Foto aj tu

Čadčiansky Hamburg 1 / 1

Čadca - Šeríkov okruh, 8. 3. 2008

So Šeríkovým okruhom i tým, koho meno nesie, sme sa už zoznámili v správe č. 800

Čo sa práve na MDŽ na okruhu, hlavne v sférach mierečných dialo, je obsahom tejto story.

21 účastníkov, alebo 3 ženy a 18 mužov z Poľskej, Českej a Slovenskej republiky bolo zvedavých na premiéru Hamburgu na Kysuciach.

Leszek a Daria Naziemiec (2:14 - 9. / 1/2M a 2:42 - 1. FFF / 25 km ) dorazili na okruh tesne pred štartom. Bolo už po fotení, preto na spoločnom obrázku chýbajú.

Štartujúci chvíľu počkali, kým sa v chvate prezliekli a bežalo sa.

Po Chodbe, kde manželia z Poľska štartovali, stihli absolvovať Vassov beh. Lessek zdolal celú, 90 km dávku, Daria skrátenú.

Na Šeríkovom okruhu nedal celú dávku žiaden z poľskej dvojice. Leszek odbehol po boku Darii 1/2M. Daria si pridala o 4 km viac. Kým dobehol eN do cieľa, už boli preč.

eN ich podozrieva, že v Čadci beh mierečný v pláne nemali. Domnieva sa, že prišli iba preto, aby po ňom poslali darček pre eN sestru, u ktorej boli ubytovaní počas Prievidzskej Chodby.

Do sestrinej zbierky šálok pribudol signovaný unikát z dielne Anny Lewandowskej, neoddiskutovateľný dôkaz podielu Chodby na upevňovaní priateľstva medzi národmi.

Čechy zastupoval Pepa Kubále ( 3:18 - 2. ). SMS od eN Mladou Vožici našla a Pepa na premiéru ČH1 dofrčal.

Pred štartom bola kosa, ktorá veru na Pepu neplatí. Zostal verný krátkym "nohávom". Neohrozujúc a ani neohrozovaný absolvoval prvý maratón v druhej stovke.

Keď sa na nete objavil článok o jeho prvej stovke za 1408 dní, čo je Český rekord, ihneď mu gratuloval Otakar Pachmann z Prahy. To v Pepovi prelomilo protiinternetový odboj. I vydal sa článok v bludisku internetu hľadať a zablúdil. Článok nenašiel.

Schizofrenická rozpoltenosť behajka ho zmiatla a rozladila. „Já tam nacházel samý blbosti, ale to, co jsem hledal, jsem nenašel," hundral sťažujúc si u eN.

„Tak to si chlapče ešte nečítal Nástenku," v duchu sa uškŕňal eN. V duchu preto, lebo nechcel, aby popraskané ľady opäť zamrzli.

Tip, že Pepa do Čadce príde eN vyšiel. Certifikát na český rekord tiež nejakým tým teplom prispeje k topeniu popraskaného ľadu antipatie voči internetu.

eN terapiu ešte poistil. Na Šeríkovom okruhu sa nečakane objavil druhý mierečný Čech, Milan Celuch ( 3:57 - 3. ). Prišiel autom, čo Pepa hneď využil k návratu do Mladé Vožice.

Milan sľúbil, že Pepovi počas cesty do Havířova vysvetlí, ako má hľadať na behy.cz článok o sebe. Či bola lekcia úspešná, zistíme po stretnutí sa s Josefom na niektorom z blížiacich sa maratónov.

Zapísal eN 11. 3. 2007

Milan prišiel na Šeríkov okruh bez ambícií utekať rýchlo. Naordinoval si víkend bez stresu. V sobotu maratón a v nedeľu 20-tku. Začal utekať s eN, ktorému sa pomalé tempo zdalo rýchle a po pár okruhoch tempo zmiernil. Medzera medzi nimi postupne narastala. Kúsok pred 30-kou sa eN začal mylne domnievať, že je na tom dobre a môže pridať. Medzera sa začala zmenšovať. 35-ty kilometer ho vyviedol z omylu. Spomalil výrazne, Milan ho dobehol a vyviedol z druhého omylu. Do cieľa mu zostávalo o kolo viac, ako sa domnieval.

V posledných kolách bol rozdiel v tempe Milana a eN značný. Milan mal motív. Boj s hranicou štyroch hodín vyhral. eN bojoval tiež a tiež bol v boji o akciu úspešný. Na 35-tom v to príliš neveril.

Rôzne príčiny môžu mať ten istý následok. V cieli, po nedobrom výkone

Šaňo Simon ( 4:13 - 5. ) konštatoval, že začal veľmi pomaly. „Z 1:55 na 1/2M sa poriadne zabehnúť nedá," uzavrel svoje hodnotenie. Delovú guľu nechal doma.

Na Bôriku Šaňo dobieha niekedy eN  už po 5 km. V polovici máva náskok aj dva kilometre. Na Šeríkovom okruhu to bolo iné. Najväčší náskok mal okolo 25-ky, cca 800 metrov. Na 33 km ho eN dobehol, potom predbehol o kolo, ale prekotilo ich oboch.

eN netvrdí, že Šaňa porazil. Bol iba skôr v cieli. Veľmi dobre vie, že Šaňo pred sebou tlačí o desať vekových vagónov viac. Čas sa meria, keď do stanice príde prvý vagón, nie lokomotíva. Prvý Šaňov vagón bol v cieli o 13 minút skôr, ako prvý vagón eN. Ak by chcel eN tvrdiť, že Šaňa porazil, musel by utekať 3:51:11 a lepšie.

Miro eN Kriško ( 4:05 - 4. ) naopak konštatoval, že začal príliš rýchlo. 1/2M za 1:57 bol síce optimálny, ale prvá desiatku bola uponáhľaná. A najväčšou chybou bolo zrýchlenie pred 30-tkou. To, samozrejme po zúfalo málo nabehaných km v tréningu, ho obralo o čas pod 4 hodiny.

Zo Žiliny viezol Šaňa a eN do Čadce Vlado Krčmárik. Vo výsledkoch ho nehľadajte, nebežal. V stredu sa šponoval na 3 km trati na Bôriku a natiahol si stehenný sval. Keby eN neurobil v sobotu to isté, povedal by:, „Chcela stará mladou byť."

Kamarát eN, Jano Meszároš, ho vytiahol behať do tunela v Bojniciach. Obaja sú už dlhšie mimo optimálny tréning, tak ich nenapadlo bežať nič rozumnejšie, ako 5 x 1 km na 100 metrovej japexovej dráhe s obrátkami okolo kužela a pingpongového stola.

Začali opatrne 4:36, druhý 4:20, tretí 4:05, štvrtý 4:00. To bola pre eN konečná. Zákruty, pre neho v nadzvukovej rýchlosti, nevydržalo  lýtko. Vyradilo ho na ďalší týždeň. Jano sa ukázal ako odolnejší. Piaty kúsok, keď ho už eN nebrzdil, prdol za 3:36.

A spomínané eN lýtko sa ozvalo aj na Šeríkovom okruhu. Zákruta na opačnej strane od štartu namáhala nohu podobne, ako tunel.

Vladovi chýba do stovky osem maratónov a eN začína tušiť, že stihnúť ich tak, aby prekotil stovku v Rajci, bude pre Vlada, odmietajúceho účelové Hamburgy, úloha neľahká. Ale pevne verí, že sa mu to podarí.

Peter Pefo Tichý ( 2:59 - 1. ) je hlavný iniciátor toho, že sa Hamburg na Šeríkovom okruhu konal. Vnukol architektovi a robotníkovi okruhu, Jurovi Šeríkovi, ( ten si pomimo organizátorských a rozhodcovských povinnostiach stihol odkrúžiť svoju dennú, 30 km dávku) Hamburgovú ideu, špitol niečo pred eN, ten to vycapil na Nástenku a návrat už nebol možný. Pefo sa za to eN odvďačil racionálnou terapiou.

Pefo mal medzi ŽH82 a 1. ČH kopír. Bežal bezmála identické medzičasy, ako i výsledný čas tesne pod tri hodiny. Aj v Čadci nastupoval na štart s nejasnou predstavou, koľko pobeží.

Prvú polovicu bežal s Jožom Majeríkom za 1:31. Ten Jožo, čo má maratón za 2:30, alebo aj ten, čo aj tento rok organizuje zájazd na Plitvički maraton, spojený s regeneračným pobytom pri mori. Ak máte záujem utekať na mieste, kde sa Rómeo Winnetow do Júlie Nšo-Či zabuchol, kontaktujte Jozefa

V druhej polovici Pefo miernu stratu na 3:00 dohnal a finišoval za 2:59. Zdá sa, že to s premiérou na 100 km bežeckej trati myslí smrteľne vážne. A smrteľne vážne to myslí aj s Jurom Šeríkom. Ak bude treba a zdá sa že bude, Pefo sa podujal robiť mu vodiča. Keby to spolu dotiahli až do Pekingu, isto by sa ani jeden z nich nehneval. A my tak isto.

eN si už so svojou výkonnosťou s Pefom zabehať nemôže, tak si aspoň pár km zabehol s Tichým juniorom.

Peter Tichý jr. ( 1:55 - 5. / 1/2M ) utekal desiatku s kamarátom Jožom Bugáňom za 53:40. Po dobehnutí sa chvíľu občerstvoval pri stolčeku stole prestri sa a pridal sa k eN.

Aký otec, taký syn. Junior tiež nevedel, ako dlho ešte bude bežať. Otec mu nepredpísal ani vzdialenosť, ani tempo. Mal bežal tak rýchlo a tak dlho, ako ho bude baviť.

Na 15 km sa Peťo rozhodol, že by bola škoda nebežať 1/2M. Neodradila ho ani krčiaca sa vložka v maratónke. Tri štyri krát musel zastať a naprávať si ju. Vždy bez náznaku únavy eN dobehol. eN mu radil, aby skončil, lebo sa mu na nohe urobí pľuzgier. Ale junior sa držal svojej 1/2M idey a aj ju splnil. Asi 1800 metrov pred cieľom sa s eN rozlúčil a stihol mu do cieľa ujsť dve minúty.

Aby po lýtkových rečičkách eN nevznikol dojem, že sa na Šeríkovom okruhu nedá utekať rýchlo, Laco Sventek ( 1:24 - 1. 1/2M ), človek, ktorý prvý priniesol k eN zvesť o okruhu, si v rámci rozcvičky pred 1/2M dal jeden kiláčik za 2:59. Potom si v štvorkilovom rytme, spolu Ľubom Čierňavom dal polmierečnú trať a frčal do práce.

Na okruhu sa mihlo hodne, pre eN neznámych tvárí a to je dobre. Okruh je k dispozícii ako výkonnostným, tak rekreačným bežcom. Hamburg medzi nimi hranicu nerobí. Tak ako Doba eN prepólovala na rekreačného bežca, môže sa zas rekreačný zmeniť na výkonnostného. Alebo zostať rekreačným a tešiť sa z pohybu ako takého, bez výkonnostných cieľov.

Ak k tomu Šeríkov okruh pomôže, čo i len trochu, Jurajova námaha pri budovaní okruhu nebola zbytočná.