zľava: Anton, eN, Ľuboslav, Pefo, Juro, Zdeno, Šaňo
foto:
Alojz Straňava

5. Čadčiansky Hamburg
Čadca - Šeríkov okruh, 2. 8. 2008.

Výsledky

Dôvod k nebývalo veľkému úvodnému obrázku Ľavobrežnej story nie je malé, poldesiatkové jubileum ČH. Dôvod je nad hlavami aktérov piatej edície behu na ľavom brehu Kysuce.

Šeríkov okruh už víta návštevníkov firemnou tabuľou. Na jej návrhu sa máličko podieľal aj eN. Verte, že sa potešil, keď ju uvidel. Podkovička v logu okruhu, na ktorej si dal záležať, je ako živá.

Nevstúpiš dva krát na ten istý ŠO. Obe strany kilometrového okruhu boli vykosené a eN má dojem, že okruh je čím ďalej, tým dlhší. Narobila sa chuderka podkovička, kým eN do cieľa dopratala.

Prvý, po Šaňovi a eN prišiel na okruh

Ľubo Čierňava ( 0:37:31 - 5. / 10km ). eN jeho meno zaregistroval vo výsledkoch každej z troch disciplín Zlatého Zátopkovho týdne v Domažliciach a Plzni. Osobne ho nepoznal. Interesoval sa, ako bolo. Ľuboslav potvrdil, že bolo pekelné teplo a na občerstvovačke iba teplá voda. Nevieme, či Ľubo číta Nástenku. Ak áno, poprosíme o krátku písomnú správu z troch disciplín, ktorú by sme radi prilepili k spomienke Otakara Pachmanna, na Plzenský maratón. eN to prišlo na um až počas behu. Nemal mu to ako povedať, lebo Ľubo bežal veľmi rýchlo a eN veľmi pomaly. Len pol slova by stihol počas prebiehania vysloviť.

Ľubo odkrúžil na ŠO veľmi svižnú desiatku. Tak rýchlo tam 10 km ešte nikto nebežal. To skonštatoval Juro Šerík. Na Nástenke sledujeme iba vývoj mierečného rekordu. Podmierečné dištancie si na rohy naložiť nemôžeme. Aj bez nich ledva stíhame len tak, tak.

Peter Tichý ( 3:11:04 - 1. / 42km ) sa vylízal z bolestí chrbta.

Veľmi dobrý výkon na domácej Kysuckej desiatke mu vrátil radosť z behu, ktorú nedokážu pokaziť nedorozumenia s tým spojené.

Teší sa na Rajecký maratón. Desiatka pod 34 minút mu umožila myslieť na lepšie umiestnenie, ako sa odvážil pred mesiacom.

Začal voľne, potom sa pohral s rýchlosťou. Rýchle úseky prekladal pomalšími, v ktorých predebatovávali s eN témy od Kysuckej desiatky až po príčinu bolestí chrbta.

Na téme desiatky sa zhodli, na chrbte nie. eN tvrdí, že ich spôsobuje dlhý a pomalý beh. Pefo vidí príčinu naopak v behu rýchlom. Pravdou je, že behával pomaly, najviac 10 km, ale dva krát denne a dával si pozor na držanie tela.

Nech je pravda kdekoľvek, Pefov chrbát začal spolupracovať a dovolil mu behať aj troch živším tempom.

Keď nakrútil maratón a videl, že eN sa potáca na hranici NDC, pridal sa k nemu. Utekal v sandáloch a mohli dokončiť nedokončené debaty. Za odmenu, že eN nevzdal, ho odviezol aj so Šaňom autom do Žiliny, kde ši urobili tradičné zhodnotenie Hamburgu pri pive.

Pefo získal piatu tohoročnú akciu. Všetko v tréningových Hamburgoch. Spolu ich má 67. Piaty ČH ho posunul na 59-tu priečku rebríka SZM, pred Laca Marasa. Ostrý maratón na neho čaká v Rajci, ale nie je pre neho hlavným cieľom. Tým sú MS v behu na 100km. Taliansko, ktoré sa zdalo byť ešte pred mesiacom stratené, je opäť aktuálne.

Miro eN Kriško ( 4:34:26 - 2. / 42km ) prišiel na ŠO s veľmi malou dušičkou. Pred týždňom vzdal na Furči. Odvtedy bol behať iba raz, čo mu Furčiansku formu pokaziť nemohlo. Po štarte sa mu na prekvapenie nebežalo tak zle, ako na Furči, ale ani tak dobre, aby veril tomu, že do cieľa dobehne. Už od druhého kola začal počítať, koľko mu ešte chýba do cieľa.

Aby odohnal čierne myšlienky, potreboval náhradnú tému. Tou sa stala Kysucká desiatka a Pefova príhoda na nej. V podstate celú správu si poskladal v prvej polovici behu. Pefo nechcel, aby eN na Nástenke o tom mudroval, ale keď si to tak pekne počas behu poskladal, rozhodol sa, že správu zverejní.

Horšie prišlo v druhej polovici. Správa bola hotová a v hlave eN vírili iba myšlienky typu "vyser sa na to". Jediný motív, držiaci ho v pohybe bol

Šaňo Simon ( 4:35:48 - 3. / 42km ). Bežal pred eN cca pol kola a eN sa snažil dobehnúť ho.

Podarilo sa mu to prekvapivo rýchlo. Šaňo sedel pri trati a vytriasal si z BO kameň.

„To si posral," zvítal sa s ním eN. „Zobral si mi posledný motív utekať," skonštatoval eN a začal kráčať. Šaňo sa uškrnul, obul a k neveľkej radosti eN začal utekať. eN za ním. Za Šaňom sa eN bežalo lepšie, ako za nikým, ale lepšie nikdy dlho netrvá. Šaňo sa rozhodol venovať svojej veľkej záľube počas behov mierečných, vykonávajúcej sa v drepe. eN samozrejme ďalej neutekal, ale ani neasistoval. Kráčal a čakal na vodiča. K eN kráčajúcemu sa pripojil Pefo sandálový. Kráčajúc vedľa seba debatovali a čakali na Šaňa. Chodník na ŠO má šírku pre dvoch bežcov. eN urobil medzi sebou a Pefom medzeru, aby mal kadiaľ stíhač Šaňo preletieť. Stíhač, ktovie prečo, namieril svoj stroj do 20 cm medzierky medzi Pefom a zásekom do svahu. Manéver nezvládol a stroj skončil na zemi. Motor nezhasol, následky žiadne. Oprášil sa a letel v čele letky ďalej. Asi po pol kole vyhnal debatujúcu dvojicu pred seba a mierne zaostal.

Šaňo dokončil 492-hý maratón. 22-v "odpočinkovom roku". Aj keď má zberačskú vestu voľnejšiu, ako pred rokom, NDC si dovoliť nemôže a ani nechce. Jednak naplánoval 500-vku na Košice, ale hlavne ešte nikdy maratón nevzdal. Škoda by bolo pokaziť si poltisícku NDC skratkou.

Juro Šerík ( 2:17:44 - 4. / 30km ) ladil počas 5. ČH motor na Rajecký maratón. Chce sa pri premiére na trati medzi z Rajca do Čičmmian a späť vytiahnuť.

Juro vie čítať eN myšlienky. Uhádol, ako nazve túto story. Hádal ľavobrehá, čo hodnotíme ako správny tip.

Bežal rovnomernejším tempom, ako Pefo, ktorý mu nechával náskok a potom ho dobiehal. V jeho poslednom kole preletel vedľa Pefa s eN tak rýchlo, že ho Pefo nedobehol. Juro je pretekár a nechcel, aby ho Pefo dobehol.

Pri jednom z predbiehaní oznámil eN, že odhalil záškodníka, čo vytrháva kamene s naznačenými metrami. Verili by ste, že to je Šaňo? Na vlastné uši počul, ako Šaňo povedal, „Idem vyhodiť kameň." Šaňo sa potom samozrejme vykrúcal, že myslel kameň z maratónky, ale my vieme svoje. Chcel kameň posunúť bližšie k cieľu.

Juro ho za to potrestal. Akože omylom mu prekotil pivo pod stolom, bez ktorého je Šaňo, ako Jánošík bez opasku. Nechtiac tým pomohol eN. Je tiež bez opasku a Juro spravodlivo sily vyrovnal.

Zdeno Bičár ( 56:50 - 6. / 10km ) je ďalšia tvár, ktorú eN nepoznal a už pozná. Utekal 10 kôl. Päť z z nich za eN, potom ho predbehol, ale z radaru nezmizol. eN to spomína preto, lebo upravil podľa Hamburgového pravidla "Ja ho, on ňa" jeho čas. V oficiálnej výsledkovej listine, ktorú Pefo odovzdal eN, bol pôvodný čas 56:50 prepísaný na 46:50. Na počiatku bol ten správny čas. Nevieme, kto ho opravil, ale oprava správna nebola.

Anton Greguš ( 60:00 - 7. / 10km ), pre eN rovnako nová tvár, utekal spolu so Zdenom až pokiaľ nedobehli eN.

Zdeno eN predbehol, ale Tóno nie. Zastavilo ho brucho. Všimol si to aj Šaňo, ktorý po behu skonštatoval, že bruchu nerozkážeš. Pár krát sa stalo, že musel z trate odskakovať pár desiatok metrov pred cieľom. A tiež iba pár krát, zo 492 Šaňových pokusov sa stalo, že neodskočil ani raz. Bruchu jednoducho nerozkážeš.

Tóno prišiel na ŠO až po fotení. Aby mal eN pravdivú fotografiu, musel trochu klamať a Tóna na ňu prilepiť z inej. Aj firemná tabuľa je z inej, lebo na pôvodnej sa leskla a bola nečitateľná.

Všetko ostatné na fotografii a v Ľavobrežnej story je pravda a nič viac ako pravda. Tlsté eN nôžky nevynímajúc.

Zapísal eN 3. 8. 2008