Zľava: Robo Jaroš, Šaňo Simon, Miro eN Kriško
foto: Samo Spúšť

Žilinský Hamburg 56 / 17
Žilina - 2. 6. 2007

 Zberač musí byť trpezlivý. Ak sa niečo nepodarí dnes, podarí sa zajtra. Ak ani zajtra, tak pozajtra. Ak ani vtedy nie, zberač sa nevzdáva. Raz sa to musí podariť, len sa o to treba pokúšať.

Mierečná reprezentácia SZM prehrala na ŽH54 s reprezentáciou Česka. Na ŽH55 pre zmenu s Poľskom. Nevzdali boj. Na ŽH56 si už víťazstvo vziať nedali. Vyhrali suverénne. Ich súperi do cieľa doposiaľ nedobehli. Ani nemohli, lebo iba dvaja miereční bežci sa na Bôriku 2. 6. objavili. Českí kamaráti bežia 3. 6. Görlitz, alebo Plitvice.

Lepšie počasie, ako v posledný májový dabl doprialo nebo. Po štarte trošku slnko svietilo, ale potom zmizlo.

To privítal hlavne Šaňo Simon ( 3:47 - 2. ). Horúci posledný dabl mu nesvedčal. Uletel v oboch nad nepopulárne štyri hoďky. Prvý júnový maratón bol o inom. Šanike od začiatku utekal svižnejšie. Prvú desiatku v tempe pod 5 min / km. Potom trochu spomalil, ale zďaleka nie tak dramaticky, ako pred týždňom.

Miro eN Kriško ( 3:40 - 1. ) prvú desiatku strácal, potom sa im tempá zrovnali a dlho bežal s rovnakou stratou. Podľa žltých čísel na asfalte, označujúcich jednotlivé km vie, že to bolo presne 176 metrov. Zaostával presne jedenásť 16-metrových úsekov. 

Po polmaratóne za 1:48:30 začal veľmi pomaly Šaňa dobiehať, ale aj vedel, že negative split dnes nedosiahne. Nebežalo sa mu príliš dobre. Asi by Šaňa nedobehol, keby sa po 25 km neobjavil na Bôriku tréner

Vlado Krčmárik ( 1:50 - 5. ). Prišiel s plánom utekať 1/2M, ktorý aj splnil. Vladovi sa aj takéto stalo. eN bežal vedľa neho, ale tempo nezrýchľoval. O chvíľu dobehli dovtedy vedúceho Šaňa.

Povedali si čo bolo nutné a popri tom zistili, že rečnenie ich spomaľuje o 10 sekúnd na km. Keď mlčali, boli rýchlejší. Overili si to, keď dobehli Šanikeho o kolo. Ten usmernil eN, že beží na 28 km. Nahlas počítali, koľko má eN ešte utekať a koľko ešte musí utekať Vlado, aby mal polovičnú dávku. 10 sekúnd v prdeli. 

Prestali rečniť a Vlado tlačil tempo pod 5:20 / km. Keď eN uteká sám a napríklad pije, spomalí a stratu dobiehať nemusí. Vlado bol pekná sviňa. Nečakal, eN musel stratu dobiehať. 

Od 1/2M eN nepozeral na stopky, lebo nechcel, aby v závere naháňal čas pod x, alebo y. Vedel, že bude bežať kúsok nad 3:40. Nakoniec to bolo o 51 sekúnd. Vzhľadom k tomu, že sa mu nebežalo  dobre, bol nadmieru spokojný. 

Spokojný bol aj Šaňo, ale ten na hodinky v závere pozeral a naháňal čas najprv pod 3:50 a potom pod 3:48. V cieli skonštatoval, že si to mohol odpustiť, lebo na druhý deň musí utekať opäť.

Šaňo aj eN začali odškrtávať štarty z druhej polovice vekových kôt, ktoré by toho roku radi dosiahli. Šaňo utekal 31-vý, eN 26-ty maratón v tomto roku. 

Ale usilovní dobre vedia, že ide iba o polovicu v aritmetickom chápaní. Mierečná matematika je iná. Polovica maratónu nie je na 21. km. Je o kus ďalej. Kto bežal maratón, vie o čom eN hovorí.

Zapísal eN 2. júna 2007

ŽH56 bol pre Petra Tichého ( 1:28 - 3. ) iný, ako doterajšie. Mal povinnosti v Terchovej, kde sa konajú ME v cyklotriale. Vedel, že mu preto cez deň na beh nezostane čas. Vedel aj to, že ráno by doma odbehol maximálne 10 km, ale skôr by ani nevybehol. Preto to vymyslel takto.

Iné č. 1 - z KNM pricestoval spojom a objavil jednu výhodu, popri mnohých nevýhodách. Zo stanice na Bôrik klusal, keď pribehol, bol pripravený hneď utekať.

Iné č. 2 - o 7:50 už krúžil, lebo chcel stihnúť 21 km a o 9:30 už pre neho prišlo auto s rodinkou a nabrali smer Terchová. 

Iné č. 3 - nemal šatňu. Začal utekať v šušťákoch. Ale po 500 m už prifrčal eN, tak ich mohol pri lavičke zhodiť.

Iné č. 4 - Pefo nie je na spoločnej fotografii, lebo keď Samo Spúšť fotil, už utekal. Ale Pefo to vyriešil autoportrétom, ktorý je vďaka objektívu príliš blízko tváre tak vydarený, že Vám ho musíme ukázať. Aj keď jedno autentické foto Pefa už v story je.

Pefo opäť ukázal, prečo si napriek vysokému veku drží ešte vyššiu bežeckú, ale i chodeckú výkonnosť.

Dal si pred dňom, ktorý mu už behať nedovoľoval pol maratón, ktorý si spestril vloženými 100 - 200 m rovinkami bez merania času. Vedel, že doma by to neodbehal, preto prišiel na Bôrik.

Zorganizoval veci tak, aby o beh neprišiel a bezo zbytku splnil aj to, čo s behom nesúviselo. Domov sa z Terchovej vrátil až po polnoci.

Robo Jaroš ( 1:29 - 4. ) sa na ŽH52 blysol časom tesne nad 3 hodiny. Na ŽH56 prišiel s mierečnými ambíciami. 

Začal tak, že Šanike, majster rýchlych začiatkov, sa nestačil diviť. Trojka za 12 minúť je tempo na maratón za 2:48, alebo objednávka na problémy po 1/2M, ak pretekár výkonnosť 2:48 ešte nemá.

Robo predbehol eN o štyri, alebo päť kôl. Pri poslednom predbiehaní sa ho eN spýtal, koľko plánuje utekať. Robo odpovedal: „Plánoval som viac, ale nebeží sa mi dobre." 

„Tak típni čas a už len pár kôl vykluš," poradil mu eN. Vtedy už mal Robo okolo 30 km. Robo dal na jeho radu, do análov ŽH si nahlásil medzičas na 1/2M, nasadol do auta brata, ktorý bežal ráno na Bôriku iba mimo protokol a odfrčal.

Kto vie, či Robo plánuje utekať Čadcu. Ak áno a nerozbehne sa tak bláznivo, ako na ŽH56, eN mu veští čas medzi 2:55 - 2:59. 

Zapísal eN 3. júna 2007