Zľava: Juro Čuntala, Šaňo Simon, Peter Pefo Tichý, Miro eN Kriško
mimo fotoprotokol: Vlado Krčmárik a Stano Sviták

foto: Samo Spúšť

Žilinský Hamburg 57 / 18
Žilina - 3. 6. 2007

ŽH57 vstúpi do Hamburgovej histórie A - fandil najvzdialenejší fanúšik, B - štartovalo sa s najväčším sklzom. 

Bod B spôsobil eN. Keď sa ráno balil a vzal do ruky žltú čelenku  TIGA, krysy začali vystrájať, aby nikde nešiel, že je unavený, že ho bolia nohy, že ... Naučili sa už, beštie hlodavé, že v žltej čelenke sa snaží utekať rýchlejšie. Preto si ju nevzal, ale nevzal si ani inú.

Ak nemá eN čelenku, nemá si o čo pripnúť okuliare. Nepripnuté padajú. Musí utekať bez nich. Bez okuliarov sa nevie orientovať v priestore. 

Ak je eN v núdzi, musí vymyslieť geniálne riešenie. Tým mala byť guma z gatí, ktoré mu venovala prezidentka SZM. Rozviazal uzol na gume, ale tá sa mu schovala dnu. Kým zubami a ohryzenými nechtami rozpáral na kúsku švík, vytiahol gumu z gatí, pripravil si všetko ostatné, bolo 8:30. 

Šaňo Simon ( 3:45 - 2. ) už dávno oznámil eN, že ho príde na Bôrik navštíviť kamoš z Kanady, ktorý ho zavezie do Dunajskej Stredy na stretnutie starých kamošov. 

Miro eN Kriško ( 3:39 - 1. ) zvažoval, či ho má predbehnúť. Keby neprišiel tréner Vlado Krčmárik ( 1:51 - 4. ), asi by ho nepredbehol. Šaňo utekal čas, ktorý eN na Bôriku považuje pre seba za dostačujúci.

Prvá desiatka sa netradične utekala v balíku. Tempo, ktoré odbúchal Šaňo sa zdalo každému vyhovujúce. Každému, okrem eN. Pre neho bolo rýchle. Navyše utekal vedľa 

Petra Tichého ( 1:43 - 3. ) a kecali. Pefovi sa kecá ľahko, keď uteká okolo 5 min / km. Tak pomaly utekal preto, lebo mal v pláne iba regeneračný klus a plávanie. Umenie vedieť si oddýchnuť je väčšie, ako umenie unaviť sa. eN rečnil a tepal nad 140. To je na Bôrik v prvej štvrtine trate pre neho príliš vysoko.

Ale keby mlčali, eN by sa nedozvedel veci, ktoré nevedel, alebo vedel a zabudol. Napr. že 

Juraj Čuntala ( 55:32 - 5. / 11 km ) bol Pefov prvý tréner, keď začínal s  ľahkou atletikou. Ale treba spomenúť aj trénera Skokana.

Juraj minule odbehol 10 km. Dnes si urobil podľa jeho slov osobák. Pridal jeden kilometer. Juraj sa k behu vracia po 20 rokoch. Keď behal, nebol žiadne orezávatko. Vedel maratón za 2:27!

Pekný cieľ si Juraj vytýčil. 17. 11., na 60-te narodeniny Šaňa Simona by sa chcel pokúsiť na Bôriku odbehnúť maratón. To sa Šaňovi tak zapáčilo, že Juro, ako prvý, už má pozvánku. 

Držíme palce obom. Nech sa prvý maratón po dlhej prestávke jedného, uteká  spolu so 60-tym tohoročným druhého, presne na jeho 60-ku.

Vlado Krčmárik prišiel skôr, ako obvykle. eN zostávalo do cieľa ešte 25 kilometrov. Myslel si, že ich Vlado pobeží s ním. Ale ten sa cítil po včerajšku unavený, preto dal tradičný 1/2M. 

Keď sa odpojil eN zostávalo bežať ešte necelých päť okruhov. Na 1/2M bol dnes o minútu pomalší, ako včera 1:49:34. S časom pod 3:40 sa už dávnejšie rozlúčil. 

Keď Vlado zastal, eN urobil fatálnu chybu, ktorej sa mu včera podarilo vyvarovať. Pozrel sa na stopky. Usúdil, že by sa to pod 3:40 stihnúť dalo a pohodlný záver bol v prdeli. 

Zvýšil frekvenciu bubnovania na 145 bpm. Pred posledným okruhom (984 m) to už bolo nádejné aj na čas pod 3:39. Stačilo dať 42. km ( plus/mínus ) tak, ako Justína v Prahe - 4:39. 

Ale eN nie je Justína. Napriek 161 bpm v závere to nestihol. 4 sekundy prevyšovali. 

Bežal nie len rýchlejšie, ako včera, ale hlavne dosiahol negative split. O pár sekúnd, ale dosiahol. Napriek tomu, že ráno vyrážal s veľmi malou dušičkou, bežalo sa mu lepšie, ako včera.

Šaňo sa tiež vytiahol rýchlejším časom, v porovnaní so včerajškom. Šaňo 32, eN 27. Spolu 59 akcií v roku 2007. Právom ich môžeme nazvať Usilovno tvrdohlavé duo. Všetci ostatní SZM-áci získali v roku 2007 spolu 76 akcií.

Aby bol výpočet postavičiek na ŽH57 úplný, treba spomenúť ešte Stana Svitáka, ( 49:55 - 6. / 10 km ), ktorý pribehol už keď sa utekalo, odkrúžil 10 km a odbehol domov. Vďaka nemu bol počet bežcov, pri absencii kamošov z Česka nad očakávanie vysoký.

Zapísal eN 3. júna 2007