24. 9. 2007

V nedeľnej správe, nekonečne krát dopĺňanej o nové poznatky, sme sa kasali, že držiteľovi kompletnej sady medailí z Majstrovstie sveta 2007 v ľahkej atletike venujeme jednu dennú správu.

Čo môžeš urobiť v pondelok, neodkladaj na utorok, povedal si eN a tu je výsledok.

Peter Tichý mal MS v Talianskom Riccione 4. - 15. 9. 2007 vo svojom chodeckom play liste zakrúžkované červenou fixkou už dlho pred jeho konaním. Len o trochu menej výrazne sú v ňom označené májové ME v Regensburgu.

Tam si nacvičil metódu, čo štart, to medaila. Odštartoval dva krát. Na 10 km a 30 km v športovej chôdzi M35 a a dva krát cinklo striebro.

Na Majstrovstvách sveta štartoval tri krát a medaila cinkla rovnako tri krát. Bronz za 5 km chôdze na dráhe, striebro za 10 km chôdza na ceste a titul Majster sveta získal za 20 km chôdze na ceste.

Podrobnosti o krokoch Pefa za trojicou farebných kovov Vám  sám, keď kliknete na jeho blog

Nemajú to chodci v porovnaní s bežcami ľahké. Skôr naopak. 

Chodec si nemôže cvaknúť pred štartom RedBullu. Narástli by mu krídla a to rozhodcovia netolerujú. Krídlatých radi nemajú. Držia ich červenými terčíkmi nemilosrdne pri zemi.

Chodecká taktika má na rozdiel od bežeckej ešte jednu rovinu. Musí byť definovaná nie len na súboj s chodcami, ale aj s rozhodcami. Kto zvolí taktiku nesprávne, neuspeje. Rozhodcovia mu povedia: „Hybaj z kola von!"

Pefo zvolil taktiku boja s rozhodcami bezchybne.

V závere na 10 km cítil, že by sa dalo usilovať aj o prvé miesto, ale neriskoval. Súpera si poraziť trúfal, ale rozhodcov nie.

„Radšej striebro v hrsti, ako zlato na streche," povedal si. Zostávajúcu energiu radšej presunul do kontroly techniky a rozhodcov nedráždil.

Na 20 km volil úplne opačnú taktiku. Bronz už mal, striebro tiež. Tieto dva kovy ho už nezaujímali.

„Všetko, alebo nič," tak znelo Pefove heslo dňa, keď sa lámal chlieb. Napriek dvom červeným hrozbám nasadil na 12 km trhák a urobil si nie veľký, ale ani malý náskok. 

Pefo nechodí jednu sezónu, tak vedel, že urobiť takýto manéver bližšie k cieľu by nemuselo dobre dopadnúť. Preto miesto už 8 km pred cieľom.

Odkráčať Talianovi v Taliansku pred talianskym obecenstvom, keď mám dve a súper iba jedno varovanie, na to treba mať gule.

Odpútavací manéver sa podaril bez tretej červenej. Pefo zrovnal svoju rýchlosť s Talianom a pochodoval mu na očiach, ako klobáska pred havkom. Havko neodolal, rozbehol sa. Dostal za to druhú červenú a skľudnil sa rovnako, ako Pefo na 10 km a bolo. Majstrom sveta sa stal SZM-ák.

Pefo mal odvahu zdravo riskovať. Trpezlivosť sledovať psie kusy Pefa ale nemala členka z vedenia SVK výpravy. Nevydržala do konca. Odišla skôr a rozšírila správu, že Pefo bol diskvalifikovaný. Ešte že nebola rozhodkyňou ona.

eN kedysi dávno vymyslel slogan:

Ak sa to nepodarí v produktívnom veku, tak sa to podarí neskôr. Treba len vydržať. Pefo slogan v Riccione verifikoval.

Získať bronz striebro a zlato
Dokážeš len keď máš na to
A nevezmú ti z rúk dláto
Mráz sneh dážď teplo a blato

Potom môžeš sochať sochu
Aj keď občas pichá v boku
Aj keď často niečo bolí
Vyhrá ten kto nepovolí

Nedáva si oddych Pefo
V období jesenných vetrov
Pušku chôdze s dobrou trefou
Mieri na sto kilometrov

Aj nejaký beh mierečný
Je to príbeh nekonečný
Napísané má na dláte
V M40 samé zlaté

 

P.S. správa 25. 9. je už hotová. Cesta k nej ide cez kalendárik.