zľava: András, Marián, Miro, Petr, Števo, Jiří, Evka, Pefo, Leszek,
 Šaňo, Jarda, Jožo, Mirek, Ondro, Gabo, eN, Dan.
foto: dao

4. Prievidzská Chodba - Prievidza, 14. 2. 2009. 

Výsledky

Pokus vyspovedať sa Nástenke za krádeže Chodby na oslavu 300-vky sa eN hrubo nevydaril. Preto:

Sorry všetci, ktorí Chodbu pripravovali, ktorí pomáhali počas jej priebehu a sorry všetci pozvaní. 

Bolo mi veľkou cťou pripravovať a utekať 300-stý maratón v tak vyberanej spoločnosti. 

Zostávam Vašim veľkým dlžníkom.

eN 

Snáď oslovení eN do bažín, ako prostoreká Nástenka, nepošlú.

Zapísal eN 16. 2. 2009

Marián Kalabus, hlavný rozhodca 4. PDCH, je zememerač. eN využil jeho prítomnosť a poveril ho zodpovednou úlohou, zmerať trať. eN, napriek tomu, že v noci nespal, si meranie zeme nenechal ujsť. 

Meralo sa optickým zariadením. Výsledok merania znížil mierečné kvórum kôl z 312 na 311 kôl. 

Štartovalo sa z čiary cieľa, teda sa bežalo 42,199 metrov. Štyri metre venovala pätnástka chodbových bežcov na bežeckú charitu. Presné čísla a plán trate zverejníme, keď Marián vypracuje certifikát. 

eN pripravil hlavnému rozhodcovi krušné chvíľky, keď v odbehnutých kolách nastal hokej. Marián prehľad nestratil a v prípade nejasností radšej nechal bežať o kolo, dve navyše. Až doma zapísané medzičasy podrobne zanalyzoval a vtlačil výsledkom pečať smeroplatnosti.

Zvýšený počet bežcov zvyšuje pravdepodobnosť pádu z mierečného neba. Chodba je beh Hamburgového typu. Skratku NDC ( nedobehol do cieľa ) nepozná. Ak bežec odštartuje, tak je jeho cieľ tam, kde skončí. 

Evka Seidlová ( NNŠ - modrá obrátková méta ) odštartovať nemohla. Ráno ju prezidentský vodič z prezidentského paláca v Tlmačoch naložil do auta s miernou horúčkou a zachrípnutú. 

Po chodbovej šichte, keď pomáhala podávať pretekárom občerstvenie a robila obrátkovú métu, (každú hodinu sa menil smer behu) ju priviezol vodič k palácu zachrípnutú, ale s horúčkou vysokou. 

Evka špitla, že ešte v živote sa nebola na maratón iba pozerať. Chodba je prvý, ktorý sledovala ako obsluhujúci personál. A obsluha, ktorá vie čítať myšlienky. 

eN požiadal Evku o fľašu a celé kolo si vyčítal, že jej nepovedal, aby mu podala aj gél. Keď obehol kolo, čakala ho Evka nie len s fľašou, ale aj s otvoreným gélom. 

Tým že Evka neutekala, ušetrila eN jednu prehru s ňou. Evka priniesla eN hodiny, ktoré ukazujú Tlmačský čas. Ten je cca o desať minút pred časom eN. Presne o toľko by eN prehral, keby Evka Chodbu utekala. Je cieľom Tlmačský a eNský čas zrovnať. 

Barcelona je eN cudzia, v Bratislave bude Evka za udavačstvo prikutá k štyrom hodinám, žeby Furča?

Jozef Ištok (1:52 - 15./22,5km) vedel niekoľko dní pred štartom, že celý maratón boľavá noha odbehnúť nedovolí. Ale chcel tričko, tak sa na štart postavil.

Začiatok bežal s eN. Pred 5 kilometrom zmizol a o pár minút sa objavil s lýtkom v elastickom obväze a pokračoval v behu. Potom si obväz premiestnil na koleno a pokračoval v tempe, akým bežal s eN prvú päťku. eN už bežal pomalšie, lebo úvod trochu dosť prekopol a klesal na trvalo udržateľné tempo. Kolá, ktoré Jožo stratil mumifikovaním boľavej nohy bezmála po métu 1/2M získal od eN späť. 

Jožo sa podieľal na príprave Chodby a pohostení pretekárov. Škoda, že mu zranenie nedovolilo zapísať si druhý Chodbový maratón.  

Jarda Šašek (2:17 - 14./24,2km) mal na Chodbe premiéru vďaka divokej karte za dopravenie Českého zberačského kráľa. 

Po 23km utekal rovnomerne ako hodinky, potom ho zastavil hit sezóny, lýtko. Po 24-tý km sa pokúšal presvedčiť ho, aby spolupracovalo, márne. 

Jarda Chodbu nedobehol, ale funkciu vodiča kráľa Jiřího z Přerova si splnil zodpovedne. České dráhy nie sú príliš spoľahlivý spolok. Jirko sa o tom minulý rok pár krát presvedčil, keď ho na plánovaný maratón dráhy nedodráhovali.

Gabo Kováč ( 2:43-13./ 29,7km ) sa ku Chodbe správa veľmi ústretovo, Chodba k nemu naopak kruto. 

eN bol pripravený na počiatočné tempo 5min/km. Že nebude trvalo udržateľné vedel, ale prehrával s Gabom po Garáži 0 : 1. Chcel to na domácej pôde zrovnať. Za 5min/km to Gabo rozbehol v Garáži a eN po 10km prekotilo.  

Lenže Gabo Garážové tempo na Chodbe výrazne pritvrdil. eN aj bez POLAR-neho kamoša rozpoznal, že čo je moc, to je príliš a nechal Gaba Gabom. Chcel bežať za každú cenu pod štyri hodiny. Gabove tempo bolo voľnou vstupenkou k veľkým problémom v závere. Evka Seidlová by povedala, že letel ako šárkáň. 

Vnútro Gaba to pociťovalo podobne ako eN. Po 20km sa začalo búriť a tesne pred 30-tym km vyhlásilo generálny štrajk. Gabo musel skončiť.

eN si už s Gabom stihol vymeniť pár mailov. Zhodli sa, že 15 kapríkov v chodbovom rybníčku je viac ako dosť. Kombinácia lenivých kapríkov s rýchlymi šťukami tiež neprispieva k bezpečiu rybníkovej premávky. 

Gabo sa sťažoval, že nemal informácie o tom, ako rýchlo uteká. Pravda je, že eN omylom natiahol do TOŠIBY nesprávny súbor, ktorý kilometre a čas nezobrazoval. 

Pravdou je aj to, že táto informácia mohla bežcom chýbať. Ale Gabovi nie. Veď má POLAR-neho priateľa oveľa múdrejšieho ako eN. Ukazuje aj odbehnutú vzdialenosť. A samozrejme ukazuje TF. Na optimale tempo postačuje simply number - TF. Ale km a čas na tabuli svietiť mali. Na tom sa eN s Gabom zhodnúť dokážu. 

Nezhodnú sa na riešení. Gabo ho vidí v plnoautomatickej časomiere. eN nie. Predstava, že si dvanásť obstarožných pánkov zadováži na svoje stretnutie meranie času a počítanie kôl za cca 30 000 CZK je mu dosť vzdialená.

Ale Never say never. Predstava, že sa 15 obstarožných pánkov oblečie do parádnych dresov, mu bola kedysi vzdialená ešte viac.  

Radšej sa zamyslime nad súbojom. Problém. Čo so súčtom časov, ak sa vyskytne NDC? Gabo povedal, že kontumácia 15 minút. eN to vylepšil. NDC vymaže jeho držiteľovi prípadný náskok v súčte časov. Ak náskok nemá, tak nič. Súper získa iba bod.

Gabo - eN 2009
č.   akcia Gabo eN  skóre
1.   České Budějovice 3:59:28 4:18:41 1 : 0
2.   Prievidza NDC 3:53:46 1 : 1
 

 čas spolu: 

8:12:27 8:12:27  1 : 1

Po druhom kole duelu 2009 je to 1 : 1 a časy sa zrovnali. Ďalšie kolo? Nevieme, neplánujeme. Termín určí Doba. Ak zavelí, nastúpia do ringu.  

Vláďa Sandokan Pastrňák patrí tiež do sekcie padlých anjelov. Bol nominovaný ako hlavní rozhodčí. Jeho úloha znela: počítať kolá iba Danielovi. Lenže nespoľahlivé České dráhy sa zdráhali hlavního sudího dodráhovať do Kysuckého Nového Mesta, odkiaľ by ho už Pefo do Prievidze dopravil.

Sandokan zostal visieť na trati, lebo dráhy meškali. Hlavný rozhodca si musel poradiť bez pomoci hlavního rozhodčího. Neváhajme povedať, že České dráhy sú veľmi nespoľahlivý spolok.

Zapísal eN 17. 2. 2009

Niekomu sa možno bude zdať prirovnanie titán máličko prehnané. Nám ani trochu. Výkonnosť dvojice, ktorá vystúpila z Chodbového kolotoča ako prvá a nepatrila medzi padlých anjelov, je v porovnaní ostatnými kolotočujúcimi sa o toľko vyššia, že titán je na mieste.

1. Daniel Orálek - 2:41:59 ( MRT - +2:39 / 1.,  vek. - 2:39:23 / 2. ) 
5km 10km 15km 20km 25km 30km 35km 40km 42195
18:35 36:57 55:27 1:14:49 1:34:17 1:53:05 2:12:36 2:33:22 2:41:59
18:35 18:23 18:30 19:22 19:27 18:48 19:32 20:46 8:37
3:43 3:41 3:42 3:52 3:53 3:46 3:54 4:09 3:55

Farebný papierik bez uvedeného času, lebo nebola potvrdená jeho smeroplatnosť a rudé bavlnené tričko s osobami a obsadením štvrtého dejstva mierečnej veselohry zabudol Dan v škole.
Strážime, pri najbližšej príležitosti odovzdáme
.

Chodba je podľa eN skôr recesia, ako riadny šport. Len taký nezáväzný mierečný "fudbálek" starších kamarátov. Že si s nimi prišiel "začutať" 

Daniel Orálek, tretí na M-ČR 2008 v maratóne, s aktuálnou maratónskou výkonnosťou pod 2:30 a zároveň najlepší český ultravytrvalec ČR, je pre eN najlepší "fór" 4. PDCH.

O Danovej uchopiteľnosti eN písal v súvislosti so ziskom titulu Český vytrvalec 2008, ktorý mu udelil behajko. Tam bude mať príčinu aj jeho Hamburgovské utekanie po Chodbe. 

Pravidlo žiadne ceny platilo. Pravidlo žiadne štartové poplatky pre Dana nie. Musel si Chodbovú adventúru odpracovať, čoby oficiálny fotograf. A bezplatne nedostal ani dres č. 1. Škoda len, že štartovné zinkasoval niekto iný ako firma, ktorá Danov dres vyrobila a darovala mu ho. 

Daniel Orálek                                                       16. február 2009 10:18

Chodba byla velký zážitek a dobrý trénink. Nemluvě o občerstvení a posezení po závodě - všechno zaslouží hodnocení 1+. Výborně zorganizováno.

Z hlediska běhu byly pro mě největším problém ty zatáčky. Chodidla, zvláště to pravé, bolely a pálily už po 50 kolech. Měl jsem strach, že se to zhorší, ale změna směru tomu pomohla a pak už jsem si říkal "už jenom 70 (60, 50 ...) koleček do cíle". 

Překvapením byly namožené šlachy, které končí na holeních, ty jsem zjistil až když jsem odcházel k autu. Dobrá zpráva je, že dnes už mě nic nebolí.

Předbíhání mi nevadí - v Brně běhám hodinovku na dráze, kde bývá na startu i 80 lidí. Pravda je tam o trochu více místa, ale zas tak velký rozdíl to není. 

Všichni se na Chodbu přišli proběhnout takže jsem se snažil běžet co nejvíc bezkolizně a někoho neporazit. To vyšlo až na nějaké drobné dotyky rukou.

Mým osobním problémem byl potom tradičně žaludek, jehož stav byl ke konci značně vylepšen nemožností si odplivnout. To bylo odměněno v posledních kolech silným dávením, kdy jsem se musel uchýlit na krátkou zastávku na WC.

Že ten souboj byl až tak napínavý, jsem vůbec netušil. Jinak bych na konci zatlačil víc.

dan

P.S.

Než jsem vyjel z Prievidze, tak mě zastavili policajti za projetí stopky. Světelná křižovatka měla vypnuté světla a tak začala platit stopka vedle. Nojo jenže byla tma, já sledoval navigaci, silnici, poslouchal Nohavicu a tak jsem mohl akorát říct, že jim to věřím, protože já jsem žádnou stopku neviděl. 

Věnoval jsem jim do státního rozpočtu 32 €, když se mi nepodařilo jim vnutit slovenské koruny, které jsem asi z nostalgie měl v peněžence.

O problémoch so žalúdkom sa eN bavil s Danom v Garáži. Nestihol to ešte v nedokončenej story z Garáže vyklebetiť, povie to teraz.

Ide o výhradne mierečnú galibu. Nemá s ňou problémy na kratších, ani na dlhších tratiach. Iba maratón je tou vražednou kombináciou trvania zaťaženia a intenzity, ktorá mu žalúdkom krúti. Konzultuje s lekármi, ale "jádro pudla" sa im odhaliť nedarí. Jediné riešenie, ktoré Dana napadá je, prestať behať maratóny. Vyliať so špinavou vodou mierečné dieťa? To neznie ako najoptimálnejšie riešenie.

Rozptyl tratí v Danovom pretekovom portfóliu (od 5 km po 48 hodín) je dostatočne široký, aby vedel mierečnú dieru zaplniť. 

Zaplniť mierečnú dieru po Danovi, by bolo zložitejšie. Keby sa to riešilo tak jednoducho, ako vyriešil eN príčinu Danovej pokuty, to by bolo. 

Danov žalúdok naplánoval odbočenia z diaľnice Chodby na odpočívadlo WC rovnomerne v prvej  a druhej polovici behu. Preto si k celkovému víťazstvu pripísal víťazstvo v Majstrovi rovného a zrýchleného tempa a aj v Majstrovi rýchlej fotografie.

Aby sme názorne dokumentovali to, o čom hovoríme, ponúkame obrázok pod týmto odstavcom. 


foto: Jožo Ištok

Dan uteká pred Petrom Hrčekom. Ponurý obrázok zhotovil trochu menej zručný fotograf, fotomašinkou eN o hodne horšou, akú má Dan.

Chodbová atmoška na Jožom obrázku nechýba. Chýba však akákoľvek iná informácia. Vedeli by ste, čo sa na obrázku deje, keby sme Vám to neprezradili?

Dan robil obrázok svojho prenasledovateľa, tiež v protisvetle, necelých 10 metrov pred dobehnutím Pefa do cieľa. Dokázal to iba 29 sekúnd po tom, ako prebehol cieľom sám. Veľmi pohotového oficiálneho fotografa mala 4. PDCH.

Už vidíme tie nechápavé pohľady. Pefo predsa podľa výsledkov dobehol za Danom iba dve, nie 29 sekúnd. Vysvetlíme, čo že sa to udialo.

Počítací systém kôl z dielne eN nedovoľuje prezerať zapísané medzičasy v priebehu preteku. 

Hlavný rozhodca vypozoroval, že nie je v počte kôl všetko s kostolným chodbovým poriadkom. Nechal prvých dvoch bežať o kolo navyše. 

Po pretekoch, keď nazrel do poznámok TOŠIBY zistil, že Pefo bežal o kolo viacej, ako Dan. Do posledného kola vbiehal tesne za Danom. Našťastie. 

eN nevie, ako by to s Mariánom riešili, keby Pefo už bol pred Danom. Meniť poradie po pretekoch nie je voda na mlyn vierohodnosti. 

A už vôbec nevie, čo by sa na Chodbe dialo, keby rýchli borci vedeli, že rozdiel je o kolo menší, ako sa nazdávali. Obaja mali na zrýchlenie. Únava pomalším bežcom však otupila zmysly. Pratanie sa stranou by už nebolo také pohotové, ako na začiatku. Bol by to Chodbový masaker.

2. Peter Tichý - 2:42:01 ( MRT - 2. +3:59,  vek - 2:38:07 / 1. )
5km 10km 15km 20km 25km 30km 35km 40km 42195
18:38 37:14 56:00 1:15:00 1:33:30 1:53:06 2:13:35 2:33:40 2:42:01
18:38 18:36 18:46 19:00 18:29 19:36 20:29 20:04 08:21
3:44 3:43 3:45 3:48 3:42 3:55 4:06 4:01 3:48

Peter Tichý má vlastnosti bojovníka, ktoré sa nedajú naučiť. Buď sa s nimi narodíte, alebo ich nemáte. Je muž okamžiku. Vie sa naštelovať na tú pravú chvíľu a podať v nej 120%-ný výkon.

A pritom jeho súboj s Danom nebol vôbec v pláne. V pôvodnej zostave pozvaných nefiguroval. Bol totiž na Chodbovej čiernej listine. Dva krát dostal pozvánku a dva krát ju nevyužil. Do tretice ho eN už nevolal.

Ale eN by klamal, keby tvrdil, že nešpekuloval, ako Pefa z čiernej listinu vygumovať. Pomohol Pepa Kubále, ktorý zredukoval počet štartov a cestovanie do Prievidze ho odradilo. Pomohol aj Ondrej Hanzlík, ktorý v Garáži nebežal Sub3. Preto eN vyzval Pefa, čoby vlajkovú loď SZM, aby na tri hodiny zaútočil.

Ako na truc, pár dní pred štartom na Pefa začala liezť chrípka. Nasadil silnú cesnakovú kúru. Priotrávil cesnakovou arómou celú svoju rodinu, ale zbraňové Sub3 systémy udržal v bojaschopnom stave. 

Pred štartom preberal s eN taktiku a veril si. S Danom v maratóne ešte neprehral. Cítil sa dobre a bol pripravený na 120%-ný výkon. Urobil ale jednu závažnú chybu. Na indoor maratóne obul outdoor BO. Top bežec SAUCONY teamu obul NB!!!

Keď eN počul aký buchot vydáva na linoleu tvrdý dezén, vedel, že Pefo chyboval. V teréne majú Pefove NB určite vynikajúcu trakciu, ale na Chodbu sa nehodili.

V zákrute za občerstvením niekomu vyšplechlo z fľaše trochu ionťáku. Kým to pozorné dievčatá stihli utrieť, Pefove smädné podrážky zatúžili piť. Na vode trakcia klesla, nasledoval nekontrolovaný šmyk a rana ako z dela. Pefo ľahol a narazil do dvier triedy.

Slabé povahy také niečo odradí, alebo aspoň rozhodí. Pefo vyskočil a bežal ďalej. Ale NB sa asi nahnevali, že sa nestihli napiť a začali útočiť na Pefove chodidlá. Až vtedy si odpadlík spomenul na SAUCONY. 

Na cieľovej Pefovej fotografii sedí v ľavom rohu Maťo Urbanovský. Ten priniesol zo šatne správnu značku BO, ktorú mal mať Pefo na nohách od štartu. 

Po behu Pefo už vedel, že nezvolil správne. Cítil, ako sa mu v širokých NB začína na chodidle robiť pľuzgier. Keby neprezul, asi by nedobehol.

Problémy, ktoré pomalý eN nepozná. Chodba je sálový maratón. Rýchli bežci už musia čerpať rozumy od basketbalistov. Tejpovať členky a exponované miesta chodidla chrániť pred pľuzgiermi leukoplastom. 

Pefo utekal nad očakávanie dobre. V závere pôsobil živším dojmom ako Dan. Všimol si to aj vekový nôž a upravil mu čas tak (2:38:07), že sa stal víťazom poradia vekom rezaným. Aspoň jedno víťazstvo zostalo na pravom brehu rieky Moravy.

Sub3 bola pre Pefa smiešna úloha. Ale kto už mal konečne na AASR09 rebrík prišpendliť výkon začínajúci dvojkou? Pred Bratislavou, ktorú má v pláne utekať, zaznel z Chodby veľmi nádejný tón. 

Chodbou začína Pefo odčiarkávať poslednú 25-ku akcií k prvej stovke. 76-tu akciu a 40-ty maratón odviezol z Prievidze do Kysuckého Nového Mesta dobre zakonzervované soľou v drese č. 2.

Autentické slová druhého muža na 4. PDCH Vám prinesú studené vodičky Kysuce.sk, alebo kliknutie myšou na myš. 

Ak tam už budete, všimnite si na unikátnej fotografii žiaru, ktorou oslňuje svet gebuľa nemeNovanej 13-ky. Tak žiari z čelenky hviezda jasná, ergo logo menovanej firmy TIGA. 

V štvrtom pokračovaní mierečnej veselohry PDCH hral Pefo rolu Pefa Dvojolympíjskeho. Existujú myšlienkové prúdy, zľahčujúce účasť na OH. Nič výnimočné v tom nevidia. Asi preto, že nikdy sa im na OH kvalifikovať nepodarilo. Povedať, že účasť na dvoch OH nie je povšimnutia hodný jav, môže iba ten, kto štartoval na OH tri a viac krát. Ten to ale nikdy nepovie. Pozná, koľko síl stojí čo i len jediná účasť. 

Zapísal eN 18. 2. 2009

Chodbou začína Pefo odčiarkávať poslednú 25-ku akcií k prvej stovke. 76-tu akciu a 40-ty maratón odviezol z Prievidze do Kysuckého Nového Mesta dobre zakonzervované soľou v drese č. 2.

Skočte si na 50 sekúnd do biografu, zatiaľ pripravíme ďalšie hovory.

Vítame Vás späť v kráľovstve hovoreného, ergo písaného slova. Kino sa dopustilo obrovskej umeleckej skratky. 

Tak hlboký poklesok si na Nástenke musíme, lebo chceme v pokračovaní tejto story odpustiť.

Ale v novinách sa bez skratky nepohnú. Pekne, aj napriek  skratke o Chodbe píše v okresnom týždenníku Prieboj Braňo Bucák

Za rýchlou dvojicou bola vyše 20 minútová diera. Prenasledovateľov po horúcej stope titánov viedol zelený dres s veľkou trojkou. 

3. Ondrej Hanzlík - 3:04:29 ( MRT - +6:39 /  3.,  vek - 2:46:44 / 3. )
5km 10km 15km 20km 25km 30km 35km 40km 42195
20:55 41:42 1:02:48 1:24:09 1:45:56 2:07:41 2:29:26 2:52:41 3:04:29
20:55 20:47 21:06 21:21 21:47 21:45 21:46 23:14 11:48
4:11 4:09 4:13 4:16 4:21 4:21 4:21 4:39 5:23

Ondrej Hanzlík prvé tri Chodby vyhral. To, že v 4-tom dejstve Chodby budú hrať rýchlejší herci, eN s Ondrom pred pozvaním titánov prekonzultoval a domáci bežec nenamietal. Ale vyplynula z toho situácia, akú Ondrej nemá na domácom okruhu zažitú. Nemyslíme iné, ako prvé miesto. Myslíme predbiehanie.

Doteraz Ondrej na Chodbe riešil iba problém, ako predbiehať. 4. PDCH ho postavila pred rovnaký problém, ale v opačnom garde. Aký postoj zaujať k tomu, keď bude predbiehaný. Ondrej, ako v každom maratóne, plánoval utekať Sub3. Vedel, že v konečnom účtovaní bude potrebná každá sekunda. 

V príprave taktiky si spomenul tartanové NMnV a Joža Zeleníka, ktorý si držal vnútornú dráhu a neuvoľňoval ju. 

Je to legitímne právo každého pretekára, ktoré je v zhode s pravidlami. Nemožno nič namietať. Tak reagoval eN, keď ho sa Ondrej pýtal, čo na jeho taktiku povie. Akurát poradil, aby to pred štartom povedal rýchlej dvojici, aby chlapci vedeli reagovať.

Ondrej im to nepovedal, lebo taktiku "neUHNIvania" nakoniec nepoužil. A to je tá spomínaná nezažitá situácia. Keď videl, že sú rýchli chlapci za ním a pred ním pomalí, zrýchlil, aby predbehol pomalých skôr, ako jeho rýchli. A to robiť nemal. 

Po 150-tich minútach začal pociťovať neblahé následky 35km dlhého fartleku. Medzičas mal presne podľa plánu, ale spotreba paliva výrazne prekročil. Cítil, že by bolo veľmi tvrdé remeslo, vyčarovať z toho Sub3, tak pridržal kone a sústredil sa na udržanie si pozície, ktorú mu eN na tričko vyveštil.

Chodba z Ondrejových krídel veľa peľu nesfúkla. Bola súčasťou prípravy na Bratislavu, kde má v pláne nesplniť to čo od neho organizátori, čoby od udavača očakávajú. 3:00:00, ktorý mu dali do popisu práce, sa mu máli. Ondrej je úderník. Plánuje utekať za 2:59:59.  

4. Miro Šorek - 3:08:00 ( MRT - +7:38 / 4.,  vek - 2:52:55 / 4. )
5km 10km 15km 20km 25km 30km 35km 40km 42195
21:22 42:45 1:03:59 1:25:21 1:46:57 2:09:18 2:32:52 2:57:40 3:08:00
21:22 21:23 21:14 21:21 21:36 22:21 23:34 24:47 10:20
4:16 4:17 4:15 4:16 4:19 4:28 4:43 4:57 4:43

Miro Šorek sa dostal do štartovej listiny len vďaka Handlovskej rotácii kádrov. Vystriedal Joža Spišku

Kritiku Londýna a Chodby, že ho nechcú čoby bežca, môže smerovať iba za kanál. Chodbu už utekal. Odnáša si z nej zážitky vpité do dresu č. 4. Nezabudnuteľný zážitok si z Chodby odnieslo aj jeho chodidlo. Na pľuzgier veľkosti mexického poldolára určite dlho nezabudne.

Ten spôsobil, že po 30km už nemohol do zákrut nabiehať bez bázne a hany. Musel prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu a povahe chodidla.

Miro tiež patrí do skupiny Bratislavských udavačov. Upísal sa 3:15-ke. Tempu, vzhľadom na Chodbový čas, javiacej sa ako prechádzka popri Dunaji. Ale každý maratón je iný. Až "hin pri Dunaji sa hukáže". 

Miro hral v mierečnej komédii 4. PDCH postavu horala. Nie náhodou. Na Silvestra 2008 zaokrúhlil počet výbehov na Malý Gríč na 1000! A kým svitla Chodbová sobota, pridal ďalších 11. Sľúbili sme Diplom, treba nám sovo dodržať.

Chodba zmnožila počet akcií v Mirovom akciopise na 63. Tento počet mu povoľuje obhospodarovať 65-tu priečku rebríka SZM.  

Druhá skupina sa pri prenasledovaní už musela spoliehať na iné zmysly, ako je čuch. Stopa titánov, ako aj prvej skupiny prenasledovateľov im vychladla. O čo menej sa mohli spoliehať na čuch, o to viac využívali zrak. Rýchle kvarteto ich podchvíľou predbiehalo.

5. Petr Hrček - 3:42:36 ( MRT - +13:30 / 6.,  vek - 3:22:58 / 6. )

5km

10km

15km

20km

25km

30km

35km

40km

42195

24:23

48:37

1:13:25

1:38:53

2:04:47

2:31:19

2:59:04

3:28:51

3:42:36

24:23

24:14

24:49

25:28

25:54

26:32

27:45

29:46

13:45

4:53

4:51

4:58

5:06

5:11

5:18

5:33

5:57

6:16

Petr Hrček sa s tým v sezóne 09 nepára. Zbiera o sto šesť. Tak riekol Behajko. Ale Behajko nevie všetko. Péťa tajič pred ním niečo určite tají. Podľa nás zbiera o sto sedem.

Nemáme kde zistiť presné číslo. 100 maraton klub ČR nielen že tají, ale nás priam zavádza. Asi budeme musieť vydať Nástenkový rozkaz, aby Petr informoval aspoň nás. Aj keď patrí k iným ozbrojeným silám, všetci sme predsa NATO.

Petr je znalec ubytovaní v Európe. Na väčšinu cien ubytovania, ktoré eN pretáčajú panenky hovorí, že "levné". Iba raz od neho eN počul, že "za ty peníze to nestálo". Predstavte si, pomer cena/výkon ho sklamal práve na eN planéte. Hotel Hubert ho nepotešil, zahájil bojkot. 

O rok do Prievidze neprišiel, čím mu vážne naštrbil finančnú rovnováhu. Tento rok Prievidzu navštívil, ale dve noci strávil v penzióne Chodba na Dobšinského 5. Izba veľkosti jeden ár, Chodba vzdialená iba pár krokov, pohostinný personál. Tým zasadil Hubertovi úder, ktorý už nerozchodil. Vyhlásil bankrot a zanikol. Hubert už "není".

Petr máva permanentne kalibrované mieridlá na 3:30. Málokedy začína rýchlejšie. Na 4. Chodbe bolo "málokedy". Prilepil sa na Gaba Šárkaňa. eN rýchlo vypozoroval, že na to, aby sa viezol v tak svižnej skupine, je príliš slabý v páse a opustil ju.

Petr to vypozoroval o hodne neskôr. 15 km fujazdil s Gabom, potom 10 km sám, v tempe s 3:30 ešte sa rýmujúcom. Ale potom už každú 5ku o minútu spomalil. Dokonca v ôsmej a krátkej bol pomalší ako eN! Dávno sa nestalo, čo bývalo pre pár sezónami pravidlo, aby komik behu utekal v závere rýchlejšie ako Petr.

Ale náskok, ktorý si vybudoval v úvode, to zďaleka neohrozilo a Petr si dobehol po eN prejudikované piate miesto. 

Prvých piatich eN tipoval správne, ale doma bol zlým prorokom.

6. Miro eN Kriško - 3:53:46 ( MRT - +10:20 / 5.,  vek - 3:25:39 / 9. )
5km 10km 15km 20km 25km 30km 35km 40km 42195
25:04 50:52 1:17:54 1:45:36 2:14:07 2:43:18 3:11:42 3:40:47 3:53:46
25:04 25:48 27:02 27:42 28:31 29:11 28:25 29:04 12:59
5:01 5:10 5:24 5:32 5:42 5:50 5:41 5:49 5:55

Miro eN Kriško si 13-ku pridelil úmyselne, aby niekomu smolu nepriniesla, ale zároveň dúfal, že mu prinesie šťastie. Priniesla.

Vzhľadom na výpadok ani nie tak tréningový, ( eN toho v tréningu príliš veľa nenabehá ) ako zberačský (spôsobený galibou s lýtkom) utekal blízko maxima.

Nemyslíme Maxima Gorkého. Chodba je predsa na Dobšinského. Myslíme tým momentálneho maxima.

Vážne sa obával, že 300-stý maratón pobeží štyri hodiny. Nestalo sa tak vďaka trinástke, alebo vďaka chybe, ktorú sám sebe napísal na dres? 

eN utekal a vždy keď si oblečie Chodbový dres č. 13, bude utekať za Českú republiku. A to si píšte, že si ho v Bratislave oblečie. Ale keď ho uvidíte držať sa za srdce, nezľaknite sa. To bude iba maskovať svoju "štátnu príslušnosť" pred Jožom Zeleníkom. Keď ide o roduvernosť, Jožo nepozná srandu.

Škoda, že eN nemal na Chodbe svojho POLARneho Švéda. Celkom by ho zaujímalo, ako tepal v prvej druhej prekopnutej päťke a potom po 30 km, keď dokázal, sám nevie z čoho, zrýchliť. 

Má podozrenie, že v tom majú prsty energetické gély fajnovej značky PowerBar. Zdá sa, že je v nich viac nádeje pre topiaceho sa, ako v endorfínových Penco vrecúškach rozširujúcich úsmev, ktoré si kupuje eN. 

Nebyť už tradičného daru od Petra Hrčeka, Penco hrany by narezávali ústa eN do širokého úsmevu aj na 4. Chodbe. 

Keď si niesol tri dávky na občerstvovačku, Petr sa udivene pýtal, či to plánuje všetko zjesť. Rozkaz Penco znel jasne: tri dávky. Toľko zvykne eN konzumovať. Ale PowerBar nie sú povery. Je to silnejšia sila. Stačili dve.

eN vedel, keď si prideľoval 13-ku, že pár nižších čísel predbehne. Ani vo sne ho ale nenapadlo, že skončí pred číslom 7.

Zapísal eN 24. 2. 2009

7. Štefan Ševčík - 3:54:22 ( MRT - +23:08 / 10.,  vek - 3:14:54 / 5. )

5km

10km

15km

20km

25km

30km

35km

40km

42195

21:57

45:31

1:10:13

1:35:16

2:02:31

2:31:31

3:04:10

3:38:39

3:54:22

21:57

23:33

24:42

25:04

27:14

29:00

32:39

34:29

15:43

4:23

4:43

4:56

5:01

5:27

5:48

6:32

6:54

7:10

Števo Ševčík, č. 7, disponuje mierečnou výkonnosťou cca o 30 minút lepšou, ako eN. Nastúpil do Chodbového ringu s taktikou rovnako legitímnou, ako hlúpou. 

Rozhodol sa, že porazí Ondreja Hanzlíka, ktorý dispnuje cca o 30 minút lepšou mierečnou výkonnosťou, ako Števo. Výsledok brilantnej taktiky bol neslávny. Slimák eN ho v závere predbehol. 

Števo sa dlho usiloval Chodbu utekať. eN mu to nakoniec umožnil a nie príliš peknej odmeny sa mu za to dostalo. Števo privliekol na Chodbu, čo na ňu rozhodne nepatrí. Tak, ako sa vyhýbame skratke vo verbálnej rovine v tomto Chodbovom príbehu, tak sa vyhýbali skratkám ( ktorých náznaky sa na Chodbe nájsť dajú) doterajší účastníci. Štefan toto tabu prelomil.  

Keď eN prvý krát uvidel, ako si to Števo se*e skratkou, domnieval sa, že má halucináciu z vyčerpania. Pustil to z hlavy. Ale o chvíľu to Števo zopakoval. 

eN nahlásil skratkára rozhodcovi. Tomu nedalo veľa práce, aby Števa vymákol a udelil mu žltú kartu. 

Linoleum na Chodbe je žlté. Žltá karta, napriek farebnej harmónii, na ňom pôsobí ako päsť na oko. eN nemá nič proti súťaživosti. Je korením športu. Ale dosahovať cieľ za pomoci podvodu je patologická úchylka. 

Počas vyhodnotenia požiadal Števo o slovo. Poďakoval sa eN za to, že mohol Chodbu utekať a nezabudol pripomenúť, že číta svätú Bibliu. eN sa obáva, že mu díleri viery predali "aušusové" vydanie. Prikázania zo Števovej Knihy kníh sa na neho nie veľmi lepia. 

Počtom odbehnutých maratónov sa Štefan blíži k stovke. Na rebríku SZM ho nenájdete. eN vie, že niektoré maratóny infikoval patologickou úchylkou. Presvedčenie, že sa Števo v posledných rokoch zmenil, sa rozpadlo. Chodba pretrela eN zrak. Niektoré veci sa žiaľ nemenia. 

8. Leszek Naziemiec - 3:54:42 (MRT - +19:58 / 8.,  vek - 3:54:22 / 10.)

5km

10km

15km

20km

25km

30km

35km

40km

42195

24:37

49:46

1:15:06

1:41:38

2:08:14

2:36:10

3:07:43

3:40:59

3:54:42

24:37

25:09

25:20

26:33

26:36

27:55

31:34

33:16

13:43

4:55

5:02

5:04

5:19

5:19

5:35

6:19

6:39

6:15

Leeszek Naziemiec, č. 12, držal eN v napätí, či príde. Niektoré veci sa našťastie nemenia. Leszek po roku štartoval opäť.

Tu si eN dovolí malé zamyslenie. Je dobré, že baby môžu behať? Potom utekajú. Daria ušla a vedľa Leszeka uteká iná. Zatiaľ iba pár koliečok. Ale bacha na prílišný nárast objemu a rýchlosti!

Leszek sa rozbehol ako k ohňu. Po 30-ty kilometer nakladal eN kolo za kolom. Viedol o nádejných 7 minút. V priebehu 10km o náskok stratil a eN ho predbehol.

Leszek bol najväčšia obeť krutosti bioelektronického zariadenia. Bežal v bežeckej nepohode päť kôl navyše. Ešte šťastie, že sa nahnevaný eN hnal za čitateľom Biblie a nabehol na Leszeka v závere viac kôl. 

Po učesaní výsledkov sa zistilo, že eN bežal navyše iba dve kolá. Keby sa uspokojil s náskokom jedno, dve kolá, tak by Poľská krv vyhrala. Ale nič by sa nebolo stalo. Číslo 12 je predsa pred číslom 13. Tak veštil eN. 

9. Mirek Krumer - 4:08:45 ( MRT - +16:37 / 7.,  vek - 3:22:51 / 6. )

5km

10km

15km

20km

25km

30km

35km

40km

42195

26:22

53:19

1:21:03

1:49:42

2:19:45

2:50:38

3:21:27

3:53:12

4:08:45

26:22

26:58

27:44

28:39

30:03

30:53

30:49

31:45

15:32

5:16

5:24

5:33

5:44

6:01

6:11

6:10

6:21

7:05

Rundr. Míra Krumer, č. 10, nebol v minuloročnej koži, kedy eN bez problémov nakladal mnohominútové klady. eN doktora behu predbehnúť chcel, aj ho predbehol, ale len naoko.

Pre eN je najsmeroplatnejšie poradie vekom rezané. V ňom bol Míra o tri minúty rýchlejší. Ani on sa neubránil príliš rýchlemu začiatku. Ale ten ku Chodbovému folklóru neodmysliteľne patrí. Rovnako aj nezverejňovanie časov ihneď po preteku. Prehrabávanie sa v časoch bioelektronického systému a hľadanie chýb nejakú hodinku zaberie. Napríklad Mirek bežal navyše iba jedno kolo. Bioelektronik ma pred akademickým bežeckým titulom väčší rešpekt, ako pred Leszekom. 

Zapísal eN 25. 2. 2009

10. Jiří Březina - 3:53:46 ( MRT - +23:27 / 9.,  vek - 3:25:18 / 8. )

5km

10km

15km

20km

25km

30km

35km

40km

42195

29:03

58:40

1:29:09

2:00:36

2:33:12

3:07:40

3:43:23

4:22:08

4:39:13

29:03

29:37

30:28

31:28

32:36

34:28

35:43

38:45

17:05

5:49

5:55

6:06

6:18

6:31

6:54

7:09

7:45

7:47

Jiří Březina č. 15, dobieha a zároveň je dobiehaný. Dobieha ku kóte 500 a dobieha ho 70-tka. Kedy a či vystúpi na kótu, Vám nikto presne nepovie. Chýba mu necelá dvadsiatka maratónov.

Spýtajte sa na to Českého kráľa zberačov a odpovie Vám, „Chtěl bych běhat do devadesáti. Ale či dnes přijedu domů, to nevím."

Kedy by ho mala dobehnúť sedemdesiatka, sa dá predpovedať ľahšie. Malo by sa stať 23. 4. 2009. „Ale či doběhne, to nevím," určite by našu predpoveď spresnil Kráľ Jiří z Přerova.

Jiřího eN občas nazýva rytier štíhlej postavy. Pokiaľ eN myšlienky neboli sústredené na dobiehanie skratkou účel svätiaceho Števa, hral sa, že je na módnej prehliadke a volil manekýna, ktorému dres najviac sekne. Vyhral Jiří. Nie nadarmo sú modelky vyziabnuté. Model najlepšie vyznie na štíhlej postave.

Najsam štíhlejšia "modelka" na Chodbe bol Dan. Modelingový konkurz nevyhral len vďaka eN chybe. Jeho jednotke by viac pristala veľkosť L. eN mu pridelil XL a tým ho pripravil o Miss Chodbové tričko. 

Dan je štíhly extrémne. Dres na ňom "třepetatal, ako košilela" z dielne Morgensterna. Aj takéto chyby robí "multierror geNerátor". 

Jiří generuje chýb rádovo menej. Aj preto v poradí vekom rezaným o 18 sekúnd komika behu predstihol. 

11. Šaňo Simon - 4:54:12 ( MRT - +53:10 / 12.,  vek - 3:55:13 / 11. )

5km

10km

15km

20km

25km

30km

35km

40km

42195

25:53

54:03

1:22:56

1:53:34

2:27:44

3:07:05

3:51:09

4:35:41

4:54:12

25:53

28:10

28:53

30:38

34:10

39:21

44:03

44:32

18:31

5:11

5:38

5:47

6:08

6:50

7:52

8:49

8:54

8:26

Šaňo Simon, č. 14, nie je v sezóne 2009 zdravotne fit. Unhošť mu načala lýtko, pred Garážou na neho zaútočila chrípka a na body viedla počas oboch memoriálov v Ostrave. Šaňo ich vynechal.

Ani pred Chodbou ešte nebo zdravotne celkom za vodou. eN si cení, že napriek tomu ju nevynechal. eN bol pri tom, keď na Chodbe Šaňo bežal štvorstý maratón, Šaňo bol na oplátku pri eN trojstom. 

Šaňo hneď vypozoroval, že mu bioelektronický počítací systém kradne kolá. Má POLARneho priateľa s dobrou pamäťou. Aj prezident má dobrú pamäť a nezabúdal každé kolo stláčať červený gombík. Napriek tomu sa bez protestov podriadil systému. Bežal podľa chybnej matematiky a bol z toho výsledok: Vot Stachanovec! Prekročil plán o štyri kolá, alebo o 542 metrov. 

Ani po odpočítaní nadplánu nie je Šaňov čas "rámčekahodný". Šaňo to vie a vie aj to, že bez adekvátnej prípravy to jednoduch nejde. 

Chodba je iba Hamburg. Čas je druhoradý. Treba dobehnúť a to Šaňo urobil. Na Chodbe získal 515-tu akciu a zároveň nestratil vieru, že budú aj lepšie časy.

V modelingovej súťaži získal Šaňo prvenstvo v súťaži "Miss meno". Šaňo Simon je krátke. Písmenám veľkosti balvanu, ktoré vyhútal nemeNovaný dizajnér, krátkosť ku*evsky svedčala.   

12. András Maczó - 5:18:23 ( MRT - +38:25 / 11.,  vek - 4:19:38 / 12. )

5km 10km 15km 20km 25km 30km 35km 40km 42195
30:20 04:09 1:37:02 2:11:23 2:48:59 3:33:06 4:16:20 4:59:28 5:18:23
30:20 33:48 32:53 34:21 37:36 44:07 43:13 43:08 18:55
6:04 6:46 6:35 6:52 7:31 8:49 8:39 8:38 8:37

András Maczó, č. 16, spoľahlivo nájde akýkoľvek mierečný bod v okruhu výrazne presahujúcom eN zberačské horizonty.

Dofrčal do Prievidze ranným vlakom, zalovil v databáze spomienok, aby bez blúdenia dorazil sám zo stanice na Chodbu, vyfasoval dres číslo 16, odkrúžil v ňom potrebný počet kôl (jedno navyše), získal akciu veľmi blízku, ak nie už za 500-vkou, zbalil dve PVC batožiny a večerný vlak ho odviezol späť do Budimpešťa. Aké jednoduché a zložité zároveň.

Andy má rád bižutériu v podobe pohárikov, medailičiek a všakovakej inej bižutérie, na ktorú eN nezvýšil čas. Vyrobiť ju pre Maratongyüujtes Attilája je pre eN úloha stála.   

Počas písania Octosin story si eN na okraj Nástenky značil poučenia z krízového vývoja Chodby. Nastal čas vyprdnúť sa na ne. Zbytočné je poučovať nepoučiteľného. 

O rok bude Doba úplne iná. Poučenia dovtedy zapadnuté prachom a sotva ich bude eN oprašovať. V súvislosti s Chodbou nie je nič isté. Ani to, či sa piata uskutoční.

Chodba je neskrotný živel, ktorý nebude nikdy pochodovať po rovnej čiare, ako by si eN prial. 

Vždy bude problém s bioelektronickým počítaním kôl. Plnoutomatický "Čipový superman" ho sotva niekedy nahradí. Smeroplatné časy nebudú nikdy známe ihneď po dobehnutí. Dokonca ani poradie, lebo o to ide až v druhom pláne. Patrí to k Chodbovému koloritu rovnako, ako snaha, aby sa všetci pozvaní kamaráti cítili na školskej Chodbe príjemne.

Tak namiesto poučovania radšej dobrú chuť.

Zapísal eN 26. 2. 2009

......................42195.sk............................................. 42195.cz......................