strana 1

strana 2 a 3 

strana 4

strana 5

S P R I E V O D N Á   S P R Á V A

Na žiadosť Miroslava Kriška, spoluorganizátora halového maratónu Prievidzká chodba, bolo dňa 14. februára 2009 vykonané meranie s cieľom zistiť presnú dĺžku cca 135-metrové-bo okruhu, nachádzajúceho sa na prvom poschodí Základnej školy na Ulici Pavla Dobšinského č. 5 v Prievidzi. Okruh pozostáva zo systému štyroch asi 30 metrov dlhých chodieb, navä zujúcich na seba pod 90-stupňovým uhlom. Dve protiľahlé chodby so schodiskom sú široké cca 7 metrov a ďalšie dve majú šírku cca 2 metre. Povrch chodieb je pokrytý litoleom. Na okruhu sa v minulosti konali už tri ročníky maratónu Prievidzká chodba a v roku 2009 tiež hodinovka. Počet účastníkov pretekov je vzhľadom na podmienky obmedzený maximálne na 15-20 štartujúcich.

Meranie vykonal zástupca Slovenského atletického zväzu Ing. Marián Kalabus, rozhodca kvalifikačného stupňa III so špecializáciou na meranie dráh a tratí. Pri meraní spolupracovali organizátori maratónu Miroslav Kriško a Ondrej Hanzlík, predseda Atletického klubu Baník Prievidza. Meranie bolo vykonané v čase od 8,30 do 10,00 hodiny.

Vzhľadom na viaceré výstupky v stene a zárubne dverí, ktoré sa nachádzajú pri rohoch chodieb a ktoré ovplyvňujú dĺžku okruhu, a najmä z dôvodu použitia umelých zábran, usmerňujúcich plynulejší prebeh bežcov v zákrutách, nebolo na meranie použité pôvodne uvažované kalibrované pásmo. Pri použití pásma ortogonálna metóda v danom prostredí (najmä pri meraní polohy umelých zábran - oblúkov na styku dvoch chodieb) nezaručovala dostatočnú presnosť merania, keďže maratónska trať na 135-metrovom okruhu predstavuje vyše 300 kôl, a chyba každého centimetra v určení dĺžky okruhu sa znásobí na dĺžke celého maratónu na viac ako 3 metre.

Preto bol na meranie použitý geodetický prístroj - elektrooptický dĺžkomer Topcon GTS 212, ktorý umožňuje odčítanie dĺžok na milimetre a uhlov na desaťtisíciny grádu. Presnosť merania, udávaná výrobcom, je cca 3 mm. Meranie bolo vykonané polárnou metódou, t. j. poloha každého lomového bodu bola určená pomocou nameranej dĺžky a uhla vzhľadom na stanovisko prístroja a zvolený smer. Na zameranie okruhu boli použité tri stanoviská prístroja.

Predmetom merania boli všetky lomové body vnútoných stien chodieb, ktoré ovplyvňujú dĺžku okruhu a poloha umelých zábran (kužele, kvetináče, ap.), ktorá bola stanovená experimentálne pred meraním. Pred každým ďalším behom na tomto certifikovanom okruhu je bezpodmienečne nutné vopred vytýčiť polohu týchto 10 umelých zábran, najlepšie oceľovým pásmom. Vytyčovacie ortogonálne (pravouhlé) miery spolu s kontrolnou mierou od rohu chodby sú uvedené v mape trate, ktorá je súčasťou tohto certifikátu. Poloha každej umelej zábrany je teda daná troma dĺžkami. Poloha štartu a cieľa, vopred vyznačená na širokej juhozápadnej chodbe, nemá veľký význam, nakoľko organizátori uvažujú, že maratón sa pobeží na celý počet kôl teda štartová a cieľová čiara budú totožné.

Výsledky merania boli spracované v počítači geodetickým programom Kokeš. Z nameraných hodnôt (uhlov a dĺžok) boli vypočítané súradnice lomových bodov a ich poloha bola graficky znázornená. Dĺžka okruhu však nie je daná dĺžkou spojnice týchto bodov, ale tzv. ideálnou čiarou behu, ktorá je vedená 1 m od pevných vysokých prekážok (rohy a lomy chodieb, zárubne) a 30 cm od nízkych zábran (obrubníky, kužele, ap). Táto čiara v Prievidzi pozostáva zo sústavy úsečiek a krátkych častí kružníc s polomermi 1 m a 30 cm so stredmi v lomových bodoch. Z nameraných údajov bolo výpočtom zistené, že ideálna čiara okruhu Prievidzkej chodby má dĺžku 135,711 metra.

V zmysle pravidiel atletiky skutočná dĺžka trate nesmie byť v žiadnom prípade kratšia, ako je jej úradne uvádzaná dĺžka. Preto je pri meraní všetkých certifikovaných tratí vo svete uplatnený koeficient zamedzenia skrátenia trate, ktorý prakticky zabezpečí, že žiadne z opa-kovaných meraní trate, hoci sa budú navzájom málo odlišovať, nedosiahne výslednú dĺžku kratšiu, ako je jéj úradná dĺžka. Pri metóde kalibrovaného bicykla, ktorý sa spravidla používa na určenie dĺžky maratónsych tratí, je hodnota koeficientu 1,001. Pri meraní dráh na štadiónoch, kde sa na meranie dĺžok používajú elektro-optické dĺžkomery, je jeho hodnota 1,00005 (nameraná dĺžka 1. dráhy musí byť v rozpätí 400,00 až 400,04 metra, teda 400,02 m plus-mínus 0,02 m). V Prievidzi bol vzhľadom na metódu merania a použité prístroje uplatnený koeficient 1,00005. V praxi to znamená, že na každých úradných 100 metrov trate pripadá v skutočnosti nameraných 100,005 metra, čo prakticky s istotou zabezpečí dodržanie uvedeného pravidla IAAF.

Po zavedení koeficientu zamedzenia skrátenia trate a zaokrúhlení na centimetre 

úradná dĺžka okruhu trate Prievidzká chodba je 135,70 metra.

Z uvedeného vyplýva, že na absolvovanie maratónskej trate, dlhej 42 195 metrov, mu-sia bežci absolvovať 311 okruhov bez 7,70 metra.

ZÁVER

Úradná dĺžka okruhu, vedeného po chodbách budovy Základnej školy na Ulici Pavla Dobšinského v Prievidzi s použitím 10 umelých zábran, vytýčených podľa mier, uvedených v mape trate, je 135,70 metra.

Marián Kalabus,

SAZ úradný merač dráh a tratí

strana 1

strana 2 a 3 

strana 4

strana 5

......................42195.sk...................................miro.krisko@gmail.com..............