Zľava: miesto pre Českú trojku vdialenú dve hodiny v meškajúcom vlaku
Slovenská trojka nemeškala: Šaňo, Peter, Pefo
foto:
Peter Tichý

Žilinský Hamburg 63/24
Žilina, 21. 7. 2007

Netrpezlivo čakal eN, kým sa po týždennej pauze opäť roztočia kolesá Žilinských Hamburgov. Bez nich gaučový tonus, ktorý sa mu usadil vo svaloch vyhnať nedokáže. 

Ale na 63-tej edícii mal povolenú absenciu. Hral s čertom kocky počas merania Perly v Trenčianskych Tepliciach.

Ešte netrpezlivejšie ako eN čakal na Žilinský Hamburg Peter Pefo Tichý ( 1:44 - 6. 25 km ). Potreboval nakopnúť, lebo po horúcej dovolenke sa vrátil na v tom čase chladné Slovensko. Teplotným šok domýlil telo a ochorel. V takých stavoch zaberá Hamburgové antibiotikum so 100% účinnosťou. To už má overené.

Pefo dostal od eN úlohu vyrobiť spoločné foto. Úlohu splnil, dokonca odfotil aj Českú trojlístkovú vetvu, ktorej dve hodiny meškal vlak. Ale z tepla ktoré okolo 10,00 na Bôriku a hlavne v aute zúrilo, sa urobilo nevoľno foťáku. Obrázok si zapísal do karty tak, že ho nevie prečítať. "Čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí," pán Murphy je nesmrteľný.

To, že Pefo prerušil svoj 25 km beh, aby splnil úlohu, si vysoko ceníme. Minimálne tak, ako keby foťák nezahaproval. 

Je zaujímavé, že keď odchádzal, cvakol teplo opäť a napriek tomu, že bolo vyššie, foťák ho už zvládol bez problémov. Asi sa aklimatizoval na teplo rovnako, ako Pefo na beh. 

Vyhral sa dosýta z rýchlosťou. Striedal tempo, menil dĺžku usilovných úsekov od 5 km až po 200 metrové klesavé rovinky od Kamélie. Bôrik ho opäť nesklamal. Odchádzal nakopnutý a spokojný. 

Vidina štartu v Rajci, ktorý ešte pred pár dňami vylučoval, nabrala po 25 km behu s dobrým pocitom a následnej hodine plávania reálnejšie kontúry. 

Kysučania utekali na Bôriku dvaja. Peter Gajdoš ( 2:14 - 5. 30 km ) tiež vetrí Rajec a natáčal potrebné kilometre. Utekal pomalšie ako Pefo, ale utekal o 5 km viac. 

Tridsiatky v tréningu dokážu stvárať divy. Dúfame, že tá, ktorú utekal na ŽH63, Petrovi pomôže zabehnúť Rajec rovnako dobre ako pred rokom, kedy ho pretančil ľahkým krokom v štvorminútovom rytme. 

Od Pefa sa eN dozvedel, že hlavný cieľ Petra Gajdoša ny 24. RM nie je spojený s dosiahnutým časom, ale s hlásateľom.

„V Rajci, pri dobiehaní do cieľa, keď počujem v ampliónoch svoje meno, už ledva prepletám nohami. Tento rok to musí byť inak. Moje meno v ústach hlásateľa bude pokyn, aby sa mi bežalo výborne a posledných sto metrov si vychutnám," zastrája sa Peter. Samozrejme mu prajeme, aby cieľ splnil. A dodávame, nech sa mu uteká rovnako dobre aj ten 42,095 km kúsok pred tým. 

Českí chlapci si užili viac tepla ako naši Slovenskí. Štart neskôr o dve hodiny im presunul prvú polovicu behu v príjemnej klíme pod listovím pri štarte o 8:00, do horúcej popoludňajšej zóny.

Jirko Březina ( 4:37 - 4. ) bojoval nie len s teplom, ale ako to už u matadorov pamätníkov chodí, aj s vekom. Opäť obstál. Dokonca lepšie ako o 20 rokov mladší eN, súperiaci na diaľku v Trenčiankach. Celých 10 minút bol už Jiří v cieli, keď sa eN konečne vymotal zo Sídliska SNP, aby zvíťazil nad rozumom.

Jirko si z horúceho Bôrika odviezol svoj 24-tý tohoročný maratón. Spolu ich už má 427.

Mirek Krumer ( 4:27 - 3. ) "jede ako dráha". Ale nie tá, ktorá do Žiliny prichádza neskoro. Mirek nemešká. Zaknihoval 30-ty beh mierečný v tomto roku a 109-ty celkovo. Na Českom zberačskom rebríku letí prudko hore. Len nedávno ho na ňom vítali, už je v prvej tridsiatke.

Ak sa doktorovi behu podarí udržať nasadené tempo, do konca roku 2007 prenikne do prvej dvadsiatky a pripíše si pár Českých zberačských rekordov. 

Tretím lístkom českej meškajúcej vetvy je Josef Kubále (3:11 - 1.). Na Bôrik nezanevrel ani po poslednej Hamburgovej skúsenosti s prvým dablom, kedy sa mu utekalo všelijako, len nie dobre. Posunutý štart a o to väčšie teplo mu pár minút k času pridali, ale víťazstvo mu zostalo. 

Prajeme si, aby 11. 8. vlak z Čiech nemeškal a časté sústredenia v okrese Žilina pomohli Pepovi na ceste medzi Rajcom a Čičmanmi utekať na hranici svojho osobného rekordu. Ak to bude rýchlejšie, hnevať sa bežca z Mladé Vožice rozhodne nebudeme.

Šaňo Simon ( 4:13 - 2. ) chápe veľmi dobre, že jeho naplánovaný ťah koňom na B8, ergo 60 maratónov od 1. 1. do 17. 11, sa musí odraziť na kvalite výkonov. 

Program má veľmi nabitý a rýchle maratóny by v teple nebehal ani pri nižšej frekvencii štartov. Teplo neobľubuje, ale dokáže ho prežiť vďaka obľube zbierania maratónov.

ŽH63 bol jeho 41-vý z plánovanej tohoročnej kopy k 17. 11., čo je jeho "deň raždenia". Po ňom zostáva do Silvestra ešte mesiac a pol na to, aby kopa popýtala väčšiu. O koľko, to už je jedno. Tam termíny ani počty netlačia. Tlačí termín jediný. 60 kúskov toho roku ( alebo 354 celkovo ) k 60-tym narodkám. 

Šaňo je matematik. Veľmi dobre vie, že k ťahu koňom na B8 má časový limit 321 dní. To je priemer 5,35 dňa na jednu z plánovanej sumy akcií. Po 41-vom kúsku za 202 dní má priemer na maratón 4,92 dňa. "Pan jest Stachanovec!" 

Zostáva mu prekotiť ešte jednu devätnástku. Má na to 119 dní, alebo jedno číslo za 6,26 dňa. V nezberačskom zmysle slova plán reálny, o to obtiažnejší v reči zberačskej.

Matematicky sa zdá, že Šaňo má vyhraté. On by Vám to nikdy, napriek tomu že je matematik, nepovedal. 

Vie, že sa môže prihodiť čokoľvek. Preto si vytvoril malú rezervu. Menší problém by mu už 41 postavených kariet zbúrať nemal. Proti veľkému problému poistku nemá. 

Ale tú nemá nikto z nás. Jediná istota je to, čo sme už dokázali. Plány visia na slabučkých svetelných cvernách medzi hviezdami. O tom, či sme si vybrali tie šťastné my nerozhodujeme. Môžeme si iba priať, aby sme my, alebo kamaráti, mali dobrú ruku pri ich voľbe. 

Zapísal eN 23. 7. 2007