Zľava: Vlado, Leszek, Pišta, Juro, Pefo, Adam, Mirek, Mariusz, Šaňo, Jirko, eN
foto: Samo Spúšť

Žilinský Hamburg 55 / 16
Žilina - 26. 5. 2007

MEZINÁRODNÍ    MARATON    MÍRU
K       R       U       M       E       R       A

V čom spočíva výnimočnosť ŽH 55/16? Ju na hrudi každého z aktérov a teraz už nejde o fikciu, akú musel eN urobiť po ŽH 54/15

Vlado Krčmárik prišiel posledný. Už sa dve hodiny utekalo.  Pridal sa, dobehol, eN ho cvakol a podľa okrídlenej zásady z knihy kníh ho prilepil na prvé miesto na obrázku. Posledný je prvý. Výnimočnosť ŽH55 bola aj v tom, že to platilo.

Po prvom dejstve druhého májového Bôrikového "dablu" eN chválil Pefa. Ani po druhej edícii nezostane bez pochvaly. Zdá sa, že šarvanec z KNM je pre SZM a. s. nepostrádateľný.

Olympionik, neolympionik, dobrovoľne sa prihlásil na rajóny. Poupratoval na stolčeku prestri sa. Kto neverí, nech sem beží.

Ale týmto, bez diskusie obetavým činom, by Pefo eN nepresvedčil, aby sa v Setnej story o ňom hovorilo skôr, ako o mužovi, ktorého jubilejný maratón dal podujatiu názov.

Od prvého ŽH eN túžil mať fotografiu dvojice s najlepšou dochádzkou po Šaňovi.

Ani eN nebol tak často na Bôriku v čase konania sa ŽH, ako pán s foxteriérom.

eN si na ich príchod okolo desiatej zvykol. Často ich v story spomína, ale nikdy nevedel ukázať ich obrázok.

Zásluhou Pefa, ktorému sa dvojicu uloviť podarilo, môžeme tak urobiť práve dnes. Prosíme, zoznámte sa. O Pefovom utekaní po oslávencovi.


Český kráľ Jiří Březina 421 (vľavo) a Višegrádsky kráľ Šaňo Simon 424 (vpravo)
privítali medzi sebou nového stovkára, Miroslava Krumera 100.

Mirek Krumer ( 4:25 - 6. ) je po ŽH55 38. stovkár z Českých luhů a hájů. K Českému rekordu 49 maratónov za kalendárny rok ( 2006 ), 27. mája 2007 pridal druhý.

Prvú stovku maratónov odbehol za menej dní, ako doterajší CZE rekordér, Karel Budík. Podrobnejšie si o rekorde povieme v niektorej z budúcich denných správ.

Mirek, verný svojej prevratnej Teórii rekreačnej relativity, za ktorú obdržal od SZM a. s. akademický titul RunDr., utekal v nedeľu rýchlejšie, ako v sobotu. Ale pomalšie, ako obvykle.

Je v útlme. V útlme, ktorému sa žiaden zberač, ťahajúci dlhý rad akcií za sebou a mysľou tlačiaci ešte dlhší rad pred sebou, nevyhne.

Po dosiahnutí Kóty 100 zvyknú mávať zberači útlm. Za ňou sa totiž otvára nekonečný priestor, ktorý už tak utešenú kótu, akou je kultová stovka na horizonte nemá.

eN s Mírou už niečo preskákali. Utekali maratóny vydarené, ale aj tie druhé. eN tuší, kam smeruje pohľad nového stovkára z Kóty 100. Tuší, lebo zatiaľ o tom s Mírou nehovoril.

V roku 2007 sa asi pokúsi posunúť Českú vlajku o dve akcie vyššie, na  51 maratónov za rok. Tým by dokázal, ako prvý Čech, odbehnúť 100 maratónov za menej, ako dva roky. Rovnaký kúsok vo V4 predviedla v Poľsku pani Barbara a u nás Šanibáči. Mirek by bol tretí.

Ale to sú iba dohady eN. Či sú správne, to nám prezradí pán Silvester, do ktorého príchodu je ešte veľmi ďaleko.

„Hlavně zdraví," hovorieva Jirko Březina. eN to môže iba zopakovať a dodať, že Mirek bežal svoj "setny" maratón v BO Saucony.

Zapísal eN 27. 5. 2007

Prvý deň druhého májového ŽH "dablu" prevalcoval SZM repre team Český valec. Druhý deň pre zmenu Poľský. Ślimak Bytków, tak sa nazýva valec našich severných susedov. Na slimákov sme krátki.

Adam Jagieła ( 3:25 - 1. ) je nenápadný chlapík, ale eN si jeho BO, ktoré mal na nohách ihneď všimol. Majú ksicht dobrých maratóniek. Na tenkých nohách Adama vzbudzovali rešpekt.

Adam ihneď po štarte vystrelil dopredu, ako keby chcel dokázať, že sa eN nemýlil. Métu 1/2M minul za za 1:32 a nadelil eN 4 kolá a k piatemu veľa nechýbalo. Ale potom, ako keby uťal. Povolilo mu koleno. To eN prekvapuje, lebo vonkajšia strana bolieva pri nohách do "O" a následnej nedostatočnej pronácii, alebo pri zodratej vonkajšej strane dezénu na podrážkach.

Adam má ukážkovo rovné nohy, rovný došľap, nové maratónky, dobrú techniku behu, napriek tomu ho koleno zradilo. Dokonca tak, že musel v závere aj kráčať. Preto zaostal za svojou výkonnosťou vyše dvadsať minút. Niečo je ale potrebné pripísať teplu a niečo rýchlemu tempu v úvode. 

Adam má GPSíka, ktorým si chytal jednotlivé kilometre. Viete, za koľko utekal najrýchlejší? 3:30!!! eN sa nediví, že ho to zmohlo. Koľko mu trval najpomalší agentúry nevydali.

Mariusz Ciesinski ( 3:39 - 2. ) použil podobnú taktiku, ako Adam. Začal rýchlo, na eN nabehol vyše dvoch kôl. Potom spomalil, jedno kolo si eN vzal späť, ale viac už nevládal. 

Mariusz sa na Bôrik vrátil. Jeho premiéru eN prespal a vlastne prespal aj reprízu. 

To, že na druhom mieste ŽH55 dobehol víťaz ŽH50, zistil eN až doma. 

Napriek o 5°C vyššej teplote, bežal Mariusz ŽH55 iba o 90 sekúnd pomalšie, ako pri svojom prvom Hamburgovom štarte. Jeho druhý štart považuje eN za lepší výkon.

Škoda, že nebolo viac času na klebety so Slimákmi pri pive v Kamélii. eN nevie žiadne pikošky. 

Mariusz utekal v takých istých maratónkach, ako Leszek. Je to vraj  dobrá a cenovo najdostupnejšia BO v Poľsku.

Střevíc na obrázku patrí Leszekovi. Ale nebojte sa, neprezúvali si jeden pár. Keď eN BO fotil, Mariusz ich už mal v aute.

Miro eN Kriško ( 3:46 - 3. ) trošku nerozumne plytval silami v sobotu, preto nemohol, vlastne mohol, ale nevládal, uplatniť teóriu RunDr. Míry Krumera o rýchlejšej nedeli.

Ráno sa cítil veľmi unavene, krysy ho presviedčali, aby nikde nechodil. Ale on musel. Na Bôrik mal prísť Leszek, ktorému už dávno plánuje odovzdať Putovnú knihu SZM. Aby Krysy nehundrali, sľúbil im, že bude utekať pomaly.

Tak veľmi sa sústredil na to, aby nezabudol knihu, štartové čísla a Diplom pre Tonyho do Írska, že si zabudol pribaliť energetické gély. 

Na jeho veľké prekvapenie, čokoláda, ktorú si kúpil miesto nich a ktorú počas utekania chrúmal, mu sebavedomie podržala rovnako, ako gély. 

Po zadržanej prvej polovici, zdolal druhú o dve minúty rýchlejšie a po behu príliš veľkú únavu nepociťoval. 

Ale veľmi počas behu riskoval. Vypil určite viac, ako štyri litre vody. Našťastie nezomrel. Death line eN je asi na vyššej hladine, ako štyri litre, v odborno - strašidelnej literatúre označovanej za kritickú.

Leszek Naziemiec ( 4:09 - 4. ) sľúbil že na ŽH55 príde a dovedie so sebou aj družinu. Stalo sa. 

To, že na Bôriku uteká náš kámo z Poľska sa dá zistiť jediným pohľadom na stolček prestri sa.

Vždy sa prehýba pod ťarchou banánov, ktoré počas behu konzumuje. K tomu čokoláda jeho, čokoláda eN, množstvo tekutín, hotová svadobná tabuľa.

Leszek bol štvrtý. 1. + 2. + 4. miesto = 1. miesto v súťaži národných trojčlenných družstiev, ktorú si pred sekundou vymyslel eN, aby mal dôvod cestovať v júli do Katowic na NIC maraton. Bude treba Ślimakom zaniesť Diplom.

eN s Leszekom zúradovali Putovnú knihu SZM, Diplom pre Íra Tonyho Mangana a eN si za to vzal 2500 Sk. Dobrý biznis, čo poviete.

Škoda, že už 2400 Sk minul. Poslal ich do Nitry. Leszek s kamarátom Arturom sa chcú stať Slovenskými mužmi. Slovakman, dlhý triatlon, to je to, čo ich láka.

Šaňo Simon ( 4:20 - 5. ) si po sobote orazil aj v nedeľu. Vie že v horku veľký výkon nepodá.

Ale napriek pomalšiemu maratónu je v polovici. Polovicu konskej dávky, 60 maratónov do 17. 11. má za sebou. Stihol to v miernom predstihu, ale s tým Šaňo počítal. Chce si urobiť trochu voľna v zvieracej kazajke, ktorú si na seba dobrovoľne obliekol. Jeden nikdy nevie, aké naschvály mu budúcnosť pripraví. Preto chce mať istotu, že jeden, dva výpadky plán nezrútia.

30 maratónov od 1. 1. je podľa eN tá ľahšia polovica. Idú tri, štyri teplé mesiace a aj únava sa bude na seba nabaľovať.

Ale Šaňo vie, ako preklenúť problémy, ktoré si každého zberača skôr, či neskôr nájdu.

Kto odbehol za život 424 maratónov, toho už tak niečo neprekvapí. Jediný súper, pred ktorým každý skôr, či neskôr rezignuje je "stáří". Keď sa raz do tela nakvartýruje, niet proti nemu pomoci. Dá sa s ním žiť jedine v prímerí, alebo prehrať. Iný variant koexistencie zatiaľ objavený nie je.

Pre Šaňa znamená ŽH55 polčas. eN sa zmieta v turbulencii za ním a zhodou okolností má polčas tiež. Pokorne dúfa, že sa nejedná o polčas rozpadu.

Šaňo sa mu kedysi vyhrážal, že ho k 50-ke maratónov dokope aj nasilu. Zásluhou často vyhlasovanej Bôrikovej pohotovosti svoje slová plní. eN už nastrádal v roku 2007 25 maratónov. Na 50-ty má čas do 11. 12.. Až vtedy si bude podávať ruku s Abrahámom, čiže dovtedy mu stačí nastrádať druhú 25-ku.

Jirko Březina ( 4:45 - 7. ) je ročník 1939 a neoddiskutovateľne už žije v prímerí "se stářím". Chcel byť pri stom maratóne kamaráta, preto pricestoval nie v sobotu, ale v nedeľu. Dva maratóny po sebe už v tejto sezóne nebehá. Žije v prímerí.

Výkony v prímerí žijúcich musíme upravovať vekovým nožom. Až potom ich môžeme objektívne ohodnotiť.

Teplo, ktoré panovalo na Bôriku Jirkovi nie príliš svedčalo. Bežal určite pomalšie, ako plánoval, ale nie najpomalšie zo svojich 421 maratónov, ktoré za 68 rokov odbehol. Monaco pri Pardubiciach trvalo minulý rok ešte o kus dlhšie.

Tvrdíme, že Jirko žije "se stářím" v prímerí. 16 maratónov, ktoré stihol toho roku odbehnúť, je dôkaz, že sa k nemu stáří chová veľmi priateľsky.

Zapísal eN 29. 5. 2005

Peter Tichý ( 1:38 - 8. / 1/2M ) stimuloval v sobotu  biele svalové vlákna. V nedeľu sa prišiel vyklusať. V pondelok mal totiž v pláne utekať hodinovku na dráhe. Podľa toho, že nakrútil cez 20 km usudzujeme, že hodinovka mala byť iba dielčí cieľ v príprave na Kysucký maratón.  

Keď dopĺňame do Setnej story podmierečných, už vieme, že Pefo hodinovku vyhral výkomom 18,010 m. To je nad očakávanie naše, aj jeho.

Pefo má 38 rokov. V takomto veku sa osobné rekordy dosahujú už len výnimočne. Pefo to dokázal.

Palicu neláme ani nad osobákom v behu mierečnom. Ak bude vyhovujúce počasie, možno už v Čadci.

Ale to záleží od konkurencie. Kysucký maratón je Pefova srdcová záležitosť a chcel by ho konečne, po mnohých druhých miestach konečne vyhrať. Umiestnenie bude mať v taktike prednosť pred časom.

V sobotu Vlada Krčmárika ( 1:20 - 9. / 10 km ) eN túžobne vyzeral na schodoch, kde sa k nemu zvykne pripojiť. Zbytočne.

Vlado utekal horúci 1/2M v Martine, kde vsadil na pomalý začiatok a urobil dobre. V závere sa mu podarilo pozbierať rýchlych v úvode.

V nedeľu Vlada eN nečakal a juchú, objavil sa. „Ako bežíš?" vyzvedal. „Pomaly, odpovedal eN. Vlado počkal jedno kolo, aby sa presvedčil, či eN neklame. 5:35 / km - neklamal.

Preberajúc Martin, dobehli kráčajúceho Adama. Po pol kole ich Adam opäť predbehol. Chýbalo mu do cieľa ešte kolo a kúsok. eN sa za neho zavesil, aby mohol uplatniť pravidlo: Ja ho, on ňa, a zmerať mu čas. Vladovi povedal, že ho po rýchlejšom kole počká.

Lenže Adam zastal na občerstvovačke. eN už mal adrenalín vyplavený, tak pokračoval v naháňaní, sám nevedel čoho. Ale litre adrenalínu to neboli. Od Vlada sa vzdialil iba pár metrov.

Juraja Čuntalu ( 47:58 - 10. / 10 km ) na Bôrik dotiahol Pefo. Nevieme, či plánoval iba 10 km, alebo sa mu počas behu neurobilo dobre. Zmizol hneď po behu, preto nemáme foto BO v ktorej utekal. Ale sme radi že na MMM Krumera štartoval. Prekročili sme v počte bežcov desiatku a to je na Hamburgové pomery masová účasť.

Keď zmeníme meno na Štefan Belko ( 40:27 - 11. / 9 km ) a 10 km na 9 km, všetko čo sme povedali o Jurajovi platí aj pre Štefana.

ŹH55 trval dlhšie, ako obvykle. Pasovanie nového stovkára nemohlo začať skôr, ako dobehol Český kráľ.

Bublinková oslava pokračovala v Kamélii.

Vďaka Pefovi, ktorý odviezol eN na stanicu, bol svedkom tohoto, ale hlavne stihol vypiť aspoň jedno nealko Pivo. Bublinkovej oslavy sa zúčastniť nemohol, lebo jeho personálne náboženstvo mu alkohol piť nepovoľuje.

V komornej atmosfére dobehol náš kamarát, Mirek Krumer, svoj stý maratón.

Názov Mezinárodní Maraton Míry Krumera bol na mieste. Tri krajiny naň poslali svoje národné tímy zberačov. Zväz POL - CZE - SVK priateľstva, ktorý bol spoluorganizátorom ( s DS Žilina ) si môže pripísať prvú vydarenú akciu.

Zapísal eN 31. mája 2007