zľava: Jaro, Šaňo, Evka, Peter, David, Pefo, eN, veľmi pekný eN ruksak.
foto:
Samo Spúšť

ŽILINSKÝ HAMBURG 95/8 - Žilina, 5. 9. 2009.

 Výsledky

K príbehu zo ŽH95/8, Vás privádza zimomriavky navodzujúca čerstvá  jazva na predkolení a depresívne veršovanie na konci správy č. 1345.

Jazva, aj Múza Depka sú reálie ŽH, ktorý vôbec nebo taký, ako by sa mohlo zdať z tohto nie príliš šťastné intra. 

Bol rovnako unikátny. Ako každý ŽH pred ním a pevne veríme, že aj po ňom.

Postaralo sa o to Sedem mierečných, ktorí na Bôriku rozohrali divadelný kus O Snehulienke a šiestich trpaslíkoch. Snehulienku hrala

Evka Seidlová ( 4:03 - 1.). Tak sa vžila do role, až jej zostala pred štartom zima. Zvolila kostým, ktorý bol vo finále premiéry na Bôriku príťažou. 

Prvý krát v bohatej histórii ŽH ho poctila delegácia SZM na najvyššej úrovni. Prezident s eN sú v Žiline varení, pečení. Evke sa podarilo dostaviť až na 95. edíciu. Nie, že by mala voči Žiline výhrady. Problémom bol v logistike.

eN zachytil od Evky nejasný signál, ktorý mu Múza Depka rozšifrovala do spomínanej veršovanky. Nepovažujeme za potrebné sa v tom viac patlať, ale museli sme to spomenúť, aby sa Múza na eN nehnevala.

Evka utekala skoro polovicu trate s eN a doplatila na to, že je gazdiná. Neodolala volaniu stolčeka prestri sa. Ešte šťastie, že pri ňom nestojí plynový sporák. To by si trpaslíci pochutnali na obede a koláčoch. Evka by napiekla aj navarila.

Veľkú časť z náskoku, ktorý eN na Evku získal, prestála pri stolčeku. A bolo iba dielom náhody, že nestála o 12 sekúnd dlhšie. To by prišla o dámsky rekord ŽH. 

Starý, 4:04:02 držala od 2. 2. 2008 Iveta Kamenská. Od 5. 9. 2009 už patrí prezidentke SZM a znie 4:03:51. 

Prvý ŽH bola pre Evku 13-ta akcia v tomto roku a 185-ta celkovo. Ak sa jej podarí vyriešiť problém s logistikou, dámsky ŽH Sub4 na seba nenechá dlho čakať.

Tvorcom zápletky s jazvou je ohnutá železná trubka, na ktorej kedysi býval zavesený kôš na odpadky. 

Peter Tichý ( 2:58 - 1.), počas presunu na štart venoval väčšiu pozornosť značkám BO na nohách hercov, ako stavu a povahe vozovky, z ktorej trčala zápletka. 

Trafil ju predkolením. V momente celý zbledol. Bolesť ako sviňa. eN až zimomriavky po chrbte prebehli.

Keby bol stĺpik vyšší a Pefo ho s rovnakou razanciou trafil kolenom, má po sezóne. 

Zlé sa stane v okamihu. Našťastie sa bolesť podarilo Pefovi rozbehať.

A nie hocako. Nastúpil s fartlekovou myšlienkou. Štyri dni sa motal so štafetou nemenovanej zahnívajúcej politickej strany ako "žoldnier", za nie nezaujímavý peniaz. Nabehal kvantum kilometrov. Cítil, že potrebuje niečo rýchle, na zobudenie rýchlych svalových vlákien.

To sa mu najlepšie darí na Bôriku. Rozklusal, polietal sťaby "šárkaň" a keď mal za sebou 6 x km (po 3:28) a približne tucet dvesto metrových roviniek, zistil, že do mierečného počtu kilometrov mu veľa nechýba. Nevypol motory, dokrúžil a vydalo mu to na Sub3. 

Pred štartom Pefa ani vo sne nenapadlo, že 17-te výročie svadby bude oslavovať aj 84-tou akciou (9-tou toho roku). 

Je to tak trochu neplánované dieťa, preto na tempograf treba hľadieť s rezervou. Víťaz ŽH95/8 dokáže kresliť oveľa rovnejšie čiary, kopírujúce 3:30/km. 

Pefo - ŽH 75/8, 5. 9. 2009

5km

10km

15km

20km

25km

30km

35km

40km

42195

0:23:41

0:46:11

1:06:27

1:26:17

1:45:25

2:08:44

2:29:16

2:49:47

2:58:49

23:41

22:30

20:16

19:50

19:08

23:19

20:32

20:31

09:02

4:44

4:30

4:03

3:58

3:50

4:40

4:06

4:06

4:07

Pefo cibrí fazónku na Košice. Pochvaľuje si, že po dlhej dobe cíti pevný objemový základ, ktorý udrží aj smelší plán, v súvislosti s MMM. 

O aký sa jedná vieme, ale nepovieme, lebo bubon a zajac.

Zapísal eN 5. 9. 2009

David Nagy ( 3:27 - 2.), sondoval už dávnejšie, ako budú Hamburgy. V hlave totiž skrsla idea, že vstupiť do SZM stihne ešte v tomto roku.

Po ŽH95/8 mu chýba ešte šesť kúskov, čo nie je pre poctivého mierečného robotníka Davidovho formátu dávka nesplniteľná.

Ak nás AASR09 rebrík neklame, ma doteraz na konte 2009 sedem kúskov od 3:12 v Bratislave, po 3:34 v Rajci. ŽH mu pokazil priemer iba o minútu na 3:23. 

Z Bratislavy je to na Bôrik trošku od ruky. Preto sa vyhodnotenie v Kamélii konalo bez nového bežca v análoch ŽH a žiadne pikošky na neho nemáme.

Štart Davida nebol pre eN prekvapenie. Vedel, že sa má ukázať. Ale

Jaro Pavlacký ( 3:27 - 3.) sa vynoril z daždivého rána ako prízrak, ktorý poteší. Prifrčal zo stanice na cyklostroji. 

Bez cyklostroja by sa  z práce v Trenčianskych Tepliciach nestíhal dostať k vlaku v Trenčianskej Teplej. 

Od štartu bežal s Davidom. Spolu si odskočili mimo kurz. Spolu domýlili Šaňa, lebo si to nevšimol a myslel, že sú pred ním. Spolu dobehli aj do cieľa, ale nebežali celú trať spolu. Strednú časť Jaro zaostal, aby sa v závere na Davida dotiahol.

Jaro je unikát. Obúva kultový historický model BO z Partizánskeho. Jedná sa vskutku o historický kus. 

Svojho času si primát najrýchlejšieho mierečného bežca ČSSR v tejto BO strážil eN. Ale tie isté botky dnes, je rarita porovnateľná so živým brontosaurom v ZOO, ktorý vie aportovať.

Jaro beháva Hamburgy neútočne. Podľa eN mal sily na to, aby Davidovi v závere ušiel. Neušiel dobehol s ním.

V Kamélii s eN preberal záležitosti okolo Perly. Chcel by kúsok miesta na Nástenke, aby tam zavesil Rozpis 7. Maratónu Perly Karpát. S tým eN problém nemá. Kúsok miesta pre Perlu vždy nájde. 

Horšie je to s "neinternoidosťou" Jara. Pošle podklady. Poštou a rukou písané! To eN neteší ani trochu, ale poradil si už aj s horšími vecami.

Preberali aj Maratón na tartane v Novom Meste. Ticho a nič len ticho okolo neho. Jaro chce volať p. Predinskému, ale eN má dojem, že práve on stojí na neprajnej strane barikády. Od neho pochádza správa, že 1. Maratón na tartane nezvládol meranie časov, čo je kravina, ako voda v koši. 

Nakoniec sa Jaro s eN zhodli, že ak maratón byť má, tak bude. Jeho pamiatku si obaja uctili na Memorálom obrátky v Krakovanoch (ŽH95) tak, ako sa na mierečných bežcov patrí. Odbehli mierečný beh.

Jaro je zberačsky menej činorodý, ako býval, ale viac činorodý, ako je jeho brat Miro P. Zveľaďovanie súrodeneckého rekordu leží hlavne na Jarových pleciach.

Toho roku pridal k aktuálnemu stavu 266 akcií Jaro štyri a Miro jednu. Jaro je na rebríku SZM 14-ty (147), Miro 27_my (119).

Šaňo Simon (3:46 - 4.) je v laufe. Zhustil na prelome augusta a septembra štarty a výsledok sa dostavil. Druhý posun SB za sedem dní. 

Na prstoch jednej ruky nešikovného stolára by sa dali zrátať ŽH, v ktorých bol Šaňo štvrtý.

ŽH 95/8 medzi ne patrí. Sedem bežcov je počet väčší, ako obvykle a sedem mierečných bežcov je počet nevídaný. 

Počasie priam vyzývalo k osvedčenej taktike Delová guľa. Šaňo bežal s Davidom a Jarom. Potom chvíľu pred nimi a potom už za nimi. 

eN s Evkou predbiehal po 7km. Keď ich dobehol kúsok pred 20-tym km o druhé kolo, eN okoštoval, ako to máva vo zvyku, jeho tempo. Ešte bolo príkre, tak ho nechal, ale koštovkou sa vzdialil Evke. 

Neskôr Šano máličko spomalil a eN zrýchlil, tak si jedno kolo vzal od Šaňa späť. Ale tradičnú taktiku výrazného spomalenia Šaňo nepoužil a záverečné kolá utekal plus - mínus rovnako s eN.

337/25. To je číslo, s akým odchádzal Šaňo do kancelárie prezidenta SZM v Kamélii. Putovná štandarda zostáva u neho, lebo Evka dobehla až za ním. 

Šaňo sa po napísaní výsledkov zahľadel na úsek do konca roku 2009 a vidí tam stý ŽH. Čo už Šaňo vidí, to málokedy nezrealizuje. eN si bude musieť dobre pridŕžať klobúk, aby stíhal držať krok.

Traja bežci mali na Bôriku premiéru. Evku a Davida sme spomenuli, ešte nám zostáva pohovoriť o treťom. 

Peter Pavuk (4:08 - 6.) vyriešil logistický rébus za Evku. Nalodil ju v Tlmačoch a ponúkli eN, že  nalodia aj jeho, lebo pôjdu cez jeho planétu.

eN s láskou vytvoril mapu prejazdu Prievidzou a vyznačil miesto blízkeho stretnutia eN druhu. S láskou preto, lebo mu auto ušetrilo hodinu spánku. 

Bol poučený výrobou mapy pre Gaba Kováča. Vyznačil príjazd z Levíc od Handlovej a Gabo prifrčal od Novák. Evke poslal príjazd od Novák a hádajte odkiaľ z Levíc prifrčali.

Keď Evka zavolala z Handlovej, že o chvíľu sú v Prievidzi, eN si práve naberal do fľaše vodu. Handlová ho tak zaskočila, že schytil svoj veľmi pekný ruksak a frčal na miesto stretnutia. 

To že si nevzal fľašu s vodou ho netrápilo. Ale to, že si nepamätal, či vodu zastavil už áno. Vrátiť sa nemohol, lebo by nestihol byť včas tam, kde byť mal.

Vodovodný červík mu vŕtal v hlave tak intenzívne, že musel po zvítaní otočiť výpravu presne opačným smerom ako je Žilina a ísť ho domov z hlavy vyhnánať. 

Keď ho zlostne hodil do suchého umývadla pod zavretú vodovodnú batériu, červíka sa mu hlúpo škeril, „Ale som ťa dostal." 

Dostal veru. eN zbrzdil výpravu tak, že dorazila ku Kamélii presne o 8,00 hod. A to Peter je skôr pilot, ako šofér. 50km v obciach ho veľmi ráňajú. 

eN vystúpil zo strieborného sršňa. Počasie, že by ani toho červíka von nevyhnal. Ale keď chceš, seba vyhnať vieš. Zvítal sa, ogabal, Samo Spúšť cvakol jeden záber a už sa utekalo. 

Prvé dve kolá utekal Peter v kontakte s Evkou a eN. Ich tempo sa mu nepozdávalo, tak si nastavil svoje a spokojne ním ukrajoval z počtu 41 a pol kola.

ŽH je Petrov prvý beh Hamburgového typu. Plán utekať Nad Jazerom okolnosti prekazili, tak utekal pod Dubňom. Chýbajúcu akciu dohnal a navyše získal možnosť utekať, ozajstnú. Šaňo, Evka a Laco Maras si to budúci víkend namierili do Wroclawi. Jedno miesto majú v aute voľné.

Šaňo ho núkal eN, ale tomu sa zdá vstupné 100 PLZ vysoké. Vymeniť 6 ŽH za jednu Wroclaw sa mu nejaví ako dobrý handel.

Šaňo pritvrdil a povedal, že za oneskoreNca štartovné zatiahne. To sa tiež vhodné riešenie eN nejaví a má v tom jasno. Wroclaw škrtol. 

Na Petrovi eN páči, ako si svoje akcie vie uctiť. V SZM sa pol stovkové méty, s výnimkou vstupnej, ignorujú. Peter oslavuje aj tie.

Každému bežcovi venoval perníček, spomienku na eXtrémnu oslavu na Furči, kde utekal svoj 150-ty maratón. Nečaká, kým si niekto 150-ku všimne. Napíše to perníček a daruje spriazneným dušiam, ktoré si to už všimnú. 

Všimli sme si to aj my a perníčky M150 sa tak stal maskotom story a dá jej aj meno. Nahradí pôvodne zamýšľaný názov Jazva story, ktorý je pochmúrne morbídny.

Navyše ukázal eN vec, ktorú napriek tomu, že sa považuje za znalca v tejto oblasti, nevedel. Že Krówka popularna je už Krówcia popularna, to veru nevedel. Zožral Peťovi skoro celý balík. Chuťovo krowki, vizuálne krowki, v rodnom liste krowcia. Ale v niečom sú lepšie, ako krowki. Sú zabalené v jedinom, sofistikovanejšom papieriku, ktorý sa oveľa ľahšie odbaľuje, lebo sa na cukríček nelepí.  

Peter v Žiline 9-tou akciou v roku 2009 dobehol zameškanú akciu z Košíc a jeho akciopis číta 153 akcií, z toho jednu ultra.

Jeden Hamburg v tomto roku Peter utekať chce. Podľa výsostných znakov na jeho striebornom sršni nie je ťažké uhádnuť kde. Slovenský raj s nebývalým predstihom oznámil termín. 

6. december korešponduje s prestupom Petra do M60. Kde inde, ako na Košiarnom briežku prestup behom osláviť a s priateľmi v maringotke zo SNV posedieť? 

Miro eN Kriško (3:56 - 5.) utekal vzhľadom na to, že išlo o Hamburg s väčším úsilím, ako máva vo zvyku. Dlho sa orientoval v priestore znamenite, v závere poblúdil.  

Cvakal do POLARneho priateľ každý kilometer, ale čas nesledoval. Lovil bobríka nepozretia s výnimkou 1/2M, kde bola vizita povolená. Výsledok 1:59:12.

Miro eN Kriško - ŽH 75/8, 5. 9. 2009

5km

10km

15km

20km

25km

30km

35km

40km

42195

0:28:49

0:56:56

1:25:01

1:52:57

2:20:16

2:47:19

3:14:52

3:43:30

3:56:39

28:49

28:07

28:06

27:55

27:19

27:03

27:33

28:38

13:09

5:46

5:37

5:37

5:35

5:28

5:25

5:31

5:44

5:59

Tempo čiara si pamätá všetko. Rozumný začiatok, mierne zrýchlenie v druhej 5ke, rovnomerné tempo v tretej a štvrtej päťke, ktorého sa bolo treba držať. Vychytenie sa za Šaňom v piatej päťke, dobiehanie ho v šiestej, pochopeNie, že nebude to ľahké drahá v siedmej a rezignáciu v ôsmej.

Ale krátka päťka neukazuje pravdu, hoci ju ukazuje. Posledné dve kolá utekal eN na úrovni 5:30. Ale trestuhodne prešiel z jednotky kilometre na jednotku straty kôl na Šaňa. Zabudol mačkať kilometre a to ho tak domýlilo, že po bravúrnom finiši dobehol do cieľa za 3:49:59.

To sa mu nerýmovalo s 1/2M. Tak veľký negative split určite nebežal. Ťažko sa mu bolo lúčiť s utešeným časom. Prekonzultoval to so Šaňom, hoci vedel, že ho vyženie do "druhého posledného" kola, ktoré zabehol rovnako, ako to prvé posledné. 

Vajatanie v cieli mu pokazilo koniec čiary. Mohla mieriť hore, ako sa na vychovanú tempočiaru patrí.

Ale aj s ovisnutým chvostom mal split -1:45 a stihol aj Sub4. Ak niet veľkých, aj malé bezvýznamné plus poteší.

Samo Spúšť zachytil potešeNého v kruhu spolubežcov a hneď sa pýtal, kedy opäť. 

O týždeň určite nie fotokamarát môj verný. Ale potom si zacvakáš, to Ti sľubujem.

ŽH95/8 bol "mohutný". Musel byť, lebo ho navštívila delegácia SZM na najvyššej úrovni, tri nové tváre a staré, už ostrieľané. 

Zapísal eN 6. 9. 2009


......................42195.sk............................................. 42195.cz......................