zľava stoja: Juro, Peter, Šaňo, Jožo, Pefo, Vlado, eN
v drepe: Alojz, Tomáš
foto: Samo Spúšť

3. Čadčiansky Hamburg
Čadca, Šeríkov okruh - 28. 6. 2008

Výsledky

Na Šeríkovom okruhu chýba eN Samo Spúšť, verný spolupracovník ŽH. Tretie dejstvo Čadčianskeho Hamburgu to prelomilo. Začiatky bývajú ťažké a prvý job Sama na ŠO nebol výnimkou. Drúk, ktorý eN oprel o práchnivejúci kmeň spadnutého stromu neustál nával zodpovednosti a spadol. Fotoaparát sa schuti vygúľal po mäkkej zemi, takže škoda na ňom nevznikla. Hlina na objektíve je skôr odmenou, ako poškodením.


Keď Samo Spúšť skolaboval, nahradil ho živý fotograf,
redaktor e-Kysuce Alojz Straňava.

Tradičnejší hamburgový záber urobil po kolapse pre istotu ešte aj živý fotograf, redaktor e-Kysuce Alojz Straňava. Hlina v ľavom hornom rohu je viac, ako zreteľné. Ako na truc, zasahuje do tváre hlavného hrdinu 3. ČH.

Juraj Šerík ( 2:55 - 1. ), nepochybne na Šeríkovom okruhu doma, si povedal, že ak je doma, tak bude najrýchlejší. Mierečný rekord držal cudzinec a Juro tomu urobil aspoň dočasu prietrž.

Vystrelil ihneď po štarte a tempom 4 min/km začal plniť svoj cieľ. Splnil a robíme tak, ako pri jednom z mnohých predbiehaní eN navrhol.

Story z druhého ČH nazval eN SpeNená story. Juro navrhol nahradiť eN za lN, teda malé e za malé l ( Typografická fušerina! Ako povedať, že veľké i, ako iskra, je malé L, ako leto. ). Vznikla teda Splnená story.

Juro svoj zámer prekonať rekord okruhu splnil. Nesplnil cieľ utekať až do konca štvorkilovým tempom. Ak by ho chcel splniť, musel by vedieť na plochej asfaltovej trati bez zákrut utekať okolo 2:40. Šeríkov okruh má príliš veľa zákrut, príliš veľa krátkych stúpaní a klesaní, aby sa na ňom dalo priblížiť sa k svojmu mierečnému maximu.

Napriek spomaleniu v závere, je Jurajov čas obdivuhodný a eN pozná jediného kandidáta na jeho prekonanie. Je to prvý držiteľ rekordu ŠO

Peter Tichý ( 3:06 - 2. ). Jeho ustanovujúci rekord 2:59:12 z 1. ČH začiatku marca, Juro koncom júna na 3. ČH vygumoval.

Pefo je dostatočne hravý typ a jeho maximum leží výrazne vyššie, ako 2:55. eN predpokladá, že si rekord onedlho vezme späť. Len musí najskôr viac zahladiť manko v tréningu, spôsobené boľavým chrbtom.

Keď prišiel Pefo na okruh, vybalil z tašky dve hrudy blata. Vraj je v nich BO. Bola. To znamená, že už zahladzuje. Na poslednom tréningu v lese sa mu zdalo, že "mokřina" je dostatočne pevná, aby ho udržala. Kto by už cez blato preskakoval. Nebola, pozvala ho k sebe do pol lýtok. Pefo má rovnaký názor, ako eN. Blato opadá. Pranie láme BO charakter.

Opadalo. Kým dobehol maratón, nebolo po ňom ani stopy. Pefo tiež s úžasom sledoval spanilú Jurovu jazdu za rekordom. Na úvod si dal pár zahrievacích kôl a potom začal zrýchľovať.

„Šiel som 5-ku za 20:38 a stále mi uteká," skonštatoval. „Ide ako stroj, 4min/km," odpovedal eN.

Zdá sa, že Pefo sa vracia k výkonnosti, z ktorej ho vyhnali ťažkosti s chrbtom. To, že v tréningu odbehne maratón, je dostatočný dôkaz. Je to jeho tretí tohoročný maratón, ale všetko sú tréningové Hamburgy. Ostrý maratón ho čaká asi až v Rajci.

Pefo má stále má viac ultra akcií, ako akcií mierečných. 3. ČH je 65-ta akcia a 31-vý maratón. Vďaka nemu sa posunul na 60-te miesto rebríka SZM.

Šeríkov okruh je pekný. Aj počasie bolo k bežcom veľmi zhovievavé. Ale dve postavičky na chodníku miznúcom v hustej zeleni neboli sto túto krásu vnímať. Snívali Špatný SeN o poslednom kole, ktoré sa neustále vzďaľovalo.

Šaňo Simon ( 4:39 - 4. ) začal po boji so slnkom v Rytre opatrne. Miro eN Kriško ( 3:28 - 3. ) detto. Tiež sa s teplom za prsty pred týždňom ťahal, ale v Senici.

Prvé kolo utekal eN za Šaňom tak tesne, že nepozeral, kade uteká.

Viac pozeral do seba a sledoval, ako mu pracuje motor. Po prvom kole nechal Šaňa o pár metrov odbehnúť a prestal ho sledovať. Po 1500 m, na vracačke zaregistroval, že Šaňo zrýchlil a náskok narástol. Ale bolo príliš skoro dobiehať ho. Šaňo po behu spomínal, že si všimol narastanie náskoku a bol z toho prekvapený, lebo nezrýchlil. Myslel si, že spomalil eN.

Pravda bola prostá. Náskok narastal napriek tomu, že nikto nezrýchlil, ani nespomalil preto, iba eN zablúdil v priestore. Behal o vyše 20 m v každom kole viac, lebo zabiehal až na poslednú vracačku. Kilometrový okruh sa točí o jednu skôr.

Juro eN povedal presný údaj, o koľko je to viac, ( 24? 27? m ), eN ho zabudol. Nezabudol ale, že 15 okruhov si pridával "nášup". Až Pefo, ktorý ho dobehol a zaregistroval jeho zbehnutie zo správnej cesty, ho na ňu vrátil. Ale eN sa aspoň presvedčil, že druhá vracačka je urobená lepšie. Je plynulejšia a lepšie klopená. Netreba v nej vôbec meniť krok. Okolo 400 metrov si eN furiantsky pridal, aby v závere horko ľutoval.

Po 30 km to bola easy rider. Utekal napriek "nášupu" v tempe na 4 hodiny. Po 15 km síce začul hlasy z útrob, "Antoníne do kotle přilož", ale čo mal priložiť, keď gely stále nemá. Topil kričiacich Kofolou a po spomínaný tridsiaty km to fungovalo znamenite. Čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí, hovorí pán Murphy. A pokazilo sa.

Keď Juro predbiehal eN a mal do cieľa už iba pár okruhov, spomenul, že mu došla nafta. Tá došla aj eN, ale čakalo na neho o 12 okruhov viac. Približne v tom čase dobehol eN Šaňa. Po 37 km ho dobehol ešte raz, ale už bol zalomený tak, že narovnať sa možné nebolo.

Vzdychajúc sa sunul so Šanikem k cieľu. Keď jeden zastal, druhý to s úľavou privítal. eN si nepamätá, že by počas maratónu zastavil, aby sa zbavoval sa tekutín. Teraz pozvaniu Šaňa neodolal. U Šaňa sa jednalo iba o planý poplach, eN nie a nie tok zastaviť. Ale Šaňo je kamarát. Počkal.

Jurovi, ktorý čakal na vrávorajúci tandem, bolo dlho. Tak si krátil dlhú chvíľu fotením. Vďaka tomu zaznamenal pre budúce generácie kalváriu SZM skoro na najvyššej úrovni.

Figurantom vtedy ľahko nebolo, ale do cieľa dobehli. Šaňo si pripísal 489-tu akciu celkom a 19-tu v tejto sezóne, eN 275/15.  

Šaňo s eN úlohu, kvôli ktorej do Čadce cestu merali splnili. eN splnil aj Nástenkársku úlohu. Odfotil si Šaňovu medailu z Rytra, aby ju mohol do Vilovho dojáku prilepiť. Úlohy splnené, ako inak, keď sa jedná o splnenú story. Len keby to plnenie úloh tak nebolelo.

Nebývalo veľa dievčat sa vo výsledkoch 3. ČH nachádza. A to sa nie všetky, ktoré sa počas trvania podujatia na okruhu vyskytli. Meranie času nie je v reglemente Hamburgov podmienka a tri neanonymné to využili. Poradie však vo výsledkoch byť musí, rozhodovala vzdialenosť.

Silvia Pišteková vďaka 5 km vyhrala. Jej, predpokladáme mladšia sestra Zuzana Pišteková prebehla o kilometrík menej a ex equal sa rozdelila s Ľudmilou Perďochovou o druhé miesto. Obrázky dievčat nemáme, lebo keď prišli, už sa už, alebo ešte sa nefotografovalo.

Podľa slov Jura, čadčania a nie iba bežci o okruhu dobre vedia. Denne ho využívajú k behu, alebo chôdzi. 

Dobrá vec má svoj magnetizmus, ale priťahuje aj škodnú. 

Nultý betónový "metrovník" už nie je. Márne by ste ho na už na okruhu hľadali. Po 900-vke je druhý, ktorý neprežil zrážku s blbcom. Ten si dal opäť tú námahu, aby ho zo zeme vyrval a ktovie kam odniesol. Nech mu je odpustené, ak si doma buduje svoj okruh pre blbcov. Že mu tam bude škodiť nehlúpa väčšina, nehrozí. V tom majú hlupáci obrovskú výhodu. 

Peter Gajdoš ( 2:23 - 5. / 30km ) si prišiel zopakovať 30-ku, ktorú si odkrúžil na 1. ČH. Prvá desiatka voľne. Druhá svižnejšie a tretia ešte viac. Vďaka zrýchleniu ubral z tej minulej 5 minút. Rajec sa blíži a Peter sa netúži pri Rajčianke stretnúť s Personal Worstom. Ten má hodnotu 3:37.  Minulý rok mu tri hodiny ušli o tri minúty. Tento rok sa im bude snažiť ujsť on. Čas tretej desiatky a hlavne šiestej päťky prezrádza, že sa mu to podarí.

Vlado Káčerík ( 2:02 - 6. / 25km ) prišiel z KNM spolu s Petrom a spolu utekali 25 km. Podľa toho vieme Petrov čas v poslednej päťke. Po behu čakajúc, kým dobehne Peter, podával ešte bežiacim poháre s vodou. Zostal prekvapený, keď mu eN, po obehnutí kola pohár vrátil. Hamburg vyžaduje od bežcov iné zvyky, aké majú na "ozajstných" maratónoch. kde po nich odhodený pohár niekto zodvihne. Na Hamburgoch je ten niekto ten, kto pohár odhodí. A keď sa mu nechce zbierať, tak radšej pohár jedno kolo nesie v ruke a zbaví sa ho až pri stolčeku, alebo stole prestri sa. 

O siedme miesto sa bratsky podelili bežci s dávkou desať okruhov.

Tomaš Šurik a Jozef Majerík ( 49:49 - 7. - 8. / 10km ). V obľúbenom tempe 5 min/km prebehli desať kôl a aby si ľahšie zapamätali čas, tak v závere o 11 sekúnd pridali.

Taký bol 3. ČH. Hamburg, ktorý kladie pred eN vyriešiť požiadavku, ako znížiť čas, ktorý je potrebný na čakanie na neho, kým dobehne.

Má dve možnosti. Začať utekať ihneď, ako príde na okruh, alebo utekať rýchlejšie. Ako poznáme eN, určite si vyberie cestu ľahšieho odporu.

Zapísal eN 29. 6. 2008