zľava: Peter, Petr, Pefo, Peťo, Šaňo, Vlado, eN
foto: Samo Spúšť

4. ČADČIANSKY HAMBURG
Čadca - Šeríkov okruh, 5. 7. 2008.

Výsledky

Bol by v tom čert, aby pri vysokej frekvencii štartov, napriek horúcemu lete, sa nestretol bežec s ideálnym počasím. To sa prihodilo desiatke aktérov 4-tej edície Čadčianskeho Hamburgu.

Veľmi jemné mrholenie pár minút po štarte prestalo. Teplota bola na postávanie v trenkách trochu nízka, ale na beh ideálna. Presne také počasie núti prezidenta SZM, aby psie kúsky vystrájal. eN to tušil, lebo si labky nebývalo pred behom naťahoval.

Šaňo Simon ( 3:56 - 4. ) utekal posledné štyri maratóny nad 4 hodiny skôr viac, ako tesne. Vzhľadom na počasie usúdil, že nadišiel čas, pod štyri hodiny sa opäť pozrieť a rozhodol sa, že zvyšnej dvojici, s ktorou pricestoval vlakom zo Žiliny, bude robiť safety car. 

Petr Hrček ( 3:35 - 2. ) má nastavený motor na 3:30. Každý maratón  rozbieha v päťkovom tempe (5 min/km). Trinásť kilometrov utekal za Šaňom, to znamenalo, že jeho tempo bolo blízke jeho obľúbenému.

Miro eN Kriško (3:50 - 3. ) bol v týždni od 3-tieho po 4-tý ČH nebývalo činorodý. Bol utekať tri krát, z toho sa dokonca raz ponáhľal. Urobil si osvedčený test z mladosti a ten mu povedal, že najlepšie môže utekať maratón za 3:45 - 3:50. 

Safety Šaňocar diktoval tempo výrazne rýchlejšie, aké naordinoval eN jeho automatický pilot. Po 13-stich okruhoch Šaňo s Petrom v závetrí eN dobehli. Pri predbiehaní zapol eN echolokátor a ten mu prezradil, že ventilátor Šaňovi pracuje v trvalo neudržateľných obrátkach a bude v závere výrazne spomaľovať. Ale napriek tomu prispôsobil, ako Bobino naháňajúci cyklistu, tempo dvojici. 

Vedel, že sa tým pripravuje o možnosť splniť svoj hlavný cieľ, utekať negative split. Ale vysvetľujte Bobinovi, že bicykel nedohoní. 

Po dvoch okruhoch naháňania Petr na svojej 15-tke zastal pri stolčeku prestri sa a pil. Šaňo bežal ďalej, ale ubral z tempa. Niekoľko metrovú stratu Petr za chvíľu zlikvidoval, prebehol Šaňocar a vzdialil sa mu. 


zľava: Coca Cola, Šaňo, Coca Cola, Petr, Coca Cola, eN, Coca Cola
foto: veci neživé Samo Spúšť, osoby a veci živé Peter Tichý junior.

Šaňo spomalil, ale nie tak, aby sa od eN, ktorý opäť prenechal riadenie automatickému pilotovi, nevzďaľoval. 

eN mal po dlhom čase na stolčeku pripravené energetické gély. Čakal na povel z kotolne, aby slávnostne doplnil palivo, ale kotolňa mlčala. V Senici spustila poplach už na 15-tom km. Pred týždňom na 3. ČH ešte skôr. Teraz keď bolo čo priložiť, ticho. Je to v počasí. V teple žerie veľa energie klíma. Na 4. ČH ju mal eN vypnutú. Veď bolo ideálne počasie. 

Petr bežal svoje tempo až do konca a ešte o jedno kolo eN predbehol. eN približne v polovici dobehol Šaňa. Na 33km si vzal stratené kolo späť a pár metrov pred koncom, naháňajúc čas pod 3:50 predbehol Šaňa o kolo. Čas pod 3:50 eN o 5 sekúnd nestihol. Šaňo v závere spomaľoval, ale čas pod štyri hodiny si s rezervou ukontroloval.

ŠO má jednu spomaľovaciu zákrutu a jeden spomaľovací výbeh z jamy na chodník. Preto eN, napriek tomu, že utekal 5 sekúnd nad hornou hranicou intervalu maximálnej spokojnosti, maximálne spokojný po behu bol. Nemusel používať pripravené výhovorky v podobe okružnej jazdy do Čadce cez Martin. 

Čísla na záver, celkom/tento rok/poradie na rebríku: Šaňo - 490/20/1., Petr - 176/17/16., eN -  276/16/4.. 

Peter Tichý ( 3:13 - 1. ) Prišiel, ako to máva na Hamburgoch vo zvyku, bez konkrétnej predstavy, koľko a hlavne ako rýchlo bude utekať. eN bol zvedavý, či nerozosmutní Jura Šeríka a o pár sekúnd nepodbehne jeho týždeň starý mierečný rekord okruhu. Na to, aby utekal pod 2:55, nemusí byť v oslnivej forme.

Ale už podľa prvých okruhov bolo eN jasné, že rekord sa meniť nebude. Pefove rečnenie, znak hrubo obecného tempa, sa miešalo so vzduchom nad okruhom. 

Po prvej polovici už strácal na rekord cca 15 minút. Ak by mal v pláne prekonať ho, určite by utekal zo začiatku menej vlažne. K pomalšiemu tempu dobrý, úsmevný dôvod. 

Spolu s ním si prišiel na ŠO zatrénovať aj jeho syn, ktorý mal v pláne utekať 1/2M. Tento cieľ sa však nezhodoval s cieľom trénera, teda Pefa. 

Peter Tichý junior ( 1:38 - 6./ 1/2M ) bol nedávno chorý, tréner naordinoval menšiu dávku kilometrov. Junior musel nasľubovať všetko možné od výmyslu sveta, aby mu tréner dovolil odbehnúť 21 kôl. Od upratovania, cez poslúchanie a ktovie čo ešte.

Nakoniec uspel a aj to je príčina, prečo Pefo utekal prvú polovicu pomalšie. 

Junior zabehol 1/2M za 1:38:54. To znie vo veku 15 rokov nádejne. Ako sci-fi znie, aby mohol mladý utekať, musel sľubovať, to, čo sa sľubuje, keď che dostať pod stromček nejakú vec a nie 21 km behu.

Pefo v druhej polovici zrýchlil. Bežal ju o päť minút rýchlejšie, ale vzhľadom k pomalému začiatku, zaostal za svojim maratónom spred týždňa 7 min.

Chápe Hamburgy rovnako, ako eN. Je to tréning, ktorý by sa im doma určite odtrénovať nepodarilo. A ako bonus je za to akciu. 

Samotná akcia ešte pre Pefa príliš dôležitá nie je. Ak nastane čas, že bude a ten určite nastane, ako keby ich našiel. Tento rok už nastrádal 4 Hamburg akcie a vďaka tomu sa blíži k bodu, kedy bude mať viac akcií za klasické maratóny, ako za chodecké a ultrabeh. Má spolu 66, z toho 32 za klasické maratóny.

Pri neúčasti Jura Šeríka mal Pefo na starosti stôl "prestrisa". Museli čakať na komótnejšie trio mierečných bežcov. Počasie mu zahralo do karát. eN a Šaňo bežali o 40 minút rýchlejšie, ako pred týždňom. Junior si krátil dlhú chvíľu fotením. Nastrieľal mnoho obrázkov "in the run", ale žiaľ, v nevalnej kvalite. 

Zapísal eN 6. 6. 2008


zľava: Pefo, Peťo, Peter
foto: Alojz Straňava

Keď eN zliepal story z 3. ČH, častému účastníkovi hamburgov v ČA i ZA

Petrovi Gajdošovi ( 2:12 - 5. / 30km ) vnútil cieľ, Rajec pod tri hodiny. Vedel, že Peter bude chcieť začrieť až k 2:48. Jeho tradičná 30-ka už dáva tušiť, že tesne pod tri hodiny je nízko položená latka.

Tá istá vzdialenosť, ako na 3. ČH, ale čas o 11 minút umenšený. Peter prifrčal z KNM spolu s kamarátom

Vladom Kačeríkom ( 48:43 - 8. / 10km ). Ten bol po nočnej a Peter sa ponáhľal od začiatku, takže odbehol s Petrom iba 10 km a stačilo mu.


Sedem fotogenických na štarte.
foto: Alojz Straňava

Tú istú trasu, ale výrazne živšie, napriek tomu, že meškal, utekal aj

Jano Jaroš ( 40:59 - 7. / 10 km ). Nemeškal v tempe behu, ale prišiel až po fotení, preto nie je na gruppenfotto. Možno aj on dotlačil Pefa k maratónu, lebo časť Janovej 10-ky, ktorá bola najrýchlejším behom na 4. ČH, bežal spolu s ním.

Neskôr prišli, preto tiež na "grupku" chýbajú, asi otec a syn z Čadce. Na prezentačnom liste zanechali priezvisko, ale iba iniciálky mien.

R. Kula ( 35:03 - 9. / 7km ) je mladá, 21 ročná puška, preto nakrútil až 7 okruhov. Ľ. Kula ( bez času - 10. / 3km ) má o 24 letokruhov viac, na začiatok mu stačili okruhy tri.

Keď si otec príde pár krát na ŠO zaklusať, už na 5. ČH si určite pár kôl pridá. Lebo ŠO a celý beh ako taký, je vlastne o tom.

Zapísal eN 7. 7. 2008