korzár na webe

20.5.2011 (09:43)

Link

rudo reaguje:

20.5.2011 (11:49)

Na najprestížnejších a zároveň najťažších ultrabežeckých pretekoch sveta, na legendárnom Spartathlone, to je teda super silna formulacia, najtazsich a najprestiznejsich no teda by som bol zvedavy kto s tym suhlasi? 

Marián Michalik reaguje:

20.5.2011 (14:42)

Mnohí ultrabežci si to myslia a prečo by si to nemohol myslieť aj Slavo. Je to čisto jeho vec. Ja Slavovi k štyridsiatke gratulujem a mohol si to urobiť aj Ty. Ale také veci Teba nezaújimajú. Môžeš kľudne napísať, ktoré ultrapreteky na svete sú podľa Teba najťažšie a bude to Tvoj názor, ktorý Ti nekdo nezoberie. Spartathlon patrí určite medzi tie najťažšie, prešiel som so Slavom (autom) takmer celú trať a je naozaj extremne ťažká. Pred dvomi rokmi bolo na štarte vyše 300 bežcov a v cieli 133. Takže to o niečom svedčí. A tiež si myslím, že Slavov čas 27:16:10 a desiate miesto asi tak rýchlo žiaden Slovák neprekoná. Čo keby si sa vyjadril k jeho výkonom a nie k tomu čo povedal. Slavo je veľmi dobrý slovenský ultrabežec a bodaj by bolo takých viac.

mapo reaguje:

20.5.2011 (15:49)

Link

rudo reaguje:

20.5.2011 (22:53)

MM prepac ze som si nevypatal tvoje povolenie k comu sa mozem vyjadrit a neprevzal najpr tvoj rozkaz ako sa mam vyjadrit. 

ja som slobodny clovek, mozno nevies co ten pojem znamena?

Ja sa vyjadrujem k tomu ze jednozancene vyhlasenie ktore preteky su najtazsie na svete a najprestiznejsie na svete je velmi silne prehlasenie a podla mna je to neucta k mnohym inym pretekom a mnohym inym bezcom ktore uplne ine preteky absolvovali a vyhrali.

Fakt ze kolko ludi nesplni limit a nepride do ciela hovori len o tom ze je to tazke pre pomalych bezcov lebo limit je tvrdy to neznamena absolutne vobec nic pre elitnych bezcov ktorcyh limit nezaujima, preto pocet DNF a DQ vobec nehovori o narocnosti pre elitu, hovori to o prisnosti organizatora pre pomalych turistov.

Vase despotstvo, ja nemam povinnost hodnotit a komentovat osobne vykony jednotlivych bezcov, kazdy si predsa beha ako chce, kde chce a ako rychlo chce, je to kazdeho osobna vec.

Vase despotstvo, ja mam pravo sa rozhodnut komentovat vyroky o hodnoteni pretekov z hladiska narocnosti a z hladiska prestiznosti.

mapo reaguje:

21.5.2011 (14:11)

Článek je uveřejněný jako připomenutí životního jubilea Slava L., je průřezem jeho zatímní ultraběžecké kariéry, zmiňuje 3 největší ultraběžecké vrcholy a také to, že Spartathlon je nejtěžším a nejprestižnějším ultraběžeckým závodem na světě. 

Určitě se shodneme, že je Spartathlon jedním z nejznámějších závodů, velmi těžkých závodů, pravděpodobně i nejprestižnějších závodů, ale to je tak asi všechno. Nezapomínejme, že to psal novinář a že noviny prodává obsah, velmi záleží, jakou novinářskou formou je to podáno, je to krátký článek a má více účelů, připomenout jubileum, zároveň osobnost Slava, jeho největší úspěchy, proto byla zvolena možná expresivnější forma. Ultrazávodů je nepřeberné množství, co se týče délky trasy, různých povrchů, nadmořské výšky, klimatických podmínek, s celkovým limitem, s průběžnými limity, vrchařskými prémiemi, dále můžeme rozdělit závody na jednorázové, etapové nebo vícedenní. 

Ostatně se každý, kdo bude mít zájem, může podívat, přímo na těchto stránkách je v lincích na odkaz, kde jsou uvedeny nejznámější ultrazávody, tak si to může porovnat a udělat si o tom nějaký názor. 

Ostatně i na webových stránkách Spartathlonu je rozpis trasy, vč. otevření a zavření jednotlivých obč. stanic, tak si to může každý propočítat, jakou minimální rychlostí se musí běžet, aby se to stihlo. 

Každopádně to není nereálné ani pro pomalé běžce, ale chce to perfektní časový harmonogram, dodržet ho a dost pevné nervy, protože ty pomalejší jsou po celý závod na hraně vyloučení, mají malou časovou rezervu na případné nenadálé události v průběhu závodu. 

Startovné se zvýšilo skokově oproti minulým letům (nyní 400 €), zahrnuje vše potřebné pro samotného běžce, vč. ubytování před závodem i po závodě, nevím tedy jestli i zpětnou dopravu ze Sparty do Athén, tak podrobně jsem to nestudovala. Takže při minimalistických požadavcích běžce (absolvování závodu bez doprovodu) stačí přikoupit letenku. 

Např. v některých závodech je vlastní doprovod povinný, myslím Badwater, takže pro osamělé dobrobrodruhy s nízkým finančním rozpočtem je téměř nereálné takový závod absolvovat. 

Spartathlon reálný jednoznačně je. Nezmiňuji se zde o tom, že když chce člověk podat, co nejlepší výkon, tak by měl mít co nejlepší podmínky (nebo si je zabezpečit), takže když se chce pohybovat na předních příčkách nejen Spartathlonu, ale i jiných ultrazávodů, tak je to s doprovodem a lepším, dražším vybavením jednoznačně lepší, protože má větší předpoklad dosáhnout lepšího výkonu. Ale není to samozřejmě podmínkou (viz např. výkony Vlasty Dvořáčka ve vícedenních závodech bez doprovodu). 

Ultra je záležitost především hlavy, mozku. Za sebe mohu říci, že velmi obdivuji všechny, co běhají vícedenní závody a dosahují v nich výborných výsledků (vrcholem je asi 3100 mil v NY), protože to je opravdu záležitost hlavy, nic nikoho nenutí, aby běhal, žádný povinný limit, žádná etapa, kterou nesmí vynechat, není povinná přestávka (v 3100 mil ano, ale to je spíš s ohledem na složitou logistiku celé akce), to musí být opravdu síla v hlavě (úžasná vnitřní motivace) se po x té zvednout a opět se rozběhnout nebo se vydat na trasu, kterou většinou činí nějaký krátký okruh, když to uvnitř člověka křičí, už prosím ne, ne.

stuka reaguje:

22.5.2011 (12:21)

Spartathlon je určite kondične nejnáročnější jednorázový ultrabeh v Europe,tunak je zbytocne o tom pochybovat.... a ostatně uz povedali Mapo-)). Moj názor je jednoznačně taky,že moj kto daný závod nebezal,nemá právo Ho hodnotit..... lebo to potom dopadne ako nasi novinari- nič neskusili ale vsetko opitchuju a každého osocuju... chcem vidět toho novinara,co skusi Spartathlon,žeby Rasto Eckert? Go Rasto go !!....-(((

mapo reaguje:

22.5.2011 (13:27)

rybko z jižních moří :-)) jen ať novináři píšou, běh a ultra potřebuje propagovat. Že bys založil podpůrnou finanční nadaci, aby mohli SVK a CZE zkoušet, který ultrazávod je nejtěžší? :-))

stukka reaguje:

22.5.2011 (14:57)

Žeby?? No mňa najviac rozosmieva,že dosť ludi si pletie nárocnost behu ,resp kategorie "náročny beh" a "nárocne podmienky behu". Je krajně smiesne porovnávat napr. Spartatlon a sracky typu "de Sables". Ked chcem chcem machrovat že zabehnem maratón v +40,tak to mozem aj doma,AK mám klímu. ale dať 250 km v dosť drsnom limite,to chce aj trocha trenovat. ale človek je tvor primitivny,zaostalý a mozog mu nezakrpatel náhodou.......-))

eN reaguje:

22.5.2011 (16:14)

Tak riekol mnohonásobný víťaz sračky de Sables.

rudo

22.5.2011 (12:57)

Hard Rock, okolo Mt Blancu, Western States, Surgeres, nahodny vyber, bez poradia

eN reaguje:

22.5.2011 (12:57)

Bez poradia rovnaká pravda, ako to, že tam patrí aj Spartathlon, Badwater a každá ultra trať, na ktorej sa niekto pokúsi prekonať rekord priečneho Gréka.

Marián Michalik reaguje:

23.5.2011 (07:01)

Trochu som sa zasmial na tom despotstve, veď som povedal iba svoj názor, nechcel som nikoho uraziť. Ja nikomu jeho názor neberiem. Ešte raz ,som presvedčený, že Spartatlon patrí medzi najťažšie ultrapreteky na svete a neviem, čo je v tom despotické.

Bol som tam ako doprovod a trať som zažil. Je ťažko debatovať s ľuďmi, čo sa hneď uražajú. A súhlaísím s tým, že je to najťažší ultrabeh v Európe. Rudo pozná ešte ťažšie, ale určite nie v Európe.

Ak áno nech povie. Rád sa poučím. A ešte nakoniec dávam Rudovi povolenie, aby sa vyjadroval k hocičomu a ako len chce.

eN reaguje:

23.5.2011 (10:41)

MM, myslím, že sa s Rudom zhodneš na formulácii "medzi najťažšie na svete". Ale nie na "najťažší ultrabeh v Európe", lebo okolo Mt Blancu a Surgeres, ktoré náhodne menoval, sú európske kone.

V ultra utrasenej správe som okrem iného dostatočne nezdôraznil, že hľadanie "najťažšieho ultra behu" postráda zmysel. Najťažší je individuálna záležitosť. Čo je pre niekoho ľahké, môže byť pre iného poriadne ťažké, lebo najťažší je každý beh, v ktorom chce jedinec dosiahnuť výkon lepší, k akému ho oprávňuje jeho pripravenosť.

Marián Michalik reaguje:

23.5.2011 (11:50)

Uznávam, že okolo Mont Blancu je to asi ťažšie " aj keď je to skoro o 100 km menej ". Ale Surgeres ( a vlastne všetky 24 hodinovky v Európe) sú o niečom celkom inom. Môžeš občerstvovať kedy chceš a a je to čistá rovina, čo je určite plus. Neexistuje žiaden rebríček obtiažnosti ultrabehov, takže toto sú len naše názory. Možno, keby niekto odbehol všetky tieto tri behy, by bol kompetentný porovnávať.

Ináč je to len v teoretickej rovine. Ak Dan pobeží Spartathlon, tak verím, že nám povie, čo bolo preňho ťažšie, či Surgeres, alebo Spartathlon. Už sa teším na slová toho pravého. A rád vždy debatujem, nemám rád hádky. Som rád, že som ten, čo ho názory iného neurážajú aj keď si môžem myslieť, že nie sú podľa mňa správne. Človek by mal byť riešenie a nie problém.

eN reaguje:

23.5.2011 (12:03)

Keby sme debatovali z huby do ucha, stačilo by pár minút a našli by sme spoločnú reč. Kniha to rádovo spomaľuje. Ale na druhej strane, bez Knihy by sme do Austrálie nedokričali? Všetko má svoje plusy a mínusy.

mapo reaguje:

23.5.2011 (12:24)

eN to vystihl moc dobře, že hledání nejtěžšího ultraběhu postrádá smysl, a že nejtěžší je právě ta individuální záležitost, individuální prožitek ve vztahu k vlastním limitům. K UTMB-je to 166 km, 9500 m převýšení, ale limit 46 H, s povinným vybavením na zádech to může být pro ty z konce startovního pole tak leda hodně rychlý pochoďák. Spartathlon mně osobně přijde o dost náročnější než UTMB a jen rychle ujít se prostě nedá. Surgeres je 48 H na okruhu, takže člověk je limitován nejen fyzickými možnostmi, ale hlavně svou psychikou, navíc je jen pro zvané. Pokoušíme se srovnat nesrovnatelné. 

Marián Michalik reaguje:

23.5.2011 (14:26)

Napíšem ešte niekoľko mojich myšlienok k Mirovej správe.

1. eN sa do tejto fazuľkovej vojny nezapojil. Akáže vojna sa to udiala, neviem o žiadnej. jednoducho obyčajná debata na danu tému z rozsiahlejšieho cyklu.

2. Slavo mohol behať maratón za 2:30, 100 km pod 7:00 a v 24hodinovke 250 km. Podľa mňa z toho platí len tá stovka. Od začiatku čo Slava poznám, ohľadne ultrabehov, som bol toho názoru, že by to mohla byť jeho ultrabežecká trať. Ale on rozmýšľal inak. Na druhej strane v tomto tisícročí nikto na Slovensku nebežal stovku rýchlejšie ako on (7:04:32 - Winschoten 2004) a 24 hodinovku bežal lepšie iba Ľubo Hrmo. A dovolí si tvrdiť, že som bol dobrý prorok, keď som tvrdil, že je schopný bežať 240 km. Ak by výrazne tento výkon prekonal, tak by ma veľmi prekvapil.

3. Nemalé vstupné na Spartathlon. Myslím si , že to štartovné nie je vysoké. Zahŕňa totiž 3 krát nocľah v Aténach a 1 krát v Sparte. Samozrejme s plnou penziou. V cene je aj dovoz zo Sparty do Atén a záverečný banket v Aténach, ktorý je na špičkovej úrovni. Samozrejme, že každý dostane ešte tričko a kto dobehne aj memedailu. Aj občerstvovačky, ktorých je naozaj dostatok sú veľmi  kvalitné. Takže to je asi všetko, čo som chcel nakoniec povedať a je celkom možné, že sa v niečom mýlim.

eN reaguje:

23.5.2011 (15:09)

1. Marián, Tvoj prvý príspevok v tomto vlákne, ale hlavne druhý Rudov, mi ako obyčajná debata nevyznieva.

2. Čo platí, alebo neplatí, už Slavo nerozsúdi, lebo Doba je o kus ďalej.

3. Vzhľadom k tomu, že sa súťaží iba o medailu, Spartathlon pre najlepších bežcov príliš výhodný kauf nie je.

mapo reaguje:

23.5.2011 (15:34)

Když už konkrétně ke správě a k tomu, co by Slavo mohl nebo nemohl, nebo co by ještě mohl...maraton pod 2:30 to nevím, ale proč ne 100 km na hranici 7mi hodin jako ve Winschotenu? Nebo víc km za 24H? Z čeho eN usuzuješ, že by nemohl uběhnout 100 km kolem 7mi hodin? Z jednoho ne úplně povedeného závodu na Gibraltaru? Já si myslím, že když bude Slavo chtít a udělá pro to, co nejvíc bude možné, tak to v jeho silách je. To samé výkon na 24H, excelentní výkon, ale i tam má rezervy, viděla jsem na vlastní oči v Brive. Doba je sice o kus dál, ale 40. není pro ultra žádný věk, je to jen začátek cesty. Hlavně zůstat zdravý, vědět co chci a jít si za tím.

eN reaguje:

23.5.2011 (17:16)

Lebo ho k 7-mim hodinám nepustí prílišná pomalosť v maratóne. 7 hodín na 100 km si žiada vedieť maratón plus/mínus za 2:30. A v maratóne 40 rokov vek je.

stuka reaguje:

23.5.2011 (20:34)

Dik Mapo za dobrý postreh. Inak MM sa ti čudujem,prečo sa nechás nachytavat a pochybujes o Spartathlone v porovnání s UTMB. Nechcem Blanc podcenovat,ale oproti Spartaku je to mládežnicky vyklus-)) UTMB je len obtiazny ultrabeh,nič viac -)) a eN ma pravdu,kritizujem čo som nebezal,ale " Sabres" je len dobrý biznis na ludoch,ktorí si potrebuju získat svoje ego -((( ,Podobne arkticky maratón napr.,nemaju s behom nič spoločne... urobi sa marak behany po klincoch a ludia Ho zabehnu,no problém ,ale to je o mentálnej sile,nie o behu....

eN reaguje:

23.5.2011 (23:14)

Slavo, to nevieš, alebo iba nechceš pochopiť, že porovnávať ultrabehy navzájom a hľadať, ktorý je ťažší, alebo viac, či menej o behu, nemá zmysel?

A prečo sem pletieš arktický maratón, keď sa bavíme o ultra behoch? Beh je iba jeden, to je pravda. Ale podľa vzdialenosti a trvania je podmieňovaný rôznymi činiteľmi. Od schopnosti striedať svalové napätie a uvoľnenie, cez maximálnu explozívnu silu, vytrvalosť v rýchlosti, toleranciu na maximálnu hladinu laktátu, schopnosť odburávať laktát, cez maximálnu spotrebu kyslíka, schopnosť dlhodobo dodávať energiu pracujúcim svalom, zníženú senzitivitu organizmu na únavu a schopnosť regenerovať aj počas záťaže, schopnosť dlhodobo udržať motiváciu až po "mentálnu silu", ktorá stojí nad všetkým a dá sa ňou každý zo spomínaných činiteľov ovplyvniť.

Čím dlhšia trať, tým je menej o fyziológii a viac o psychike. To platí aj pre Spartathlon. A biznisu nie je grécka ikona ultrabehu o nič prostejšia, ako de Sables. Koniec koncov, zarobiť na popularite nie je podvod. Čo sľúbia, to pretekárom dajú a nikoho ku štartu nenútia.

rudo

24.5.2011 (00:02)

narocnost ultrapreteku. Pre hobika co si chce odfajknut splnenu akciu a splnenie limitu? OK v tom pripade ide o to co organizator povoli aky je prisny. To sa hodnoti ako takzky je ultra pre tych co chcu stihnut limit s odranymi usami a dostat diplom za akciu. V tom pripade je mozne ze Saprtathlon je tazky alebo v EU najtazsi, neporovnaval som limity pretekov, ani ich nepoznam.

Len pripominam ze dostat diplom za Surgeres (je to 48H, nie 24H !!!) nie je lahke a jednoduche, kedze ucast je len na pozvanie za predosle vynikajuce vysledky, ked si zoberieme kolko je max pocet startujicich - obmedzenie - limit usporiadatelom a kokko zo startujucich su bezci z EU a kolko su naporiklad japonci atd, tak odbehnut Surgeres pre europanan je ovela tazsie ako Spartathlon.

Ak hodnotime aky je tazky beh pre tych co sa chcu dostat na bednu alebo byt v prvych 10, tak nas limity nezaujimaju a nezaujima nas ze sa to odpochodovat ako turistika... preto limit na Mt Blancu je nedolezezity a mozme sa pozriet napriklad na casy vitazov alebo priemerne casy prvych 10 a porovnat ci je to tazsia makacka na Mt Blancu alebo Sparthathlon alebo ci je to tazsie skoncit prvych 10 v Surgeres?

nebudem predsa hodnoti narocnost pretekov pre uspesneho svk ultra repre z hladiska toho ako lahko tazko je ziskat diplom za akciu???

Nuz a pre MM - despotstvo bolo v tom ze som sa nemal vyjadrit k teme - co je najtazsi pretek ale mal som miesto toho ospevovat vysledky bezca.

mozme sa na to pozriet aj takto : Slavo sa lahko dostal = kvalifikoval na Sparthathlon. Otazka dostal pozvanku na Surgeres? kvalifikoval sa tam?

eN reaguje:

24.5.2011 (01:44)

Tomuto sa hovorí oceánska voda do žíl zdochýnajúceho psa ultra diskusie, aj keď presúva ťažisko z náročnosti podujatia, na náročnosť zaradenia sa do štartovej listiny.

Štart maratónca na MS, (OH) je dobrým ukazovateľom jeho akej takej kvality, lebo sa musel prehrýzť limitom IAAF a nie zriedka aj národným, ktorý býva tvrdší. Akej takej preto, lebo ak sa kvalifikuje bežec cez limit 2:17, nemôže sa porovnávať so sťvrtým (piatym....) KENETHOM z ich kvalifikácie, ktorý si na MS nevrzne, napriek výkonnosti hlboko Sub2:10.

Účasť na ultra MS je ukazovateľom ničoho. O kvalite pretekára vypovedá ako tak iba jeho umiestnenie, (resp. výkon). Ako tak preto, lebo do štartovej listiny sa dostanú aj vyložení ultra hobíci.

dao už asi bude kvalitný ultra bežec, keď sa dokázal dostať do štartovej listiny Badwater, dostal pozvánku do Surgeres a dokonca štartoval aj na Chodbe!
Ale aby nevznikol mylný dojem, výkon Slava na Spartathlone, napriek tomu, že si účasť iba kúpil, nespochybňujem.

rudo reaguje:

24.5.2011 (03:10)

nemyslim ze ide o presunutie taziska, ide o posunutie taziska napsat, posunute bolo ked sa argumentovalo aky je cielovy limit na splnenie akcie. a pritom sa ako prvotne hodnotilo nieco ine.

mas pravdu v ultra sa da aj ucast na MS kupit a mas pravdu prave MS by nemalo byt podla obcianstva a limitu krajin ale mali by sa zist vsetci najlepsi. To by musel matovic vybavit cez most  ale to uz je o inom 

Marián Michalik

24.5.2011 (09:56)

Odpoveď na otázku či dostal Slavo pozvánku na Surgeres.

Bežali tam aj bežci s omnoho slabšími výkonmi, stači si pozrieť výsledkové listiny. Keby Slavo chcel bežať Surgeres, určite by to nebol problém sa tam dostať. Ale viem, že 48 hodinovku bežať nechce. A ešte k Danovi Oralkovi. Je to vynikajúci ultrabežec a skvelý človek, ale mám trochu obavy, že preteky nad 100 km sú nie jeho parketa. Bodaj by som sa mýlil, ale akosi sa mu nedarí urobiť špičkový výkon napr. na 24 hodín. Zatiaľ jeho najlepší výkon 223,99 km z Kladna z minulého roka nie je nič moc. Držím mu palce, aby jeho tohtoročná sezóna bola taká úspešná, ako tá minulá a hlavne mu budem veľmi držať palce vo Winschotene a na Spartathlone. A ešte jednu vetu k Mirovi. Akosi nevie pochopiť, že majstrovstvá sveta v atletike, či OH sú niekde úplne inde ako majstrovstvá sveta v ultrabehoch.

eN reaguje:

24.5.2011 (12:40)

"Akosi nevie pochopiť, že majstrovstvá sveta v atletike, či OH sú niekde úplne inde ako majstrovstvá sveta v ultrabehoch"

Marián, chápem to až veľmi dobre. Vytrvalostné behy v atletike sú viac inde, ako si ochotný pripustiť. Preto operovanie účasťou, či umiestnením na MS v ultra, nemusí byť dôkazom bežeckej kvality bežca.

mapo reaguje:

24.5.2011 (13:03)

eN když ne účast na MS, tak výkon samotný, umístění v pořadí na MS a hlavně splnění limitu A, kvalitu běžce v ultra v mezinárodním srovnání potvrzuje. Tobě by se snad zavděčil jedině ten, kdo by porazil Yannise Kourose :-)) 

eN reaguje:

24.5.2011 (13:25)

kauza dao:

Pekná ukážka omylu, keď s pojmom ultra beh operujeme, ako s jedinou disciplínou.

Čo by ste si pomysleli o mne, keby som s vážnou tvárou parafrázoval MM takto:

A ešte k Usainovi Boltovi. Je to vynikajúci bežec a skvelý človek, ale mám trochu obavy, že preteky nad 200 m sú nie jeho parketa. Bodaj by som sa mýlil, ale akosi sa mu nedarí urobiť špičkový výkon napr. na 800 metrov. Jeho ... nie je nič moc. Teda JE NIČ MOC, aby som povedal to, čo chcem povedať.
Pritom 100 km beh a 24h beh sú z biochemického a biomechanického hľadiska rozdielne, ako 200 m a 800 m.

Netvrdím, že dao je v ultra "VŠETKO VEĽA", ale s jeho aktuálnou výkonnosťou na 100 km môže pomýšľať na také umiestnenie na MS, aké žiaľ  ultrabežcom SVK momentálne nehrozí.

Ak by pre daa MS na 100km (ťuk, ťuk na drevo) dopadli dobre, 224/24h, alebo 366/48h, významnosť toho znížiť nedokáže. 24h a 48h je úplne iná kapitola, na horizonte pár rokov pred daom.

eN reaguje:

24.5.2011 (14:11)

mapo, slovíčko NEMUSÍ je tam preto, že pripúšťam možnosť MÔŽE.

Kuros je iba dôkaz, že ultra behy sú v ekonomickom a výkonnostnom útlme.

mapo reaguje:

)

ťuk ťuk na dřevo pro Dana, hlavně ať je zdravý, ať pružinka nepraskne, viz již vzpomínaný článek Pavla Nováka na behej.com. S ultraběhem začal poměrně nedávno, takže na vrcholné výkony na 24 H/48 H má ještě času dost, ostatně výkonem 366 km jen o malý kousek překonal nejlepší výkon Míši Dimitriadu a to asi byl i ten účel na 48 H v Brně v r. 2009. Ať si Dan běhá podle svého a co uzná za vhodné, věřím, že to má z dlouhodobého hlediska a postupného vývoje výkonnosti dobře promyšlené.

Marián Michalik reaguje:

24.5.2011 (15:35)

Čo by som si pomyslel, keby si to napísal. Asi len to, že máš taký názor a nič viac. A keby si to ešte nebodaj parafrázoval s vážnou tvárou. Páčia sa mi Tvoje slová, že Dao môže pomýšľať na MS na také umiestnenie,aké žiaľ SVK ultrabežcom momentálne nehrozí. Súhlasím, ale nechápem prečo si taký nepriateľský k Slovákom.

Škoda, že Peťo Tichý nie je v poriadku. Nie je podľa mňa horší stovkár ako Dao, nakoniec v troch priamych súbojoch na MS ho dvakrát porazil. Som rád, že ja Daovi a ostatným českým ultrabežcom fandím, ale Ty Slovenským nie. A žiadna kauza Dao pre mňa neexistuje, bola to len obyčajná debata. Miro ukľudni sa.

Keep smiling. Dao Winschoten veľmi dobre pozná, dvakrát tam vyhral, aj keď pri slabšej konkurencii. Verím, že tam dopadne veľmi dobre.

stuka reaguje:

24.5.2011 (21:12)

Marian,tiež s tebou priatelsky nesúhlasím-) DAO má jedno velké plus - teplo na Spartathlone mu výkon velmi nepokazi. Ak mu závod pojde " v pohode " tak tipujem jeho čas na cca.26,5 . Okruhove závody si myslím toho vela nepovie. Hold uvidíme-))

eN reaguje:

25.5.2011 (05:46)

Ja by som k tomu iba toľko.

stuka-ULTRAS

24.5.2011 (12:00)

Dovolil som si sem dať porovnanie ultrabehov ako samostatnu kapitolu. Takže skusim sa vyjadrit na tému z mojho uhla: ohladom chemickych procesov tela to neviem, nie som in. Ohladom kvalifikacie a pozvanok nemienim. Zoberte kategorie jednorazovka - tu patrí Spartathlon(S),UTMB(U) aj 48 Surge(SS). Ss je okruhovy zavod ,preto neporovnavam s ostatnymi. Ostal S a U. A porovnanie z hladiska "konečného". Skusim na stupnici do 10. S=10,U=7. Takto to vidím ja. Jednoznacne rozdiel viac ako levelu. Ani jedno som nebezal,ale napr. pri súcastnej kondičnej konstalacii: S už okolo 150ky by som sa zrejme nevliezol do limitu a padal na hubu. U: počitam tak do 36-37 hod by som bol v cieli a po 1-2 dňoch mozem ist znova na niečo podobné ( nešel by som,ale asi by som sa cítil ). Takto to vidím ja -))

rudo reaguje:

24.5.2011 (23:14)

zatial co citam vsetky a jedine a rgumenty pre superobtiaznost Sparthathlonu su, teda vlastne je len 1: su prisne limity na kontrolach a v cieli

ano tym je S tazky a mozno v EU bnajtazsi pre pomaleho hobika a nedosiahnutelny pre turistu, ale to nijako nerobi S tazkym alebo najtazsim pre ultra elitu, elitny ultrabezec sa predsa vobec o limity na kontrolach a v cieli nezujima, elitny ultrabezec sa akurat zaujima o medzicasy pri tratovom rekorde a o momentalnu stratu za veducim bezcom ci veducou skupinou.

Najtazsi ultrabeh v EU musi byt najtazsim niecim inym, je to profil? pocasie? dlzka? alebo je tam najlepsia konkurencia zo vsetkych behov takze je najtazsie tam vyhrat ci najtazsie umiestnit v prvej 10-ke?

ak bezcovi trva S 25-26 tak cim je tazsi of kazdej 24H? prave o tu 1 hodinu? lenze S sa bezal velakrat pod 24H, takze je vlastne lahsi ako kazda 24H

Bezat v zvlenenom terene je tazsie alebo lahsie ako v totalnej rovine syntetickej 400m drahy? Niekto povie ze tazsie ale vela bezcov povedia ze lahsie, svaly si pri zmene terenu oddychnu.

Ked Slavo dosiahol svoj najlpeis medzinarodny vuysledok prave na S, tak to moze znamenat ze to je najlahsi ultra zo vsetkych co zavodil?

alebo preto ze tam vydal zo seba vsetko naplno tak sa citil najtazsie? Ale tym bol jeho vykon najtazsi, nie samotny S. Keby v tenm isty den siel drahovu 24H a dal do toho pri tej forme vsetko a dal nejakych 280, bola by ta 24H najtazsia? 

Ked nejaky maraton da limit 3H a na obratke pri 21.1 km bude casova kontrola a zastavia kazdeho co tam neobracia pod 1:30, tak bude ten maraton najtazsi? urcite pre tisice a miliony bezcov co sa trapia s 3H alebo 4-5 hodinami ale pre maratobnsku elitu co zavodi za 2:06 je nejaky limit na obratke sumafuk a mozu povedat ze to bol najlahsi maraton lebo sa tam vsade neplietlo tisice bezcov nezavadzali pri starte a pred startom pri rozbehani neblokovali hajzle atd.  Ak by tam bezal svk repre a dal cas 2:25 alebo 2:14, mal by dovod tvrdit ze maraton s limitom 3H bol ten najtazsi? aky dovod? preco najtazsi? 

otazka prestiznosti je uz uplne mimo.