12. 8. 2007

Bezfarebné, netvorivé, nudné, monotónne, ale hlavne veľmi zdĺhavé je aktualizovanie rebríkov a akciopisov členov SZM a.s..

Niečo ako pracovná náplň Charlieho Chaplina v Modernej dobe. Ale žiaľ, nejde to bez toho. eN sa musí po každom maratóne prehrýzať šedivým, bezfarebným Morom nudy.

Dlhú plavbu sivými vodami, od výsledkov, cez rebrík SZM a AASR07 rebrík, až po jednotlivé akciopisy 25-ky SZM-ákov, utekajúcich v Rajci dokázal eN absolvovať iba vďaka regenerácii na Farebných ostrovoch, kde hľadal a aj našiel Majstrov tempa.

O Majstra rovného tempa zviedli tuhý boj SZM-ák Peter Buc a neSZM-ák Robo Rolko. Od absolútnej rovnosti oboch 1/2M sa obaja odchýlili iba jedinú sekundu.

Robo -1, teda bol v druhej polovici o sekundu rýchlejší, Peter +1, čiže...titul Majster rovného tempa mu len o vlások a teda aj SZM unikol. Negative split bol tromf, ktorý zavážil.

Robo by určite Majstra rovného tempa vymenil za Majstra zrýchleného tempa. To by utekal druhú polovicu o 7:20 rýchlejšie, dosiahol by čas 2:32:33 a s prehľadom by 24RM vyhral.

Ale to by "výmluvný mistrův epitaf - Maraton je děvka", nesmel platiť. 

Ale on platí a Robo si ho na vlastnej koži overil. Preto sa najväčším zrýchlením v druhej polovici blysol Tomáš Gemza z ŠK Štrba.

Mladé pušky majú vo zvyku bezprostredne po štarte plytvať pušným prachom. Tomáš má iba 19 rokov a predstavil sa ako dobrý lodivod. Druhú polku prekonal o 7 minút a 20 sekúnd rýchlejšie, ako prvú, hore, proti prúdu.

Tomáša poznáme z Rytra, kde bol trochu rýchlejší, čo sa týka času, ale Majstrom zrýchleného tempa sa stal až v Rajci. Obrázok mu prizdobíme vecičkou s podobným zrýchlením, aké mal v Rajci on.

Zo SZM-ákov mal najväčšie zrýchlenie v druhej polovici Paľo Hýrošš o pekných 5:55. Divné, že skončil štvrtý. Jeden by čakal, že bude piaty.

Poslednou šancou na prvé miesto SZM-áka na výšivkách s Rajeckými výsledkami zostal vekový nôž a podarilo sa. 

Medzi dievčatami sa na prvom mieste, po prepočítaní časov vekovým koeficientom, prepracovala prezidentka SZM, Evka Seidlová ( 3:48:34 / 3:08:15 ).

Medzi mužmi sa najvyššou relatívnou výkonnosťou blysli chlapci M50. Poliak Tadeusz Jaszek ( 2:53:59 / 2:27:28 ) nesie na chrbte o dva roky viac ako Paľo Obraz ( 2:51:04 / 2:27:45 ), vekový nôž ušmykol z jeho reálneho viac, ako z Paľovho a miesta si vymenili. 


Ale ani samotné hľadanie Majstrov tempa a veku by nedokázalo na šedivom obrázku vykúzliť dúhu. To dokážu iba dievčatá.

Oplatilo sa eN zapojiť do medzinárodného pátrania po záhadne stratenej sláve Štefky Šrámkovej z Olomouca. Na Donovaloch jej tretie miesto za špacír po Nízkymi Tatrami oslavovať dopriate nebolo.

Napriek tomu, že sláva je stále nezvestná, zmilovala sa nad eN a utekala dole presne ako on. Iba o kultových 42 sekúnd pomalšie, ako hore. Nepredbehla detektíva, aby mohol ďalej pátrať po sláve, ktorá sa z hrebeňa NT zatúlala pravdepodobne až do Poľského Krakowa.

Hovory o Rajeckom maratóne odpálime v priebehu dňa, keď sa pod touto správou objaví básnička.

Nebyť špatný sa oplatí
Dobro naspäť vždy sa vráti
Ako pútnik čo pamätá
Všetky dobré cesty sveta

Čo je dobré čo je špatné
Hranice vidieť len matne
Socha z mesta Štefánie