v drepe zľava: Peter, Šaňo, Juro, Petr.
stoja sprava: Dušan, Jano, Lojzo, Martin, Tomáš, Pefo, Leszek, eN
Foto: Pefo, eN

2. ČADČIANSKY HAMBURG
Čadca - Šeríkov okruh, 31. 5. 2008.

Výsledky

eN na druhej edícii Čadčianskeho Hamburgu preukázateľne bol. No suma jeho vedomostí o aktéroch narástla tak, ako keby tam nebol.

Splniť dve neľahké úlohy v jedno dopoludnie sa mu nepodarilo. Stihnúť vlak, ktorý odchádza štyri minúty pred príchodom autobusu bolo ľahke, ale odbehnúť maratón je pre eN poriadne zapeklitá a povedzme si to na rovinu, nesplniteľná úloha.

Na okruh prišiel eN so Šaňom a Petrom Hrčekom ( neskôr ), s ktorými sa zvítal v spomínanom stihnutom vlaku zo Žiliny. Šaňa hneď v úvode rozveselil, keď mu na otázku, kedy má bus zo Žiliny späť, odpovedal, že o 14,00. Vtedy ešte sám netušil, že ho hravo stíha a ešte sa s holubom stihne pozhovárať.

Príchod na Šeríkov okruh 20 minút využil eN na prieskum. Kontinuálne brigády Jura Šeríka a bežcov z Čadce sú na ňom badateľné na každom kroku. Venujeme tejto téme jednu celú dennú správu.

Ropuchy treba jesť ako prvé. Všetko po nich je potom chutné.

Miro eN Kriško ( 0:39:00 - 12. / 7 km ) na okruhu nepredviedol nič, čo by stálo za reč. Keď klusal pred štartom po okruhu a fotil si ho, zdalo sa mu, že dobre. Odštartoval a vedel, že zle. Dvanásť sokolíkov volilo slowly tempo cez 5 min na km, preto sa pomalšie cupitajúcemu eN až tak dramaticky nevzďaľovali. Utekal predposledný, lebo za ním cupkal

Dušan Kultan ( 1:09 - 10. / 15 km ). Teda aspoň eN si myslí, že je to on. Cupkal ten, čo je na obrázku. Podľa toho, že si zapisoval 15-ku pred eN to asi je  Dušan. Ale ak nie, sorry. eN niektorých aktérov 2ČH po mene nepozná.

Teda asi Dušan sa prvú päťku rozklusával, aby potom utekal dva rýchle 4km úseky. eN sa musel veľmi premáhať, aby nevypenil a nezačal nadávať, ako jemu na jar Ivoš Zejda, prečo nebeží, keď je lepší. Ale ovládol sa a Dušan netušiac eN hnev vystrelil po 5km dopredu aj sám.

Ale eN sa hnevať neprestal. Na všetko. Slnko, tieň, rovinky, stúpania, klesania, zákruty, piesok, kamene, tráva, kríky, stromy...celý svet. Nie a nie vystreliť dopredu. Stále sa motali pri ňom. Keď ho v siedmom kole začali bolieť kríže a tlačiť v BO malíček, v priebehu 100 metrov prišiel na to, že sedmička je šťastné číslo. Šťastie mu zjavne chýbalo, tak po 7km beh ukončil.

Nevzdal, iba prestal utekať. Ale ku šťastiu mu to príliš nepomohlo. Asi v tom bude nejaký háčik. Cítil sa divne previnilo. Preto napochytro urobil pár obrázkov utekajúcich a z okruhu dverami pre porazených zmizol.

Pred odchodom ešte stihol dať reč s

Martinom Kovačikom ( 0:44 - 11. / 10 km ), ktorý sa po splnení plánu v podobe 10 km tiež poberal preč. Martin má na bicykli pripevnený šraub na prichytenie fotoaparátu, či kamery. Spýtal sa eN, či jeho foťák vie robiť video. Chcel obehnúť okruh, natočiť jazdu a video zavesiť na net.

eN foťák video umí, ale eN neumí, ako ho pripevniť na bicykel. Závit má obsadený zariadením, držiacim ulomené dvierka na monočlánkoch, aby nevypadli. Škoda. Správa o Šeríkovom okruhu mohla byť obohatená aj o film.

Petr Hrček ( 3:40 - 1. / m ), náš "pražák" z Brandýsa, bol svojho času na Bôriku osvietený bežec. Keď utekal, tak vyhral. Doba osvietenosť zhasla, preto si ju zasvietil na inom Hamburgu. V Čadci vyhral.

Po Prahe za 3:30 už stihol Lodž 3:37, Görlitz za 3:42 a 2ČH za 3:40. Je to osvietený zberač. Po štrajku, ktoré mu vyhlásilo koleno začiatkom roka, je opäť v laufe. eN sa na Péťovi jedna vec páči a jedna nepáči. Páči sa mu, že má 13 maratónov v tomto roku, čo je v Česku najviac a nepáči sa mu, že už má o jeden viac, ako eN. Spolu ich má 172 a už netrpezlivo prestupuje na 16-stej priečke českého rebríka, aby vstúpil do prvej 15-ky.

Petr, hneď po zvítaní sa s eN vo vlaku, podložil dotaz: „Co má spoločné Slezská orlice s Krakowem! Od kdy je Krakow ve Slezsku?" Básnik, jenž miloval běh, má právo veta." odpovedáme vyhýbavo, ale sme radi, že v Brandýse nad Labem máme pozorného čitateľa. Petr je znalec Slezska. Domovský bunkr má tam. Prupovídku Ostravica granica, na ktorú sú českí slezané hákliví, má eN od neho.

Keď sa Petr zapisoval do štartovej listiny, veliteľ okruhu Juro Šerík bol zarazený, ako sa správa o 2ČH dostala až k Prahe. Petr priznal, že v tom má prsty Nástenka. A nie len do Prahy Nástenka dokričí. Severné vetry, rovnako nečakane, ako na 1ČH priviali

Leszka Naziemieca ( 4:26 - 2. / m ). Usilovne zbiera akcie, aby zaviazal prvú stovku a mohol na webe viditeľne vztýčiť k nebu Poľský rebrík zberačov maratónov. Jeho prvé stretnutie so Šeríkovým okruhom bolo podmierečné. Nie až do takej miery, ako eN druhé stretnutie, pri ktorom si už Leszek akciu z Čadce odviezol.

Bol prvý, kto zaregistroval eN, hľadajúceho prístup ku Kysuci, aby zo seba poumýval neúspešné sobotné dopoludnie. Špatné, špatným zmýval aeróbny komik. Vody v Kysuci je málo, ale špinavej peny na hladine veľa. Nie príliš lákavý kontakt so speNenou vodou to bol.   

Hľadanie au pair u Pefa nasvedčuje, že o týždeň sa v Čadci plánuje prísť opäť, aj s Dariou a dzietkami. Pefo utekať nebude. Prisľúbil, že Naziemczatka pod krídla prichýli. Zberači si musia musia pomáhať.

Šaňo Simon ( 4:35 - 3. / m ) oznámil eN jedinú potešiteľnú skutočnosť. V roku 2008 je usilovnejší, ako predpokladal. Preto podľa všetkého jeho 500-tý maratón príde na svet skôr. Šaňo predpokladal, že by bol pekný deň 17. 11., kedy bude mať 61 rokov. Veci idú rýchlejšie, ako sa nazdával, hľadá iný, tak isto pekný deň.

Ako špecialista na plánované rodičovstvo nezáväzne poplánoval a ako najvhodnejší termín mu vyšiel 5. október. To je, ak sa nemýlime, MMM. Tam sa s komplikáciami narodil Šaňov prvý maratón, tam by priviedol na svet, už bez komplikácií, aj  maratón 500-tý.

eN prezidenta často kritizoval, že ide do Košíc iba vtedy, keď nemá nič iné po ruke. Výpočtom pohlavia detí podľa dňa počatia neverí. Nazýva to prútkarstvo pohlavia, ale termínu 5. október verí. Ten je vypočítaný na chlp presne. Keby ho mal vypočítať eN, dospeli by k úplnej zhode.

Šaňo poňal svoj 487-my maratón ako aklimatizačný. Odchádza na dva týždne na juh Talianska, kde ho asi zima nečaká. Čo sa na Šeríkovom okruhu naučil, na juhu Itálie ako keby našiel.     

Je celkom možné, že au pair bude eN. Nalomené šasi mu veľkú nádej na zdolanie trate 34. Kysuckého maratónu nedávajú.

Juro Šerík ( 2:28 - 5. / 30 km ) má šasi v poriadku. Na svojom okruhu ladil motor na 34. KM, ako väčšina utekajúcich. Po výbornej Bratislave, sa mu motor trochu zadrel vo Viedni. Možno to súvisí so vzdialenosťou od Čadce. Ak áno, M40 sa majú na čo tešiť. 

Nevieme v akom štádiu je Jurova snaha o nomináciu na paralympíjske hry do Číny. Pôvodný zámer znel, byť v Čadci najrýchlejší. Ak to platí, druhý dôvod na radosť súperov v M40.

Juro utekal svoju 30 km dávku v jednej z dvoch trojíc, ktoré sa vytvorili po pár kolách z jedného balíka, pohybujúcim sa k cieľu 5min/km. Jurova je tá vľavo. Juro vľavo, vzadu Petr Hrček, ale vpravo??? Žeby

Tomáš Šurik ( 2:29 - 7. / 30 km ). Podľa obrázku poloDan. Uteká iba s jednou bielou rukavičkou. Dan používa dve. Nič zmysluplnejšie, ako to, že minulý rok utekal Čadcu za 3:40 o Tomášovi nevieme. Podľa pohody, aká z neho počas behu vyžarovala, bude toho roku o kus rýchlejší.

Druhu trojku tvoria zľava:

Jano Jurčík ( 2:26 - 4. / 30 km ). eN si ho pamätá, keď sa na mierečnej scéne objavil. Asi ho vtedy vedel aj poraziť. Čo bolo, bolo. Teraski je Jano neporovnateľne lepší. Bol na okruhu najdisponovanejším borcom a štvrtý je iba preto, lebo výsledky sa na Hamburgoch zoraďujú najprv podľa vzdialenosti, až potom podľa času. Že sa nemýlime isto potvrdí jeho výkon na 34. KM, na ktorý sa počas 2. ČH pripravoval.

Peter Pefo Tichý ( 1:41 - 9. / 20 km ) je za normálnych okolností lepší, ako Jano, ale práve teraz normálne okolnosti nie sú. Po platničkovej príhode v Bratislave, ktorá mu zabránila nie len dokončiť výborne rozbehnutý maratón, ale ho na vyše mesiaca vyradila z tréningu, si prišiel po pár krátkych behoch skúsiť o trochu dlhšiu trasu. Plánoval 20, odbehol 20. Na prekonávanie plánov je ešte priskoro.

Peter Gajdoš ( 2:28 - 6. / 30 km ) príhodu nemal, ale ani nemá toľko km, ako mával nabehaných o tomto čase. Tiež využil pred KM možnosť zabehnúť si trochu viac km, ako by si zabehol sám doma.

Bežec, osamotený krúžiaci polmierečnú dávku je

Alojz Kovačik ( 1:40 - 8. / 1/2M ). Nepýtajte sa nás, či je to brat Martina, s ktorým eN nedoriešil video. Vekom, fiziognómiou, aj tým, že počas rozhovoru s ním Martin komunikoval, by to možné bolo.

Ak sa eN podarí oživiť mŕtveho bežca v sebe, možno už týždeň po 2. ČH to v Čadci zistí. A ak nie tam, tak na ďalších ČH, lebo Bôrik je rozkopaný, behať sa tam nedá a Šaňo opäť pokúša.

Už dohadoval s Jurom Šeríkom ďalšie termíny, lebo ak má 500-vka prísť na svet práve v Košiciach na MMM, tak okrem "ozajstných" maratónov, v prezidentskom itinerári figurujúcich, potrebuje ešte štyri Hamburgy.

Takže táto, pre eN nie príliš veselá story, rozhodne nie je naša posledná návšteva na Šeríkovom okruhu.

Kiež by tie budúce boli pre eN o pár km veselšie a možno aj voda v Kysuci bude potom menej speNená.

Zapísal eN 1. 6. 2008