Žilinský Hamburg 67/28 - repríza premiéry
Žilina, 19. 8. 2007

O nekonaní sa plánovaného sobotného Hamburgu sa eN dozvedel až keď si pricupital v nedeľu kúsok po 8:00 na Bôrik, vykonať sľúbenú hotovosť. Nepredpokladal, že bude utekať celý maratón, ale aspoň pár kôl bol pripravený odbehnúť a aj odbehol. 

Miro eN Kriško ( 55:47 - 7. ) bol najskromnejší hosť na hostine ŽH67. Desať kilometrov jeho telíčku zmietanému dva dni horúčkou a hnačkou bola dávka dostatočná. Mierečnú dávka by možno dokázal zvládnuť fyzicky, ale chýbala mu mentálna výbava. 

Nepotrebuje akciu za každú cenu. Má ich už v tomto roku 37. Stačí jedna a prekoná svoj minuloročný osobný rekord v počte maratónov za kalendárny rok. Nemá pred sebou žiadnu zväzujúcu hranicu, nemá sa kam ponáhľať. 

Ak sa podarí a do konca roka bude mať 50 kúskov, tak ho to poteší. Ale tých pár zubov, ktoré mu ešte zostali, si ich škrípaním pri chytaní akcie za každú cenu zodrať nemieni. 

Po zasýtení sa silne podmierečnou dávkou sa mohol venovať foteniu. Vďaka tomu si odfotil najrýchlejšieho bežca, ktorý sa na Bôriku, počas Hamburgov objavuje. 

Aj sa ho pýtal, prečo si ŽH nepríde zabehnúť. Neodpovedal. Nevie po Slovensky. Mal so sebou tlmočníčku a tá prezradila, že ho nebaví behať na ovále. Rád preteká, ale iba cross. Beh v prírode, členitý terén, prudké zmeny smeru, to je to, čo ho baví. Nech sa Ti ešte dlho darí bežať za svojou hviezdou, rýchly kámo. 

Dalo by sa povedať, že počas ŽH67 bol na Bôriku kontrolný deň. Škoda, že práve v deň, keď eN príliš silný v páse nebol. 

Najprv sa objavila kontrola z Košíc. Viktor Fotul, ako súčasť M SR v šprint triatlone na neďalekom kúpalisku, prišiel skontrolovať, či počet edícií ŽH-ov, nezadržateľne sa blížiacich k počtu ročníkov MMM, je kóšer. 

Stihol povzbudiť ešte rozvážne krúžiaceho eN. To kontrola z Ostravy už nestihla.

Otík Seitl už, pomaly krúžiaceho eN nevidel. Stihol už iba eN "sedíciho a fotíciho". 

Vďaka tomu Vám Ottu, ktorý sa rozhodol pár minút času, zostávajúcich do príchodu vlaku, ktorým prifrčala jeho manželka z východného Slovenska a pre ktorú prišiel autom z Ostravy, venovať pár kolám voľného behu na Bôriku. Milé prekvapenie.

eN, vďaka predčasnému ukončeniu behu mohol vyrobiť kompletný orloj účastníkov a odfotiť aj ostatných bežcov v akcii. 

zľava: Pefo, Mirek, Pepa, Ďuri, Šaňo
foto: eN sedíci, fotící

Pepa Kubále ( 2:57 - 1. ) svojou nedeľnou účasťou eN veľmi prekvapil, lebo tvrdo presviedčal Jirku Březinu aj Míru Krumera, aby šli do Ostravy na Stý maratón JH. Nechcel, aby ŽH vyznieval ako truc akcia.

Prečo si Pepík vybral Žilinu, nevieme. Ani eN, ani Šaňo v tom však prsty nemajú. Bolo to výhradne jeho rozhodnutie.

Keď sa s eN vítal, trošku zahambene priznal, že "srpen trochu odflák". Ale na jeho výkone to príliš vidieť nebolo. Mastil od začiatku v tempe blízkom štvorkilovému rytmu. Komorne krúžiaceho eN predbiehal čo tri kolá. V závere ho teplo tradične spomalilo, ale aj tak bežal druhý najlepší čas zo svojich 11-stich Hamburgov na bôriku.

V historickom rebríčku, o ktorý sa stará prezidentská kancelária, mu patrí za výkon v ŽH67 šieste miesto.

Pepa robieva na Bôriku dvojboj. Maratón + beh na stanicu k vlaku. eN bol v čase, keď prezúval do druhej disciplíny očumovať dejisko M SR v triatlone, s Josefom nestihol po behu prehodiť ani slovo. Býva v depe veľmi rýchly. Ale jeho akčné foto, v typických modrých sexi trenkách má. To je vzácny úlovok.

Šaňo Simon ( 3:54 - 2. ) mal po sobote nadbytok energie. Bez bázne a hany ju po štarte uvoľňoval. Letel v tempe na výsledný čas pod 3:30. V obrátkach ho držal

Juraj Čuntala ( 1:44 - 4. / 1/2M ), ktorý si prišiel práve takéto tempo na Bôrik cibriť. Úlohu splnil, lebo plánovanú nedeľnú polmaratónsku dávku bežal v tempe 4:58.

Šanike s ním nebežal do konca. Slnko ohrievalo vzduch viac, ako mu bolo milé. Termostat mu obrátky spomalil skôr a spomaľoval ho až do konca. Pod štyri hodiny sa ale bez problémov zmestil. Náskok z úvodu bol väčší, ako spomalenie v závere.

Z plánovaných dvoch akcií  si Šanibáči pripísal iba jednu. Dramatická udalosť to však nie je. Do 17. 11. je ešte kus času. Potrebuje ešte 13 maratónov, lebo ŽH67 bol jeho 441/47. 

Malá trhlina v pláne sa dá opraviť. Napríklad už 29. augusta.

Čo by to už bolo za prezidenta Slovenských zberačov, aj keď svoje južanské väzby nezapiera, aby si Slovenské národné povstanie neuctil behom mierečným. To by mu eN neodpustil.

Mirek Krumer ( 4:22 - 3. ) dabl bežal. V sobotu bol v Ostrave. Šaňo ho čakal večer doma, ale nedočkal sa, lebo Mirek strávil polovicu noci u Sandokana a druhú venoval ceste do Žiliny.

Vďaka dablu Míru a bolebruchu eN sa ich tohoročné hladiny akcií na bode 37 zrovnali. Mirek mal výpadok na jar. Apríl si z neho celý duben robil prvý apríl. V tento maratónmi nabitom mesiaci si z rodinných dôvodov nepripísal ani jediný.

Náskok, ktorý vtedy eN získal, už svojimi výpadkami prešustroval a určite s Mírou, ktorý neváha, ale zbiera, krok neudrží. eN za to nemôže, je už raz taký.

Peter Pefo Tichý ( 2:01 - 5. / 1/2M walk ) potrebuje nachodiť pár km. Veteránske MS v Taliansku sú za dva týždne. V úvode si našiel súpero- sparinga v Mírovi K., ktorý po nie celkom optimálnej noci utekal druhý maratón, preto nebol príliš ostrý.

Pefo trochu zrýchlil, sparingovi odkráčal, ale k jeho radosti sa na Bôrik prišiel pre istotu pozrieť

Vlado Krčmárik ( 54:13 - 6. 10 km ), lebo nevedel, či je dosť bežcov na uznanie Hamburgu. V nedeľu ich bolo neúrekom. Vlado sa v sobotu trápil v Ráztočne. Keď videl, že eN nebeží, natiahol si do Forerunera družicu a vyrazil sám.

Keď dobehol Pefa, zakecal sa s ním a rozhodol, že chodecké tempo mu vyhovuje. Pefovi to vyhovovalo tiež, dokráčal vedľa Vlada až na métu polmaratónu, čo bolo ďalej, ako plánoval.

Taká bola repríza premiéry ŽH67. Hamburgové koleso po neplánovanom výpadku nabralo opäť obrátky. A obrátky nabrali aj stavebníci, ťahajúci do neba mrakodrap. Ich dielo už trčí vyše plota.

Doba, kedy budeme Hamburgy utekať v tieni mrakodrapu, tak ako v NY, sa nezadržateľne blíži.

Zapísal eN 20. 8. 2007