26. Liptovský maratón - Liptovský Mikuláš, 11. 11. 2006

Konferencia biskupov Slovenska bude asi protestovať proti tomu, že na spoločnom Diplome I. Nástenkových Majstrovstiev Slovenska plánujeme uvádzať iba mená víťazov štyridsiatich vekových kategórií, ktoré sa podarilo zo 160-tich obsadiť.

Určite budú šermovať erbom Liptovského Mikuláša, na ktorom patrón štedrosti ponúka trojicu placiek.

To sa mu rozdáva, keď je svätý. My nie sme, preto platí - Víťaz berie všetko. Nie len v I. NM-SR, ale aj v Majstrovi rovného a zrýchleného tempa.

Víťaz berie všetko, ale úvod story nie. Na Pefa zvrtneme reč ihneď po tom, ako privítame nového viceprezidenta SZM a. s.. a zagratulujeme Majstrom tempa.

zľava: Peter Buc, už viceprezident Janko Mičko, frndžalica, menejprezident J.M.

foto: Jožko Liskaj, Pranjal

Janko Mičko ( 3:58 - 64. / 28. M50 ) sa na 26. LM pripravil výborne. Pod štyri hodiny sa v maratóne dostal naposledy na MMM 2001. Svojou stou akciou dobil Kótu 100, čo je nevyhnutná podmienka k zisku kresla Viceprezidenta SZM a. s.. Je už 30-ty, ktorý vlastní tento SZM honor.
Honor a výborný čas je príliš malá odmena, za tak dobrý výkon. Svojim umným behom si pribalil ešte titul Majster rovného tempa. Zo 77 klasifikovaných maratóncov nemal nik menší rozdiel medzi prvou a druhou polovicou trate, ako nový viceprezident. Len 29 sekúnd stratil v druhej polovici.
Janko vie čo sa patrí. Viceprezidentskou frndžalicou si uctil kamarátov. Do jednej nohy, do druhej nohy. Iba osem nôh zostalo prázdnych. Dve pomalé labky eN, ktorému náboženstvo okrem vozenia sa vo výťahu zakazuje aj alkohol a šesť nôh Petra Pavuka. Nalial si iba do dvoch a každý správny pavúk ich má osem, ako Peter poznamenal.

Druhú stovku akcií plánuje Majster rovného tempa rozbaliť už o týždeň na Perle. Ak sa mu bude dariť rovnako ako na Liptove, radi na neho žltou šípkou ukážeme opäť.

Trať Liptovského maratónu je členitá, rovné tempo sa drží zložito. Ešte zložitejšie sa v druhej polovici zrýchľuje. Dôkazom by mohol byť fakt, že to dokázalo iba deväť borcov. 

Z nich najviac v druhej polke trate, bezmála o 9 minút, zrýchlil Andrej Cibulka ( 3:23 - 33. / 13. M40 ).

V klesaní na priehradný múr predbehol eN chlapík. Mal obuté Saucony a veselo si v nich zakopával až po ľadviny. Jeho boli na rozdiel od eN nové. Myslíme na Saucony, nie na ľadviny, hoci aj ľadviny má novšie o 8 rokov. eN si ho pamätá preto, lebo pochválil botky, v ktorých obaja utekali. Vtedy vznikla idea, vyhlásiť M-SR v maratóne utekanom v botkách SAUCONY. Kým eN dobehol na koniec priehradného múra, už vedel, že budú 19. 11. 2006 v Trenčianskych Tepliciach na Perle.

Že ho k tomu inšpiroval Majster zrýchleného tempa na LM06, by eN nezistil, nebyť reportérskej práce Pranjala, ktorý bežal celú trať LM s fotoaparátom v ruke. 
V polovici trate boli eN a Andrej vedľa seba. V cieli ich delilo 20 minút.
Titul MZT LM 06 je v dobrých rukách. 

Andreja už poznáme. Poznáme aj bývalého šéfa Triklubu FTVŠ, za ktorý Andrej štartuje. K zisku MZT gratulujeme my Andrejovi a on nech za nás pozdraví Jozefa Juráška, ktorý klubu  velil v období, keď sa eN o triatlon zaujímal viacej.

Peter Tichý ( 2:37 - 1. / 1. M18 ) sa okolo vytrvalostných atletických disciplín pohybuje už nejeden piatok. Jeho sezóna 2006 bezproblémová nebola. Na poslednú chvíľu viac krát doháňal tréningový deficit.
Liptovský Maratón má medzi ostatnými pre neho výsadné postavenie v tom, že ho spája s návštevou rodiny. Vedel, že k minuloročnej fazónke má ďaleko, napriek tomu sa rozhodol obhajovať svoje prvé miesto z minulého roku. 
Odvážny šťastie praje. Konkurencia LM 06 mala k minuloročnej tiež ďaleko. Peter po svojom víťazstve, na ktoré mu stačilo utekať o päť minút pomalšie ako pred rokom povedal, že keď pred štartom nenašiel v štartovom poli borca, akým bol pred rokom Poliak
Jaroslaw Kostrzewski, začal veriť, že svoje víťazstvo obháji. Ale aj priznal, že v momentálnej forme by nedokázal eliminovať trháky, ktoré na pred rokom neúspešne skúšal Jaroslaw. Tušil, že prípadné tohoročné víťazstvo by mohlo byť menej pracné, ako pred rokom. 

Bolo, ale až po 20-tom km. Dovtedy sa ho s tvrdohlavosťou bulteriéra držal jemu, i nám neznámy mladík. Fotografiu, ktorú nám poslal Pefo, nazval priliehavo: Potiaľ držal. 
Až pani s igelitkou TESCO, presne na 20-tom km rozhodla, aby 517-ka za 500-kou zaostala. Pefo tiež mladíka nepoznal. Sondoval, o koho sa jedná
:

Nevieš, ako dobehol tento chlapec? Držal ma do 20 km. Okolo 12 až 13 km, keď sme sa trochu vzdialili od Heleša, som sa ho spýtal, koľko chce bežať. Vraj nevie, že maratón beží prvý krát. Zatiaľ bežal iba polmaratón za 1:22. 

Vravím mu, že nič proti, ale zdá sa mi to na neho rýchle, že nech je radšej opatrný, toto je maratón....

Nedbal, držal sa za mnou ďalších 8 km. V dobrom mu hovorím, že nemám nič proti, len že by bolo škoda, aby prvý maratón odtrpel...

Ale mal guráž...

Ak Ťa zaujímajú, posielam svoje medzičasy.

5 km 10 km 15 km 20 km 25 km 30 km 35 km 40 km 42, 195
17:33 36:14 54:41 1:13:44 1:32:25 1:50:43 2:09:37 2:29:10 2:37:50
17:33 18:41  18:27 19:03 18:41 18:18 18:54 19:33 8:40

Skôr ako preskočíme k neznámemu, bojovnému mladíkovi, musíme Pefa, čoby člena SZM a. s. už vo viditeľnom drese, pochváliť. 

Maratónskych prvých miest v absolútnom poradí nemáme na nástenke nasušených stohy. Nie sú k nášmu fungovaniu nevyhnutné, ale ak sa podarí, tak potešia. Pefo plní to, prečo ho eN už pred rokom zaradil na súpisku SZM. 

Nebyť neplánovaného Žilinského Hamburgu, kde Pefo z plánovanej tridsiatky docupkal s eN celý maratón, bolo by práve víťazstvo v Liptovskom Mikuláši 06 jeho 50-tou, inauguračnou akciou. 

Rok už čaká uvítací Diplom s päticou prepletených farebných kruhov na odovzdanie jedinému olympionikovi v našich radoch. Snáď sa nám to už 19. 11., na Perle v Trenčianskych Tepliciach konečne podarí. 

Štartové číslo 500 a 517 utekali doposiaľ v tejto story spolu. 500-ku veľmi dobre poznáme. 517-ka je pre nás veľkou neznámou. Jeho bojovný výkon, keď sa v prvej polovici trate ťahal za prsty s budúcim víťazom oceňujeme, ale nedá nám podotknúť, že to bolo veľmi nerozumné. 

Dušan Krajčovič ( 3:09 - 21. / 8. M18 ) behom a la David Bedford, ktorý si dokázal kedysi dávno robiť osobáky na 3 a 5 km v medzičasoch pri 10 km behu, nevyťažil veľa.
V druhej polovici stratil vyše pol hodiny. Zatiaľ na Majstra rovného, ani zrýchleného tempa nedorástol, ale má iba 22 rokov.
Pri rozumnejšom rozložení síl mohol podľa nás utekať okolo 2:50. A berte na to jed, že o rok, už poučený, určite pobeží aj pod túto hranicu.
Vo výsledkoch nemal uvedenú klubovú príslušnosť, ani bydlisko. On Line Pen Is Great. V nástenkových výsledkoch mu eN klub vygeneroval. Nech mu na ceste hore pripomína, že o úspechu rozhoduje najmä hlava.

Z KO, ktorým poslal k zemi sám seba, sa jeho mladé telo rýchlo otrasie. Mal by sa ale poobzerať po skúsenejšom bežcovi, ktorý by mu dokázal poradiť v tréningu a v taktike počas pretekov. Nebolo by dobré, aby si zasadzoval podobné direkty príliš často. Telo ich znesie iba obmedzený počet. Bolo by škodou, keby nimi zabil svoj neodškriepiteľný vytrvalostný talent.

Dušan určite nebol spokojný so svojim výkonom na Liptove. Nevieme, či sa nám ho podarí rozveseliť tým, že:

Keby nie, určite sa rozveselí budúcim maratónom, ktorý už poučený na vlastnej chybe, zabehne oveľa lepšie.