodlivé. Sory.

Ahoj Miro,

maratón mi nevyšiel podľa mojich predstáv. Podcenil som pitný režim, chýbalo mi vlastné občerstvenie od 25 km. Prišiel som tým o čas okolo 2:25. Mohol som bojovať o bedňu.

No nemám sa za čo hanbiť. O sedem týždňov to bude lepšie, urobím pre to maximum.

V prvom teple dokáže mať podcenenie pitného režimu fatálnejšie následky, aké malo u Vladislava. Súhlasíme s ním, že sa nemá za čo hanbiť a držíme palce o sedem týždňov. To čo natrénoval sa nestratí.

Asi by to mala byť Toruň. Ak Vladislav v Toruni zabehne dobre, eN ho povozí v aute, ktoré tam určite vyhrá v tombole. Dúfajme, že nezaspí. Prišiel by o Logan. 

Doplnené 7. 4. 2006

Ahoj Miro,
Keď sa po krátkom čase vraciam k svojmu behu, mal som pocit, že prvú polovicu bežíme veľmi pomaly. Dokonca ma znervóznilo veľké spomalenie medzi 16 - 20 km. 

Vtedy sa na nás dotiahli naši, slovenskí borci. 

Naopak veľmi vyčerpávajúce bolo zrýchlenie medzi 22-25 km, na výbehu na moste SNP som zubami - nechtami držal skupinu, no od polovice mosta sa mi začali vzďaľovať a ja som pre zmenu začal tušiť, že sa s nimi vzďaľujú moje plány na rýchly čas. Môže to potvrdiť Mišo.

Prebehla mi hlavou myšlienka vzdať a nastúpiť o 2 týždne na Debrecén maratón. 

Zahnal som ju lebo: 

Po prvé - sklamal by som Andreu Berešovú. Do Bratislavy som prišiel aj kvôli nej. Hlboko si ju vážim.

Po druhé - sľúbil som manželke, že nevzdám. Tiež si ju hlboko vážim. 

Po tretie - Mišo by ostal sám. 

A po štvrté - rád by som sa dostal do spoločnosti akcionárov... 

( poznámka eN: Len strádaj VL, strádaj. Keď budeš mať 50 akcií, zúčtujeme spolu. Borec s osobákom v maratóne pod 2:20 sa medzi nami nenachádza. ) 

Veľmi sa mi rátalo, keď ma dobehol Pefo, ako sme dobiehali Miša a hlavne, že posledná päťka sa niesla v duchu fair-play, napriek tomu, že sa bojovalo o titul najlepšieho Slováčiska na TBC. Takýto súboj sa na Slovensku v maratóne už dávno nekonal. 

Musím dodať,  že som chcel nastúpiť na 40 km, keď trochu trhol Pefo. Ale potom som si povedal, že to nechám na finiš. 

To bola chyba. Mišo je predsa mladší a rýchlejší.

Ale aspoň mám na najbližšom spoločnom maratóne čo oplácať. 

Pôjdem si zabehnúť maratón do Michaloviec. Len tak tréningovo, ako dlhý beh a potom sa uvidí.

Posielam aj ja svoje medzičasy: 1/2M 1. - 1:14:06, 2. - 1:16:22

5 km 10 km 15 km 20 km 25 km 30 km 35 km 40 km 42195
17:35 35:02 52:51 1:10:28 1:27:20 1:44:54 2:03:46 2:22:39 2:30:28
17:35 17:27 17:49 17:37 16:52 17:34 18:52 18:53 7:49

S pozdravom Vlado.

Čo k TBC dodať? Po prvom sa sporadicky objavovali názory, že to nebolo až tak špatné. Ale prvé špatné bolo. 

Po druhom sa sporadicky objavujú názory, že to nebolo až tak dobré. Ale druhé dobré bolo. Gratulujeme TBC.