Zľava fakt 8:00: Šaňo, Ďuri, Peter, Pefo, Jozef, Mirek - foto: Peter Tichý
+ 3 hodiny: Michal a eN - foto: Samo Spúšť

Žilinský Hamburg 64/25
Žilina, 22. 7. 2007

Diali že sa veci počas 64-tého zjazdu vyznavačov krúženia na Bôriku. Malé tohoročné jubileum slávil Žilinský Hamburg. Už 25-ty diel seriálu o bežcoch a zberačoch vysielala materská TV DS Žilina.

Žilinský Hamburg musí mať neuveriteľne silnú nohu. Včera sa nechal Peter Pefo Tichý ( 3:18 - 1. ) od neho nakopnúť, aby nabral potrebnú rýchlosť a chuť do tréningu. Dostal taký kopanec, že o deň zaletel až 42,195 km ďaleko. Asi bol ziskom neplánovanej akcie prekvapený aj on sám. 

Keď po návrate z chorvátska ochorel a vypadol z tréningu, sťažoval sa eN, že pribral, že sa nevie rozhýbať. eN prispal, prišiel na Bôrik až pred 10,00, ale tlstého Pefa hľadal márne. 

Jeden bežec, jemu veľmi podobný tam krúžil, ale ten veru tlstý nebol. Keď Pefo predbiehal eN, sledoval nohy, vraj tlstého. Tak majú vypadať nohy borca, ktorý má fazónku. Do hneda opálená koža, svaly ostro rysované, po zbytočnom tuku ani stopy.

Sa mu beží na takých nohách. Prvú polovicu trate odbehol s Jurom Čuntalom ( neskôr ), potom krúžil sám a napadla ho myšlienka, že to už dokrúži až na mierečnú métu. 

„Žena je s deťmi na turistike v horách. Čo by som robil sám doma? Tak som si spravil turistiku na Bôriku," pokojne po behu skonštatoval Pefo. 

Maratón mal odkrúžený o hodne skôr, ako ostatní, nemusel sa domov neponáhľať, tak sa staral, aby mali ešte krúžiaci na stolčeku prestri sa dostatok vody. Jej spotreba bola vysoká, úmerná teplote okolia. 

Pefo získal svoju 59-tu akciu, odbehol 33-tí maratón a opäť vyhral :-) Poskočil na 60-te miesto rebríka SZM. A čo je hlavné, získal opäť chuť do tréningu a istotu, že sa do Rajca, na ktorý pred pár dňami videl cestu zarúbanú, môže bez obáv prihlásiť. Už tak urobil a pre nás je jedným z horúcich favoritov na umiestnenie, aké získal na ŽH64. 

Po nekonečnom plánovaní sa konečne na Bôriku objavil Jožo Mecele ( 3:57 - 2. ), eN osobný Anjel skazy. Má už teda s Hamburgom prvú skúsenosť.

Bôrik mu ukázal tú horšiu tvár. Keď má zvýšenú teplotu býva k bežcom menej priateľský, ale už to môže byť iba lepšie. 

Jozef si meral čas stopkami na mobile. Meral dobre, lebo s rezervou si ustrážil čas pod štyri hodiny. Dá sa povedať, že bežal so záťažou. 

Ak nechá pred Rajeckým maratónom mobil v šatni, do Čičmian a späť bude o určite kus rýchlejší, ako na Bôriku.

Nebyť toho, že Pefa kopla bežecká múza, mohol sa Jožo zaradiť do klubu osvietených. Čo Hamburgový štart, to víťazstvo. 

Keby eN nezaspal, mohol na ňom Anjel skazy opäť vykonať svoje dielo a poraziť ho. Po skúsenosti s čertovou kockou nebol eN príliš silný v kolenách.

Ale eN má už aj Čerta strážneho. Ten Anjelovi jeho dielo prekazil. Nechal eN zaspať a utekať ho 1/2M. 

Porážke od Jozefa sa eN na Bôriku vyhol. Ale Rajec im súboj už umožní. Práve v Rajci ukázal Anjel skazy po prvý krát eN, čo je jeho poslaním. Uvidíme, čo vymyslí Čert strážny, či opäť ochráni eN. 

Taktika "mrtvého brouka" v podobe zaspania do Rajca to je vylúčené. Na eN čakajú neodkladné, ale príjemné povinnosti. Ani sadze z krídel Jozefových im čaro vziať nedokážu.

Na posvätnú zberačskú kótu č. 42 dorazil po ŽH64 Šaňo Simon ( 4:26 - 3. ). Už 42-hý maratón vkladal eN do jeho akciopisu v roku 2007. 

Na vrchole K42 stál  Šaňo štyri krát. Zo Slovákov je stále jediný, kto to dokázal. Ale nikdy na kultovú zberačskú kótu nevybehol v lete. Vždy až na jeseň, alebo až v zime. 

Toho roku má naponáhlo. Na krásne "panoramata" nie je čas. 17. novembra sa plánuje postaviť tam, kde nestál ešte ani on. 

Na K60 bude chvíľa času na "panoramata". Počas oslavy dvoch šesťdesiatok ich sledovať plánuje.

Ale doslova iba chvíľu, lebo už na druhý deň, 18.11. je na programe Perla. Šaňo je jeden z hlavných signatárov Benefície pre Perlu. Musí v Trenčiankach byť, nie obdivovať "panoramata".

Ale to je ešte dosť vzdialená budúcnosť. Dovtedy mu zostáva odbehnúť ešte 18 kúskov, prekonať nástrahy horúceho leta a aj nástrahy veku. 

Povedať 60-ročnému, že je starý, nie je urážka. Je to poklona. A keď je niekto starý, musí sa občerstvovať primerane k veku. 

To Šaňo ctí. Pár kôl pred koncom požiadal o 10° Starobrno. Mladobrno už pre neho nie je ten pravý nápoj na rehydratáciu počas behu.

eN už mal plánovaný 1/2M natočený, tak zariadil v Kamélii, aby mal Šanibáči Starobrno natočené tiež. 

Stolček prestri sa získal podobu, oku prezidenta SZM milú. 

Mirek Krumer ( 4:38 - 4. ) bol štvrtým a posledným borcom na ŽH64, ktorý v sebe našiel silu pasovať sa v horku s mierečnou traťou. Našiel jej dostatok a po dvoch horúcich maratónoch za dva dni má na svojom konte 31 maratónov toho roku a 110 celkovo a pred ním stojí pekná 111-tka.

Peter Gajdoš ( 1:59 - 5. 25 km ) pridal k sobotnej 30-tke nedeľnú 25-ku. Slušná dvojdňová dávka.

Na Bôriku mali cez víkend stretko nie len bežci, ale v športovej hale sa konal zjazd svedkov. A svedkovia sa stretávajú v rádovo vyšších počtoch ako bežci. Cez prestávku zaplavili Bôrik nie len sebou, ale aj letákmi spasenie ponúkajúcimi. 

Peter, ako hovorca vyznavačov behu oslovil šíriteľa letákoch,: „Som zvedavý, koľko tých papierov tu nájdem zajtra na zemi." Nenašiel ani jeden. Svedok, slovo papierové šíriaci, sa o pár minút vrátil a vzorne letáky zo zeme pozbieral. Môžeme o svedkoch povedať čokoľvek, ale že robia na Bôriku neporiadok, to by neba nepravda.

Ďuri Čuntala (  1:42 - 6. 1/2M ). Radosť o tomto chlapíkovi písať. Má cieľ odbehnúť po prestávke maratón. Posledný bežal v roku 2004. 

Miesto a termín pozná, 17. 11., Bôrik, oslave Šaňovej 60-ky. A vie ako svoj cieľ splniť. Počas ŽH si dáva kontrolné behy a pridáva na vzdialenosti. Začínal s 10 km, počas ŽH64 to už bol 1/2M v tempe 4:53 na kilometer. 

Jurajovi zostáva predĺžiť Bôrikovú vzdialenosť ešte o jeden 1/2M a má na to taký čas, za ktorý Šaňo odbehne 18 maratónov.

Mišo Holík ( bez času - 8. 10 km ) je na Bôriku doma. Pochádza zo Žiliny. Keď príde navštíviť otca, zvykne navštíviť aj bežcov na Bôriku a odkrúžiť si svoju desiatku. 

Urobil tak aj 22. 7., ale mal aj iný dôvod. Priniesol eN predmet doličný. Ide o publikáciu Paľa Erdziaka 30 rokov Malého štrbského maratónu. Jurovi Fotulovi sa nepáči, Mišovi áno. eN publikáciu nevidel, preto nemohol v diskusii v nástenkovej knihe zaujať stanovisko. Už môže. Venuje mu správu 27. 7..

Je zaujímavé, že Michal sa na Bôriku objavil presne vtedy, keď sa eN chystal vyraziť na plánovanú polmierečnú dávku po svojom neskorom príchode na Bôrik. Vybehli spolu veľmi zhurta, ale dlho spolu nebežali. Po necelých troch kilometroch sa Michal odpojil. Určite netuší, že to eN veľmi privítal. 

V sobotu Miro eN Kriško ( 1:56 - 7. 1/2M ) utekal nekonečný a napriek tomu krátky horúci maratón s obmedzeným prísunom tekutín. S Mišom vybehol príliš zhurta. Rozbiehať sa na 145 - 150 bpm, to už pre neho nie je. 

Počas nedeľného ŽH64 bolo rovnako horúce počasie, ako v počas pokusu o maratón v Trenčianskych Tepliciach. Napriek tomu eN utekal vyfešákovaný v tričku s golierom. Musel, lebo nechcel pripálený krk zo včera pripáliť opäť.

Keď sa Michal odpojil, dobehol na 3 km a úplne zvoľnil. Až vtedy ho začali bolieť stehná došklbané Machnáčom. Ani pri najvoľnejšom tempe mu tep neklesal pod 135. Preto sa rozhodol, že bude striedať "rýchle" trojky s pomalými. Rýchle na 150 bpm, pomalé na 135 bpm. Ani vyššie, ani nižšie sa dostať nevedel. 

Výsledný čas v polmaratóne nenapovedá, že eN utekal 12 km veľmi snaživo. Tvrdohlavý pokus nestratiť pre meranie Perly akciu skončil tak, že stratil akcie dve a je zlomený, ako po usilovnom dvojmaratóne. 

Jednu pomalú trojku eN prerušil, aby si odfotil Miša v účastníckom tričku 30-teho MŠM. Michal už mal 10 km natočených a nechcel ho zdržovať. 

Takéto veci sa na Bôriku 22. 7. 2007 diali. 

Zapísal eN 24. 7. 2007